سید عباس صالحی در آیین «بزرگداشت حکیم عمر خیام»:

خراسان نقش بسیاری در شعر فارسی داشته است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۷
 
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین «بزرگداشت حکیم عمر خیام» اظهار، با اشاره به جایگاه خراسان در شعر فارسی، اظهار کرد: خراسان قبل از تقسیم، نقش زیادی در شعر فارسی داشته و جای‌جای این سرزمین بزرگ، جای شعر فارسی بوده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین «بزرگداشت حکیم عمر خیام» شب گذشته (چهارشنبه 27 اردیبهشت‌) با حضور دکتر سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب در باغ آرامگاه این شاعر و ریاضی‌دان برگزار شد.
 
صالحی در این آیین با بیان اینکه در گذر تاریخ، نیشابور همچون فیروزه‌ای بر پیکر شعر ایرانی می‌درخشد، ادامه داد: خراسان قبل از تقسیم، نقش زیادی در شعر فارسی داشته و جای‌جای این سرزمین بزرگ، جای شعر فارسی بوده و از آن‌سو، خراسان کوچک نیز سهم بسزایی در این تداوم و تکامل شعر ایرانی داشته و دارد؛ از فردوسی‌ گرفته تا اخوان ثالث‌ها و دیگران در دوره معاصر.
 
وی گفت: در گذر تاریخ، شهر شما و ما نیشابور، نگین این پیکره ایرانی است و همچون فیروزه نیشابوری بر پیکر شعر ایرانی می‌درخشد. عطارها و خیام‌ها تا دوره معاصر شفیعی کدکنی‌ها، هنوز در این گنجینه شعر پارسیِ خراسانی و نیشابوری، ورق‌های باز نگشوده فراوان‌اند.
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مقاله‌ای در نشریه «بخارا» تصریح کرد: عنوان این مقاله «برگی از تاریخ موسیقی ایران زمین» بوده و نویسنده این مقاله، همشهری فاضل شما فخر نیشابور، خراسان و افتخار ایران استاد شفیعی کدکنی است. این مقاله بسیار خواندنی است و هر ایرانی و هر عاشق موسیقی و شعر باید آن را بخواند و شما نیشابوریان نیز باید آن را بارها و بارها بخوانید.
 
صالحی افزود: امیدواریم نکوداشت‌هایی که برای مفاخر ایرانی و زبان فارسی برگزار می‌شود، به اتصال تاریخی ما با هویت کمک کند که به آن سخت نیازمندیم.
 
تجلیل از فریدون شهبازیان و بهروز غریب‌پور
گلباران آرامگاه خیام، برگزاری کارگاه به همت چند هنرمند، اجرای چند قطعه از سوی دو گروه موسیقی و تجلیل از فریدون شهبازیان، آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران و بهروز غریب‌پور، کارگردان تئاتر و سینما و بنیانگذار خانه هنرمندان ایران، با اهدای نشان افتخاری سیمرغ نیشابور، از دیگر بخش‌های این آیین بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248377