۷
 
صف طولاني جشن امضاء رماني ايران در خيابان انقلاب

رضا اميرخاني: باید «ره ش» را زودتر می‌نوشتم

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰
گزارشگر : ملیسا معمار
 
 
رضا امیرخانی در آئین رونمایی کتاب «رهش» گفت: باید این کتاب را زودتر می‌نوشتم تا اینقدر بین دو کتابم فاصله نیفتد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آئین رونمایی و جشن امضای رمان «ره‌ش» نوشته رضا امیرخانی با حضور نویسندگان، مترجمان و مخاطبان عصر امروز، پنجشنبه (۱۹ بهمن) در کتاب‌فروشی افق برگزار شد.

رونمایی رمان جديد اميرخاني كه شش سال بعد از اثري داستاني قبلي‌اش منتشر شد، با استقبال کم نظیر طیف گسترده‌ای از نویسندگان، مترجمان و فعالان فرهنگی مانند رضا هاشمی‌نژاد، مصطفی خرامان، مهدی حجوانی، اسدالله امرایی، حسن محمودی، كيوان ارزاقي، محمد طلوعي، ثمين نبي‌پور و مخاطبانی که از تهران و شهرهای مجاور مانند قم، کرج، قزوین، اصفهان، دماوند و شهرهای دیگر آمده بودند روبه‌رو شد. به‌گونه‌ای که صف مردم به بیش از ۵۰۰ متر می‌رسید و به‌دلیل گنجایش کم کتابفروشی افق، افراد حاضر در این صف، پس از تخلیه کتابفروشی از افراد قبلی، به کتابفروشی رفته و کتاب را با امضا رضا امیرخانی می‌خریدند.

صف مخاطبان تازه‌ترين رمان رضا اميرخاني از ساعت چهار عصر تشكيل شد و خيلي زود به يكي از اتفاق‌هاي خيابان انقلاب در روز نوزدهم بهمن ماه تبديل شد. صف مخاطبان رضا اميرخاني كه از كنار كتابفروشي افق آغاز مي‌گرفت در پياده رو خيابان انقلاب از كنار سينما سپيده نيز گذشت و خيلي‌ها را به اين اشتباه انداخت كه آن را با صف جشنواره فيلم فجر و فيلم‌هاي پرطرفدارش يكي بدانند. 

رمان «ره ش» در سه هزار نسخه منتشر شده است و پيش بيني مي‌شود با توجه به استقبال غافلگيركننده امروز، به زودي به چاپ دوم برسد. 


 
احمد پورامینی، ادیتور بخش بزرگسال نشر افق در ابتدای این مراسم به ارائه توضیحاتی درباره این کتاب پرداخت و گفت: «رهش» جدیدترین اثر داستانی رضا امیرخانی است که شهریورماه به نشر افق تحویل داده شد.کار آماده سازی دوماه طول کشید سپس سه ماه اخذ مجوز آن زمان برد و چهار روز بعد از اینکه مجوز صادر شد کتاب را چاپ کردیم یعنی ۱۴ بهمن‌ماه و امروز مراسم رونمایی را برگزار کردیم.

وی درباره اسم کتاب نیز توضیح داد: نام کتاب رهش از مصدر رهیدن است که در واقع به اینها اسم مصدر می‌گویندیا اسم حاصل مصدر. از رهش می‌توان رهایی و رها شدن از چیزی را برداشت کرد.

پورامینی گفت: امیرخانی در رمان «ر‌ه‌ش» موضوع توسعه‌ شهری را دست‌مایه قرار داده و تأثیرات آن را بر عرصه‌های زندگی انسان معاصر در قالب داستان زوجی معمار در تهران امروز به تصویر می‌کشد.

رضا امیرخانی درباره این کتاب به ایبنا گفت: من باید کتاب رهش را زودتر از این تمام می‌کردم اما به‌دلیل گرفتاری‌های کاری نتوانستم زودتر از این آن را تمام کنم و بین دو کتابم اینقدر فاصله افتاد.

این نویسنده در ادامه توضیح داد:  در مقایسه با کتاب قبلی‌ام شخصیت اول خانم است و این مساله سبب شده کتاب نثر آرام‌تر و نرم‌تری داشته باشد.

به گفته امیرخانی، شخصیت اصلی داستان خانم میانسالی است به نام لیا که خودش معمار است و همراه با همسرش که معمار است و در کار ساخت و ساز و شهرداری است و فرزند بیمارشان که مشکل تنفسی دارد خانواده‌ای کوچک دارند. داستان حول محور این خانواده است و کشمکشی که لیا با همسرش پیرامون مساله مدیریت شهری دارد و با ساخت‌وساز بی‌رویه و توسعه نامتوازن  شهری به خاطر فرزندش و فرزندان نسل آینده مخالف است.

همچنین در این مراسم رضا امیرخانی بخش‌هایی از متن کتاب «رهش» را برای حضار قرائت و از عواملی که در تهیه و تولید کتاب مشارکت داشتند تشکر کرد.

رضا اميرخاني براي جشن امضا رمان جديد خود در کافه کتاب آفتاب مشهد، فردا به مشهد مي‌رود و پيش بيني مي‌شود در آنجا نيز از او استقبال مشابهي بشود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257615
 


 
ميثم بهشتي
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۱:۱۴:۰۱
حالا برخي‌ها بگويند كتاب‌هاي رضا اميرخاني را نهادها و دولتي‌ها مي‌خرند. كاش امروز مي‌آمدند تماشا. فوق العاده بود. (224267)
 
رويا دوست محمدي
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۱:۱۵:۵۸
من از دماوند آمدم كتاب را خريدم. در ماشين چند صفحه خواندم. آفرين بر اين قلم (224268)
 
احسان نبي
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۱:۲۰:۰۷
عاشق من او هستم. زودتر بايد رمان تازه رو بخوونم (224269)
 
هادي تقي
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۱:۲۵:۴۶
برنامه مشهد چه ساعتيه؟ (224270)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۲:۲۵:۵۷
5 (224278)
 
زهره عرفاني
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۱:۲۷:۰۳
چند صفحه‌اش را در راه برگشت به قم خواندم. خوبه به نظرم (224271)
 
حسام سروش
Romania
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۲۲:۵۵:۵۴
جاي خرسندي است رمان ايراني در حال رشد است. (224272)