ترسّلی در رونمایی از کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه»:

آمار صدمات ضربه مغزی در ایران بالاتر از آمارهای اعلامی است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
دکتر یعقوب ترسّلی، جراح و مولف در آئین رونمایی از کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» با اشاره به انعکاس 30 سال تجربه در تالیف کتاب اظهار کرد:بیش از 10 میلیون نفر سالانه در سراسر دنیا دچار ضربه مغزی می‌شوند این در حالی‌ است که آمار این صدمات در ایران بسیار بالا‌تر از آمار‌های اعلامی است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) نشست نقد و بررسی و رونمایی کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» چهارشنبه21 تیر‌ماه با حضور دکتر یعقوب ترسّلی، مولف کتاب، پروفسور علی علی‌محمدی، دکتر منوچهر روحانی، دکتر مجتبی میری و اکبر ارشدی، مدیر مسئول انتشارات ختن ناشر کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.
 
ترسّلی در بیان اهداف تالیف کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» با اشاره به ابباتی از شعر عراقی اظهار کرد: «به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند/که برونِ در چه کردی؟ که درون خانه آیی؟/در دِیر می‌زدم من، که یکی ز در در آمد/که: درآ، درآ، عراقی، که تو خاص از آن مایی/ یکی از انگیزه‌های من در تالیف این کتاب بود. بهره‌مندی دانشجویان از منبعی با تصاویر دقیق و ظریف همچنین کمک به درمان بیماران ضربه مغزی که ظرفیت بسط آن به کشور‌های فارسی‌زبان وجود دارد از دیگر اهداف من در تدوین این کتاب است.
 
وی افزود: بیش از 10 میلیون نفر سالانه در سراسر دنیا دچار ضربه مغزی می‌شوند این در حالی‌ است که آمار این صدمات در ایران بسیار بالا‌تر از آمار‌های اعلامی است. وجود بیشترین آمار صدمات مغزی در ایران تصور واهی نیست؛ به‌عبارت دیگر اگر در این زمینه نخستین کشور نباشیم، دومین کشور هستیم. آمار صحیح در این زمینه وجود ندارد، بنابراین نیازمند پژوهش بیشتر نهاد‌هایی از‌ جمله پزشکی قانونی و نظام آموزش پزشکی هستیم.

کتابم را بدون منبع فارسی تالیف کردم
ترسّلی ادامه داد: در بروز ضربه‌های مغزی علاوه بر تصادف، حوادث محیط کار، درگیری، ورزش همچنین حوادث طبیعی موثر هستند؛ بنابراین آمار ضربه‌های مغزی بسیار بسیار بالاست. ضربه‌ مغری آسیب بسیار مهم و البته بسیار ناهمگنی است؛ به‌عنوان مثال ضربه‌ها ممکن است با جسم سخت و تیز، ترکش یا بر اثر مواد شیمیایی ایجاد شود. منابع اصلی در این مقوله بسیار اندک است.  
 
این جراج مغز و اعصاب با اشاره به کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» گفت: این اثر نخستین کتاب در این زمینه به حساب می‌آید. زمان تالیف این کتاب حتی یک نمونه منبع  فارسی در کشور پیدا نکردم. کتاب در 534 صفحه و 18 فصل تدوین شده است و با نگرشی به تاریخ آسیب‌های جمجمه و مغز آغاز و با نگرشی به آینده درمان در ضربه‌های مغزی به پایان می‌رسد. شرح گویای مکانسیم، نمونه‌ها و تصاویر این کتاب در نمونه‌های مشابه آن وجود ندارد. کتاب با استفاده از بررسی 10 هزار نمونه مربوط به ضربه‌های مغزی از‌ جمله درمان‌های دوران هشت سال دفاع مقدس تدوین شده  است.  
 
ترسّلی ادامه داد: صاحب 30 سال تجربه درمان بیماری ضربه مغزی هستم. کتاب روان و دقیق نوشته شده و شامل آخرین مطالب دنیای پزشکی است؛ بنابراین علاوه بر استادان و متخصصان، پرستاران و همچنین پزشکان عمومی در ردیف مخاطبان این کتاب قرار دارند. کتاب را 12 بار پیش از چاپ بررسی کرده‌ام و تالیف ان نیز 6 سال به طول انجامید. بیش از 15 هزار اصطلاح لاتین در کتاب استفاده شده چراکه آگاهی از این دسته از واژگان بین‌المللی ضروری است.
 
وی با توصیف کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» به فیلم موزیکال اظهار کرد: هر تصویر این کتاب برپایه 20 تا 30 مقاله معتبر طراحی شده است؛ بنابراین مطمئنم که مخاطب غیرایرانی خواهد داشت.

اطلس «ضربه‌های مغز و جمجمه» منتشر می‌شود
ارشدی با اشاره به وضعیت چاپ کتاب‌های پزشکی گفت: اغلب کتاب‌های حوزه پزشکی موجود در بازار ترجمه است که البته یک نقص محسوب می‌شود؛ در حالی‌که بسیاری از این کتاب‌ها با ترجمه‌های غلط در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.  
 
وی درباره فرآیند انتشار «ضربه‌های مغز و جمجمه» و اعلام خبر انتشار اطلس کتاب در آینده نزدیک افزود: کیفیت رنگ تصاویر در نخستین چاپ مطلوب نبود و موجب شد تا از آن‌ها صرف نظر کنیم. بعد از چاپ با چند ناشر مطرح بین‌المللی تماس گرفتم که با توجه به سطح کیفی کتاب خواستار خرید رایت آن شدند.

مدیر مسئول انتشارات ختن با اشاره به توانایی بالای دکتر ترسّلی در تالیف و پژوهش ادامه داد: اعلام می‌کنم که دکتر ترسّلی «فرانک نِتر» ایران است. با توجه به ظرفیت قابل توجه علمی در ایران پزشکان باید به تالیف توجه کنند. ترجمه و استفاده از منابع خارجی کافی است.     
 
«ضربه‌های مغز و جمجمه» بی‌رقیب است
علی‌محمدی ضمن اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی دکتر ترسّلی درباره کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» گفت: کتاب بسیار روان نوشته شده و تالیف و طراحی نشان از تسلط مولف دارد. کتاب نه‌تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا قابل رقابت نیست.
 
30 سال اندیشه و تجربه برای تالیف کتاب
میری با اشاره به موج ترجمه کتاب از بیش از سه دهه گذشته در حوزه نشر پزشکی اظهار کرد: بعد از موج ترجمه، بسیاری از استادان دانشگاه بر مطالعه منابع به زبان اصلی تاکید کردند که زمینه‌‌ساز بی‌توجهی به ترجمه و وقفه در تالیف شد.  

وی افزود: «ضربه‌های مغز و جمجمه» به بسیاری از کتاب‌های ناشران مطرح شباهت دارد. کاغذ، جلد علاوه بر نقاشی‌ها موجب شده تا کتاب به‌عنوان منبع نفیس مطرح شود. سال‌ها فکر و اندیشه پشت تالیف این کتاب وجود دارد؛ به‌ اصطلاح وزن علمی آن بالاست. مولف از واژگان مصوب فرهنگستان بهره گرفته است. صبوری و وسواس وی در جراحی در نثر کتاب نیز مشاهده می‌شود. کتاب «ضربه‌های مغز و جمجمه» فرزند دکتر ترسّلی است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250012