تپش در بوته نقد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
 
 
همزمان با گرامیداشت روز حافظ در بیستم مهر ماه، برنامه نقد رمان «تپش» به قلم رفیع افتخار نویسندة کتاب های کودک و نوجوان برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این نشست تخصصی که به همت مرکز آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان همدان بیستم مهرماه در مرکز فرهنگی هنری قروه درجزین برگزار شد، رفیع افتخار نویسنده کتاب تپش، بهناز ضرابی زاده کارشناس ادبی کانون استان همدان (نویسنده کتاب دختر شینا) همراهان واحد ادبی کانون استان ، جمعی از اعضای نوجوان ادبی مراکز قروه و رزن، همچنین مربیان فرهنگی، هنری و ادبی این مراکز حضور داشتند.

در این برنامه علاوه بر آشنایی اعضای نوجوان با نویسندگان فعال در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با شیوه های مختلف نویسندگی و نقد روز آشنا شدند. اعضای نوجوان همجنین با آثار و سبک نویسندکی رفیع افتخار از زبان خود نویسنده، آشنا شدند و طی مباحثی به نقد رمان « تپش » یکی از آثار این نویسنده که به تازگی از طریق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاب رسیده پرداختند.

در این نشست افتخار ضمن ابراز خوشحالی از قرار گرفتن در جمع کانون و اعضای آن در شهر قروه درجزین با ایجاد فضای صمیمی از نوجوانان خواست تا در حوزه نقد کتاب راحت، جدی و پی پروا وارد شوند و با جرأت درباره آنچه مطالعه کرده اند صحبت نمایند و نظرات خود را دربارة کتاب تپش نوشته ایشان صادقانه بیان نمایند تا به این وسیله به نویسندگان کمک کنند آنگونه که بایسته و شایسته است برای کودکان ونوجوانان قلم بزنند.

وی همچنین پس از نقد این کتاب به معرفی اثر دیگری از خود با عنوان بنفشه ها هم می خندند پرداخت و از علاقمندان به رمان های نوجوان دعوت کرد تا این رمان را مطالعه نموده و در اولین فرصت به نقد و بررسی زوایای مختلف داستانی آن بپردازند. وی امیدوار بود که بتواند در آینده ای نزدیک باز هم در میان نوجوانان مراکز کانون استان همدان حضور یافته و نظرات آنها را بشنود.

ضرابی زاده کارشناس ادبی کانون استان همدان در این جلسه با ابراز خرسندی از حضور فعال اعضای نوجوان در عرصه مطالعه ادبیات و دقت نظر آنها از بیان دیدگاه ها و نظرات اعضای نوجوان مراکز قروه و رزن استقبال نمود و از اینکه با یک نقد جدی و دقیق روبرو شده است ابراز خوشحالی نمودند.

وی همچنین با بیان ظرایفی در حوزه ادبیات داستانی به راهنمایی اعضای علاقمند به نویسندگی پرداختند و از آنها خواستند تا این راه را پر تلاش و جدی ادامه دهند. وی همچنین از مسلم محمدی مربی ادبی مراکز قروه درگزین و رزن برای پرورش اعضای فعال ادبی تشکر و قدر دانی نمود. وی همچنین از مربیان و مسوولان مراکز قروه و رزن برای برگزاری این نشست پر بار سپاسگزاری کرد.

در ادامه همنوازی گروهی اعضای موسیقی مرکز قروه ، تفال به دیوان حافظ، حافظ خوانی، شعر خوانی از برنامه های دیگر این نشست بود که مورد توجه مهمانان قرار گرفت.

از سوی کانون استان همدان از حضور این نویسندة پر کار و گرانقدر در جمع کانونی های استان تشکر و قدردانی بعمل آمد. در پایان  این دیدار اعضای کودک و نوجوان همراه با مهمان برنامه عکس و امضای  یادگاری گرفتند و با غذای سنتی منطقه پذیرایی شدند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252779