گزارش ایبنا از ده کتاب پرفروش علوم انسانی در هفته سوم خرداد‌ماه

روایت امبرتو اکو از «تاریخ زشتی» در صدر پرفروش‌ها

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
کتاب «تاریخ زشتی» نوشته اومبرتو اکو، فیلسوف و اسطوره‌شناس ایتالیایی، با ترجمه و گزینش هما بینا که از سوی انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شده با استقبال علاقه‌مندان به حوزه علوم انسانی در صدر پرفروش‌های بازار کتاب در هفته سوم خرداد قرار گرفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اومبرتو اکو، رمان‌نویس، فیلسوف و مترجم ایتالیایی، که در ایران برای نوشتن رمان «به نام گل سرخ» شناخته شد و پیش‌تر با کتاب «تاریخ زیبایی» هفته‌ها در صدر آثار پرفروش حوزه علوم انسانی قرار داشت، این بار به‌واسطه انتشار ترجمه اثر جدیدش با عنوان «تاریخ زشتی» در صدر این فهرست قرار گرفت. اکو در این کتاب کوشیده است در هیات یک نشانه‌شناس، فیلسوف، و مورخ ایده‌ها و مفاهیم گوناگون زشتی را در ادوار مختلف گردآوری کند.

او در مقدمه این کتاب که با با ترجمه و گزینش هما بینا از انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شده، آورده است: «فلاسفه و هنرمندان در هر سده تعاریفی از زیبایی عرضه کرده‌اند که به برکت آن‌ها می‌توان تاریخی از تصورات زیبایی‌شناسانه را در طول زمان بازسازی کرد. ولی چنین چیزی در مورد زشتی اتفاق نیفتاده است. زشتی را اغلب ضدزیبایی توصیف کرده‌اند، از این‌رو جز اشاراتی گذرا در حواشی برخی آثار کم‌اهمیت، به ندرت مقاله مشروحی به تعریف زشتی اختصاص یافته است.»

همچنین کتاب «حال و روز دموکراسی» نوشته جورجو آگامبن دیگر کتابی بود که بیش از سایر آثار دیگر از سبد خرید علاقه‌مندان به آثار حوزه علوم انسانی قرار گرفت. آگامبن (متولد 1942) فیلسوف و نویسنده معاصر ایتالیایی است و از جمله آثار او می‌توان به «اجتماع آینده»، «هومو ساکر»، «کودکی و تاریخ»، «زبان و مرگ»،«وسایل بی‌هدف» و «پایان شعر» اشاره کرد.

مقالات ارائه شده در کتاب «حال و روز دموکراسی» که با ترجمه مجتبی گل محمدی از نشر چشمه منتشر شده، پاسخ هشت متفکر چپ معاصر است به این پرسش که «آیا دموکرات نامیدن خود معنایی دارد و شما این کلمه را چگونه تفسیر می‌کنید؟» نمایندگان تفکر رادیکال و جریان چپ انتقادی با تمرکز بر ریشه‌های کلاسیک دموکراسی و معنای متغیر آن در گذر زمان و در بسترهای گوناگون از حال و روز دموکراسی در این زمانه سخن می‌گویند و هر یک از منظری متفاوت به آن می‌پردازند: از تبارشناسی تاریخی مفهوم دموکراسی به عنوان یک شکل حکومت تا تحلیل انتقادی وضعیت دموکراسی غربی در دوران هژمونی نئولیبرالیسم و غیره.

جایگاه  سوم پرفروش‌های این حوزه را نیز کتاب «جنس ضعیف» نوشته اوریانا فالاچی نویسنده و روزنامه‌نگار ایتالیایی به خود اختصاص داده که با ترجمه یغما گلرویی از انتشارات نگاه راهی بازار کتاب شده است. این کتاب با عنوان فرعی گزارشی از وضعیت زنان جهان جزو نخستین آثار فالاچی محسوب می‌شود. نویسنده در این کتاب، به شرح سفرهای خود به نقاط مختلف جهان و وضعیت زنان آن سرزمین‌ها می‌پردازد.
 
همچنین آثاری چون «چهار میثاق» نوشته دون میگوئل روئیز با ترجمه دل آرا قهرمان از نشر پیکان، «انسان در جستجوی معنی» نوشته ویکتور فرانک با ترجمه نصرت صادقیان از نشر درسا، «تسلی بخشی‌های فلسفه» نوشته آلن دوباتن با ترجمه عرفان ثابتی از نشر ققنوس، «اثر مرکب» نوشته رابرت گرین، جوست الفرز با ترجمه فرناز کامیار از نشر شریف، «نامه‌های روسی» نوشته آستولف لویی با ترجمه باقر پرهام از نشر مرکز، «آنارشیسم» نوشته جرج وودکاک با ترجمه هرمز عبداللهی از نشر چشمه و «هنر شفاف اندیشیدن» نوشته رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی‌پور از نشر چشمه از دیگر آثار حاضر در فهرست 10 کتاب پرفروش حوزه علوم انسانی در هفته گذشته بودند.
 
 
ردیف عنوان نویسنده/ مترجم ناشر قیمت (تومان) درباره کتاب
1 تاریخ زشتی امبرتو اکو/ هما بینا فرهنگستان هنر 34500  این كتاب از جنبه‌های مختلف به تحول و تطور مفهوم زشتی در طول تاریخ پرداخته است
2 حال و روز دموکراسی جورجو آگامبن/ مجتبی گل محمدی چشمه 15000 پاسخ هشت متفکر چپ معاصر است به این پرسش که «آیا دموکرات نامیدن خود معنایی دارد و شما این کلمه را چگونه تفسیر می‌کنید؟»
3 جنس ضعیف اوریانا فالاچی/ یغما گلرویی نگاه 14000 گزارشی از وضعیت زنان جهان در سفرهای فالاچی و از نخستین آثار این نویسنده ایتالیایی
4 چهار میثاق دون میگوئل روئیز/ دل آرا قهرمان پیکان 12000 تجربیات و اندیشه های مردی از تبار سرخپوستان آمریکای مرکزی درباره خرد باستانی
5 انسان در جستجوی معنی ویکتور فرانک/ نصرت صادقیان درسا 14000 نویسنده در این کتاب سعی دارد بگوید که اگر زندگی یعنی رنج بردن، پس باید برای زنده ماندن بهتر است معنایی در رنج بردن بیابیم
6 تسلی بخشی‌های فلسفه آلن دوباتن/ عرفان ثابتی ققنوس 18000 این کتاب می‌کوشد تا با استناد به آثار 6فیلسوف بزرگ دنیا، راه حل‌هایی برای مشکلات زندگی روزمره ما ارائه کند
7 اثر مرکب رابرت گرین، جوست الفرز/ فرناز كامیار شریف 15000 آغاز جهشی در زندگی موفقیت و درآمد شما
8 نامه‌های روسی آستولف لویی/ باقر پرهام مرکز 35500 یک سفرنامه درباره حکومت تزار نیکلای اول که پس از انتشار از سوی حکومت وقت شوروی ممنوع اعلام شد
9 آنارشیسم جرج وودکاک/ هرمز عبداللهی چشمه 42000 ارائه نگرشی درست و جامع درباره وجوه فکری و تاریخی آنارشیسم
10 هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی/ عادل فردوسی‌پور چشمه 25000 اثری درباره مدیریت روابط و روان‌شناسی خطاهای رفتاری

این گزارش بر اساس آمار فروش شهر کتاب‌های مرکزی، ابن‌سینا، شهید بهشتی، پاسداران و کتابفروشی‌های چشمه‌ کریمخان، چشمه آرن، افق، امیرکبیر، دف، مرکز، جیحون، همیشه و فراموشی تنظیم شده است.

* اینجا بخوانید
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته دوم فروردین (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته سوم فروردین (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته چهارم فروردین (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته اول اردیبهشت (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته چهارم اردیبهشت (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته اول خرداد (اینجا)
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249037