دو عنوان از تازه‌های نشر دانشگاه علوم اسلامی رضوی رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
 
 
آیین‌ رونمایی از دو کتاب «تقابل مثلث قدرت با جریان وحی از دیدگاه قرآن کریم» و «قرآن و پدیده‌شناسی نفاق و نفوذ»، از تازه‌های نشر انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.
 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین‌ رونمایی از دو کتاب از تازه‌های نشر انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی با‌ عنوان‌های «تقابل مثلث قدرت با جریان وحی از دیدگاه قرآن کریم» نوشته محمد شریفی و «قرآن و پدیده‌شناسی نفاق و نفوذ» اثر محمد میرزایی، امروز پنجشنبه (21 اردیبهشت‌ماه) در سالن سرای اهل قلم دانشگاهی برگزار شد.
 
اصغریار، رئیس مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی در این آیین اظهار کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی از سال 1363 آغاز به‌کار کرده و در این مدت فعالیت حدود 102 عنوان کتاب از سوی انتشارات دانشگاه به چاپ رسیده است. بیشتر آثار منتشر شده در گرایش‌های علوم و معارف قران و حدیث (حدود 50 عنوان)، فلسفه و کلام اسلامی(10 تا 15 عنوان)، فقه و حقوق (16 عنوان)، اقتصاد اسلامی (17 عنوان) و همچنین حقوق کیفری، خصوصی و بین‌المللی، فقه و مبانی حقوق بوده است.
 
وی ادامه داد: آثار این دانشگاه تاکنون در جشنواره‌های مختلف 60 رتبه علمی کسب کرده‌اند که از آن‌جمله می‌توان به 10 عنوان برتر در کتاب سال جمهوری اسلامی و پنج عنوان برتر در کتاب سال حوزه اشاره کرد. در بحث نشریات علمی نیز چهار نشریه «آموزه‌های قرآنی»، «آموزه‌های حقوق اسلامی»، «آموزه‌های فقه و کلام اسلامی» و «آموزه‌های فقه مدنی» از سوی انتشارات دانشگاه به چاپ می‌رسد.
 
رئیس مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: یکی از روش‌های تولید کتاب در دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بهره‌گیری از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی است. دو کتابی که امروز رونمایی می‌شوند نیز حاصل پایان‌نامه‌ دانشجویان دانشگاه است. موضوع این دو کتاب از محورهای بحث روز جامعه بوده و در جامعه اسلامی شناخت این دو موضوع از نیازها به‌شمار می‌رود و باعث بصیرت‌‌افزایی می‌شود.
 
اصغریار در معرفی کتاب «تقابل مثلث قدرت با جریان وحی از دیدگاه قرآن کریم» بیان کرد: در طول تاریخ قدرت‌های سیاسی در مقابل انبیاء، حکومت‌های دینی و جامعه اسلامی موضع گرفته‌اند. برای اینکه بتوانیم شناخت بهتری از این جریان‌های مخالف پیدا کنیم، نیاز به انجام پژوهش‌های بنیادی است. پژوهش حاضر به این نیاز پاسخ می‌دهد و سعی کرده مهمترین شاخصه‌های این قدرت‌ها را معرفی کند.
 
وی افزود: در کتاب «قرآن و پدیده‌شناسی نفاق و نفوذ» بحث محوری، نفاق است. در صحبت‌های مقام معظم رهبری روی این موضوع بسیار تاکید شده، چراکه مقدمه نفوذ، نفاق است. در این کتاب به‌طور دقیق درباره موضوع نفاق صحبت شده، مفهوم‌شناسی نفاق مورد بحث قرار گرفته و نمونه‌هایی از نفاق در طول تاریخ جامعه اسلامی ذکر شده است. عوامل پیدایش نفاق و نفوذ در جامعه اسلامی، نشانه‌های نفاق، ویژگی‌های منافقان و راهکارهای مقابله و برخورد با نفاق از دیگر موضوعات کتاب به‌شمار می‌روند. به‌عنوان پیوست نیز مباحثی که مقام معظم رهبری درباره نفاق و نفوذ در سخنانش مطرح کرده‌اند، به این اثر افزوده شده است.
 
رئیس مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی در معرفی چند عنوان از دیگر تازه‌های نشر این دانشگاه نیز گفت: کتاب‌های «مکاتب فقهی»، «آشنایی با اصول علم رجال» و همچنین «آموزش جنسی در اسلام» از دیگر تازه‌های نشر دانشگاه در سال 95 به‌شمار می‌رود.
 
اصغریار همچنین در معرفی برخی از کتاب‌های در دست انتشار این دانشگاه اظهار کرد: کتاب‌های «روش‌شناسی معارف دینی»، «فرهنگنامه فقیهان امامی و عرصه‌های ولایت فقیه»، «روش‌های بهره‌گیری از قرآن در شرح و تبیین روایات»، «تحلیل و نقد دیدگاه اخباریان»، «اقتصاد مقاومتی، گفتمان ثروت از منظر مقام معظم رهبری» و همچنین کتاب «بررسی تطبیقی طواف نساء و طواف وداع» با همکاری پژوهشکده حج و زیارت از جمله آثاری هستند که در سال‌جاری از سوی انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی منتشر خواهند شد. همچنین درنظر داریم 440 عنوان پایان‌نامه ارشد و دکتری دانشجویان دانشگاه را در سه‌جلد به‌طور مختصر عرضه کنیم.
 
سی‎اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248089