​در آئین رونمایی و جشن امضای کتاب «یک جور خوشبختی» مطرح شد

«یک جور خوشبختی» به بچه‌ها می‌آموزد با طلاق والدین‌شان کنار بیایند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱
 
 
کیوان عبیدی آشتیانی در آئین رونمایی و جشن امضای کتاب «یک جور خوشبختی» گفت: کودکان و نوجوانان در مراحل مختلف زندگی‌شان با بحران‌هایی روبه‌رو می‌شوند که نمی‌دانند چگونه با آن‌ها کنار بیایند، این کتاب به بچه‌ها می‌آموزد با طلاق والدین‌شان کنار بیایند.
 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین رونمایی و جشن امضای کتاب «یک جور خوشبختی» با حضور کیوان عبیدی آشتیانی، مهدی رجبی و مریم طائب، عصر امروز دوشنبه (17 اردیبهشت‌ماه) در غرفه انتشارات پیدایش در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
کیوان عبیدی آشتیانی در این آئین بیان کرد: من همیشه ابتدا کتاب‌ را می‌خوانم و بعد درباره ترجمه آن تصمیم می‌گیرم. با توجه به اینکه دسترسی خوبی به منابع داستان انگلیسی‌زبان دارم کتاب‌های بسیاری را می‌خوانم و از بین آن‌ها بهترین کتاب را انتخاب می‌کنم. داستان‌هایی که در ذهن مخاطب تاثیر داشته باشد و شخصیت‌پردازی خوبی داشته باشد.
 
این مترجم در ادامه سخنانش بلوغ را مهم‌ترین مرحله در زندگی کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: بچه‌ها در سنی قرار دارند که بلوغ برایشان مهم‌ترین مسئله است و باید به آن توجه شود. از سویی دیگر بچه‌هایی داریم که با بحران‌هایی مانند بحران طلاق، بحران کودکان بی‌سرپرست، کودکان بد سرپرست، کودکان کار و کودکان معتاد مواجه‌اند. حالا این کودکان علاوه بر این بحران‌ها با بحران بلوغ هم مواجه‌اند. حتی کودکانی هم که در یک خانواده‌ به همراه پدر و مادرشان زندگی می‌کنند اغلب با بحران طلاق‌های عاطفی روبه‌رو هستند. این بچه‌ها نیاز دارند با این موضوع و از هم پاشیدن خانواده‌ها کنار بیایند.
 
«یک جور خوشبختی» تم روانشناسانه دارد
مترجم «ما یه نفر» در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره کتاب پرداخت و گفت: براین‌اساس سعی می‌کنم کتاب‌هایی انتخاب کنم که به این مسائل بپردازد. بچه‌ها نیاز دارند با مطالعه این‌گونه کتاب‌ها با بحران‌شان کنار بیایند، آرام شوند و به آینده امیدوار باشند. کتاب «یک‌جور خوشبختی» در عین حالی که داستان ساختار محکم و قوی‌ای دارد بچه‌ها را آرام می‌کند و نوعی روایت موازی در آن بیان می‌شود. داستانی که خود راوی می‌نویسد و تعلیقی که در آن وجود دارد. همچنین رازی در این داستان نهفته است که آخر داستان باز می‌شود و با بازشدن گره داستان، گره زیادی از مخاطب باز می‌شود.
 
 

به گفته عبیدی آشتیانی، «یک‌جور خوشبختی» بیشتر تم روانشناسانه دارد و برای بچه‌هایی که با مسئله طلاق والدین‌شان روبه‌رو بوده‌اند و ترس از جدایی والدین و ازهم‌پاشی خانواده دارند، بسیار مناسب است.
 
وی همچنین بیان کرد: قبل از انتخاب این کتاب نظر مخاطبان را نسبت به آن در سایت‌های مختلف خارجی دیدم که بسیار از این کتاب استقبال شده بود.
 
مریم طائب، کارشناس نشر پیدایش، نیز درباره کتاب «یک‌جور خوشبختی» توضیح داد: این کتاب از جمله کتاب‌هایی بود که به کیوان عبیدی آشتیانی پیشنهاد دادیم و او هم با علاقه پذیرفت.
 
وی در ادامه بیان کرد: آغاز کار ما با کیوان عبیدی آشتیانی با کتاب «ما یک نفر» بود که سال گذشته منتشر کردیم و استقبال بسیار خوبی شد و امسال تجدید چاپ شد.
 
به گفته طائب، با وجود اینکه کتاب «یک جور خوشبختی» تازه در نمایشگاه عرضه شده اما تابه‌حال استقبال خوبی از آن شده است.
 
سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260791