رونمایی از «اسلام دین آسان» در نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
آیین معرفی و رونمایی کتاب «اسلام دین آسان» نوشته حسن خیبری و محمدرضا درانی، به همت موسسه دارالعرفان در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین معرفی و رونمایی کتاب «اسلام دین آسان» نوشته حسن خیبری و محمدرضا درانی، عصر امروز پنجشنبه (21 اردیبهشت‌ماه) با حضور سیدعلی بطحائی، معاون پژوهشی موسسه علمی و تحقیقاتی دارالعرفان در سالن کتابنمای 1 سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
بطحائی در این نشست اظهار کرد: کتاب‌هایی که در موسسه دارالعرفان منتشر می‌شود، ناظر به مسائل روز جامعه است. در جامعه امروز، اصل دینداری مورد تهاجم قرار گرفته و شبهات به اسلام و جامعه آسیب بسیار می‌رسانند. برخی از این شبهه‌ها خطرهای بیشتری داشته و در زیر لایه‌های جامعه باقی می‌مانند و خطر آنها از قرآن‌سوزی هم بالاتر است. امروزه در بسیاری از فرقه‌ها از جمله داعش، اسلام بسیار خشن و سخت‌گیرانه نشان داده شده و هدف آن‌ها زیر سوال بردن دین است. در کتاب «اسلام دین آسان» بسیاری از شبهه‌ها و سوال‌ها در این زمینه پاسخ داده شده و نشان می‌دهد،  اسلام دین سختی نیست.
 
وی افزود: در قرن‌های 13 و 14 میراث فرهنگی وجود دارد که اسلام را سخت نشان داده، ولی وقتی از گذرگاه قرن سیزدهم عبور می‌کنیم، می‌بینیم  این‌طور نیست و اسلام در مقایسه با بسیاری آیین‌ها و فرقه‌ها با سخت‌گیری‌های افراطی مخالف است. در حوزه آموزش و فهم قرآن و روابط اجتماعی در بسیاری از آیین‌ها، رسوم‌ سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد که مورد پذیرش اسلام نبوده و نخواهد بود. اسلام در حوزه اجتماعی به‌دنبال راحت‌کردن کارهاست و در زمینه انجام تکالیف دینی هم وضع به‌همین منوال است.
 
معاون پژوهشی موسسه علمی و تحقیقاتی دارالعرفان گفت: بخش دوم این کتاب به موضوع «بی‌تفاوتی» اشاره می‌کند. اسلام مشخص کرده که در چه مواقعی باید بی‌تفاوت بود و در چه زمان‌هایی بی‌تفاوتی آسیب‌رسان است. به‌عنوان مثال بی‌تفاوتی در مواجهه با خطای کودک سفارش شده است. در بسیاری موارد نیز بی‌تفاوتی آسیب‌های جدی وارد می‌کنند؛ اگر بزرگانی چون ابن‌سینا و خواجه‌نصیر در مسیر حرکت تاریخ بی‌تفاوت بودند، این میراث ارزشمند از آن‌ها باقی نمی‌ماند.
 
بطحائی با اشاره به فرایند تالیف این کتاب بیان کرد: در هنگام تدوین این کتاب هیچ پیشینه‌ای برای تحقیق وجود نداشت و جای این کتاب در جامعه بسیار خالی بود. از موضوع‌های مورد تاکید در موسسه دارالعرفان روان‌بودن متن آثار است و این کتاب هم از این قاعده مستثنی نیست.
 
وی با معرفی بخشی از فعالیت‌های موسسه دارالعرفان ادامه داد: عرفان از جمله موضوع‌های مهمی است که در موسسه به‌ آن پرداخته می‌شود و یافتن زوایای عرفان در تاریخ همواره مورد تاکید بوده است. یکی دیگر از موضوع‌هایی که در این موسسه درباره آن تحقیق و پژوهش صورت گرفته و در آینده نیز بیش‌تر به آن پرداخته خواهد شد، موضوع مواجهه بین انسانیت و عبودیت است، زیرا عرفان‌های اومانیستی دنبال این هستند که جوهر عبودیت را بگیرند. در عرفان اهل‌بیت (ع) به عبودیت توجه ویژه شده است.
 
معاون پژوهشی موسسه علمی و تحقیقاتی دارالعرفان گفت‌: در موسسه دارالعرفان، بحث ترجمه یکی از محورهای اساسی و در کار ترجمه نیز روان‌بودن متن ترجمه از اصول مورد تاکید بوده است. از جمله آثار فاخری که تاکنون ترجمه شده و با ادبیاتی روان راهی بازار نشر شده است می‌توان به کتاب ارزشمند «اصول کافی» اشاره کرد. باید به این نکته نیز توجه داشت که ترجمه یک اثر باید با متن اصلی آن تفاوت داشته باشد، بسیاری از آثار از جمله ترجمه‌های مختلف قرآن با متن اصلی تفاوت چندانی ندارند و خواندن آن بسیار دشوار است. سعی کرده‌ایم ترجمه‌هایی روان از آثار فاخر ارائه کنیم، از آن‌ جمله می‌توان به ترجمه «نهج‌البلاغه» و ترجمه «صحیفه سجادیه» اشاره کرد. همچنین از ترجمه قرآن حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان تاکنون 10 میلیون نسخه به چاپ رسیده است.
 
وی درباره برخی از آثاری که در آینده از سوی این موسسه منتشر خواهند شد، اظهار کرد: کتاب «کامل الزیارات» از آثار فاخر شیعه بوده که در آینده از سوی موسسه ترجمه و منتشر خواهد شد. همچنین کتاب‌های «تجلی عبودیت در کربلا» و «گوهر شکیبایی» نیز به‌زودی از سوی موسسه روانه بازار نشر خواهند شد.
 
سی‎اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» و با ریاست سیدعباس صالحی از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248112