با آثار برگزیده جایزه کتاب سال در حوزه علوم کاربردی بیشتر آشنا شوید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱
 
 
بر اساس رای هیات دوران سی‌وپنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران سه کتاب در حوزه علوم کاربردی که برگزیده شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بنابر اعلام هیات داوران سی‌وپنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌و پنجمین جایزه جهانی کتاب سال، سه کتاب در حوزه علوم کاربردی برگزیده شدند.

در مجموع در بخش علوم پزشکی از 197 اثری که به مرحله اول راه یافتند 8 اثر به عنوان نامزد برگزیده جایزه کتاب سال معرفی شدند که از میان این آثار، کتاب‌‌های«طب تنفس» تالیف پرویز واحدی از استان مشهد و «ضربه‌های جمجمه و مغز» تالیف یعقوب ترسلی  در حوزه علم پزشکی برگزیده شدند.

 
ضربه‌های جمجمه و مغز
کتاب«ضربه‌های جمجمه و مغز» اولین بار در ایران آن هم در شکل بسیار پیشرفته در سطح جهانی چاپ شد. «ضربه‌های جمجمه و مغز» تقریبا دارای 300 عکس و طرح آناتومیکی و پاتالوژیکی منحصر به فرد است.
 
 نکته بسیار مهم در این کتاب آگاهی و هنرمندی مولف به نقاشی میکروسکوپی و علمی منحصراً در حیطه جراحی مغز و اعصاب است.
 
یعقوب ترسلی(نویسنده) صاحب 30 سال تجربه درمان بیماری ضربه مغزی در نشست نقد و بررسی که از کتاب «ضربه‌های جمجمه و مغز» در تیرماه سال جاری برگزار شده بود، به این موضوع اشاره داشت که این کتاب را بدون هیچ منبع فارسی تالیف کرده است.
 
کتاب«ضربه‌های جمجمه و مغز» در 534 صفحه و 18 فصل تدوین شده است و با نگرشی به تاریخ آسیب‌های جمجمه و مغز آغاز و با نگرشی به آینده درمان در ضربه‌های مغزی به پایان می‌رسد. کتاب با استفاده از بررسی 10 هزار نمونه مربوط به ضربه‌های مغزی از‌ جمله درمان‌های دوران هشت سال دفاع مقدس تدوین شده است. 
 
از دیگر برگزیده‌های این دوره از جایزه کتاب سال در بخش مهندسی کشاورزی است. در این بخش از ميان ۵۲ اثر راه يافته به مرحله اول داوری، 8 كتاب به دور نيمه نهايی سی و پنجمين دوره جايزه كتاب سال راه پيدا كردند. کتاب«ارزیابی غیرمخرب درختان سرپا» تالیف سعید کاظمی‌نجفی، تنها کتاب برگزیده این گروه بود که این کتاب از سوی مرکز نشر آثار علمی منتشر شده است.
 
همچنین در بخش شایستگان تقدیر سی‌وپنجمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم زمین‌شناسی کتاب«شکستگی در سنگ» از حسین معماریان و بهزاد تخمچی شایسته تقدیر شد.
 
شکستگی در سنگ
زمینۀ اصلی بررسی‌های این کتاب شکستگی‌ها یا  گسستگی‌های ساختاری سنگ است. کتاب«شکستگی در سنگ» در شش بخش و بیست و یک فصل مستقل تدوین شده است. بخش اول کتاب به ‌مکانیک شکست و رابطۀ بین تنش و تغییرشکل در توسعه شکستگی‌ها می‌پردازد. بخش دوم به ‌زمین شناسی شکستگی‌ها، اختصاص یافته و در آن خاستگاه و مشخصات شکستگی‌های کششی، یعنی درزها و شکستگی‌های برشی، یعنی گسل‌ها؛ مورد بحث قرار گرفته است.
 
 اکتشاف شکستگی‌ها موضوع اصلی بخش سوم کتاب است. در فصل‌های این بخش، روش‌های اکتشافات سطحی و زیرسطحی شکستگی‌ها و همچنین شناسایی شکستگی‌ها توسط طبقه بندی‌کننده‌ها و ترکیب اطلاعات، مورد بحث قرار گرفته است. عنوان بخش چهارم کتاب تحلیل شکستگی‌ها است و در آن روش‌های تحلیل یک یا دو متغیره، مطالعه فراکتالی شکستگی‌ها و در کنار آن نقش شکستگی‌ها در طبقه بندی توده سنگ و شاخص مقاومت زمین شناختی، عرضه شده است.
 
بخش پنجم کتاب به مدل‌سازی شکستگی‌ها پرداخته است. آخرین بخش کتاب نیز به رفتار شکستگی‌ها در کاربردهای مهندسی اختصاص یافته است. مخازن نفت و گاز شکسته، آب‌شکافت، جریان سیال در شکستگی‌ها، عناوین فصل‌های این بخش هستند.
 
از دیگر کتاب‌هایی که در این دوره از جایزه کتاب سال در حوزه علوم کاربردی شایسته تقدیر شدند، در حوزه علوم پزشکی و دامپزشکی است. کتاب‌های «جامع سلامت خانواده» تألیف اسکات لیتین با ترجمه سیدعلیرضا طلایی‌زواره و مرجان قائمی و «ایمنی‌شناسی دامپزشکی» نوشته مایکل ج. دی و رونالد شولتز، ترجمه غلامرضا نیکبخت‌بروجنی و محمدحسن متدین، محمدمهدی رنجبر، محمد خسروی، عاطفه اسماعیل‌نژاد دو شایسته تقدیر این دوره از جایزه کتاب سال هستند.
 

 
سلامت خانواده
جلد اول کتاب جامع «سلامت خانواده» در 750 صفحه، شامل فصل‌های کمک‌های اولیه و مراقبت‌های اورژانسی، درک و شناخت نشانه‌ها، بارداری و زایمان، دوران شیرخوارگی و نوباوگی، دوران کودکی، دوران نوجوانی، ایمن‌سازی، تغذیه صحیح، چگونه از وزن خود بکاهید، تداوم فعالیت، کنترل فشار عصبی، رفتارهای پرمخاطره، مشارکت در مراقبت‌های بهداشتی، حفظ سلامت هنگام سفر، مسائل مربوط به پایان زندگی، ژنتیک و بیماری‌ها، سرطان، بیماری‌های عفونی، حساسیت‌ها و آسم، مغز و اعصاب، دهان و دندان، قلب و عروق، چشم و بینایی و گوش و حلق و بینی می‌شود.
 
 
همچنین جلد دوم این کتاب در 815 صفحه، شامل فصل‌های دهان و دندان، قلب و عروق، ریه‌ها و داستگه تنفسی، سلامت پستان، دستگاه گوارش، کلیه و مجاری ادراری، استخوان‌ها، مفاصل و عضلات، دستگاه غدد درون‌ریز، خون و سیستم لنفاوی، پوست، مو، ناخن، بیماری‌های روان، اختلال خواب، سلامت زنان، سلامت مردان، تست‌های تشخیصی، آزمایش‌ها و روش‌های اریابی شایع، راهنمای دارویی، کنترل درد، طب مکمل و جایگزین می‌شود.
 
از دیگر رشته‌های علوم و فنون که در این دوره شایسته تقدیر شدند مربوط به رشته مواد و معدن است. کتاب‌های«ترکیب اطلاعات، رویکردی نوین جهت تصمیم‌گیری در زمین‌شناسی، مهندسی معدن و نفت» تالیف بهزاد تخم‌چی و محمد لطفی، حمید صیفی، مریم سادات‌حسینی،  و همچنین کتاب«متالوژی جوشکاری و جوش‌پذیری»، از جان‌سی لیپولد، ترجمه مرتضی شمعانیان و حسین مستعان عنوان کتاب‌های شایسته تقدیر در این دوره از جایزه کتاب سال هستند.
 
کتاب‌های«کنترل مدرن، تئوری و کاربرد»، تألیف محمدعلی معصوم‌نیا و «مشارکت منابع تجدیدپذیر در بازار برق»، نوشته جوان ام. مرالس، آنتونیو جی. کونخو، هنریک ماسن، پیر پینسون، مارکو زوگنو، ترجمه مهدی احسان و همکاران همچنین «روش‌ها و مکانیک شکل‌دهی فلزات» تألیف احمد عاصم‌پور، سینا نظری‌اونلقی جزو شایستگان تقدیر در رشته مهندسی برق بودند.
 
 
مشارکت منابع تجدیدپذیر در بازار برق
کتاب «مشارکت منابع تجدیدپذیر در بازار برق» ترجمه دکتر مهدی احسان و همکاران، یکی دیگر از کتاب‌هایی است که در رشته مهندسی برق شایسته تقدیر شد. همچنین داین کتاب در سی­‌ودومین کنفرانس بین‌المللی برق و ششمین جشنواره انتخاب کتاب‌های برتر صنعت برق کشور، در آبان ماه 1396، به‌عنوان کتاب برتر انتخاب شد. این اثر از سوی مؤسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1395 به چاپ رسیده بود.
 
مجموعه 5 جلدی «دانستنی‌های جانوران ایران و جهان»، تألیف محمد کرام‌الدینی تنها شایسته تقدیر در حوزه علوم و فنون است.

 
دانستنیهای جانوران ایران و جهان
مجموعه‌ی شش جلدی و مصور «دانستنی‌های جانوران  ایران و جهان» به نویسندگی محمد کرام‌الدینی و تصویرگری اکبر افشار گردآوری و تدوین شده است. عنوان جلدهای این مجموعه عبارت‌اند از: پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، ماهی‌ها و بی‌مهره‌ها که در کتاب پستانداران عنوان‌هایی چون پستانداران ایران، انواع پستانداران، گوزن زرد ایرانی، پستانداران شکارچی، سگ‌سانان ایران، گربه‌سانان ایران، ببر مازندرانی، یوزپلنگ ایرانی و... به چشم می‌خورد.
 
 انواع پرندگان، محیط زیست آن‌ها، پرندگان ایران و نواحی مختلف آن در کتاب پرندگان معرفی و مورد بررسی قرار گرفته است. انواع خزندگان، دوزیستان، ماهی‌ها و بی‌مهرگان نیز در کتاب‌های دیگر این مجموعه معرفی شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257574