گزارشی از آثار پرفروش حوزه گردشگری در نمایشگاه سی‌ویکم

کدام کتاب‌ها در حوزه گردشگری پرفروش شدند؟

از «اطلس جامع گردشگری ایران و جهان» تا «گردشگری موسیقی»
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
بحث گردشگری یکی از حوزه‌های مهجور در صنعت نشر کشور است. ناشران اندکی در این حوزه به ارائه آثاری برای مخاطبان خود می‌پردازند که به مناسبت برگزاری سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نگاهی بر پرفروش‌ترین آثار پنج ناشر فعال گردشگری در این نمایشگاه داشته‌ایم.
 
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- ناشران اندکی در حوزه گردشگری مشغول به فعالیت هستند و در نتیجه هرساله تعداد محدودی کتاب در ارتباط با این حوزه وارد بازار کتاب کشور می‌شود. با وجود این همین ناشران اندک نیز در طول سال آثاری را برای مخاطبان خود منتشر می‌کنند که ایبنا به مناسبت سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارشی از وضعیت فروش آثار این ناشران ارائه می‌دهد.
 
استقبال بازدیدکنندگان از «طبس شهری که بود»
 

انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  یکی از ناشرانی است که آثاری را در حوزه گردشگری منتشر می‌کند. این انتشارات در سال گذشته آثاری همچون «شاهکارهای فرهنگی و هنری گیلان» اثر محمدرضا خلعتبری، «ارمنستان در ایران» تألیف یوسف حسن‌زاده، «مجموعه مقالات همایش باغ ایرانی» و «طبس شهری که بود» نوشته یعقوب دانش‌دوست را منتشر کرد.
 


همچنین «طبس شهری که بود» در این دوره از نمایشگاه با استقبال خوب بازدیدکنندگان مواجه و جزو آثار پرفروش انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شد. در این کتاب نویسنده آثار و بناهای شهرستان طبس را معرفی می‌کند. در این کتاب آب‌انبارها، چاه سردها، مدرسه حسینیه خان، کاروانسرای داخل حصار، گرمابه‌ها، مسجدها، گور شیخ، مدرسه، میدان و آسیاب‌های شهرستان طبس معرفی شده است.

استقبال از تازه‌های نشر مهکامه در نمایشگاه سی‌ویکم

انتشارات مهکامه یکی دیگر از ناشرانی است که به‌صورت تخصصی در زمینه صنعت گردشگری فعالیت می‌کند. «گردشگری موسیقی» تألیف بهنام افتخاریان، «بازاریابی در سفر و گردشگری» تألیف ویکتور تی. سی میدلتون، آلن فایال، میکائیل مورگان، «گردشگری خلاق» تألیف سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، «مدیریت جامع رویدادهای گردشگری» تألیف گلن بدین، جانی آلن، ویلیام اتول، راب هریس و یان مک دانل، «بازاریابی رسانه‌های اجتماعی در گردشگری و مهمان‌نوازی» تألیف روبرتا میناتزی،‌ «مبانی مفاهیم و روش‌های اجرایی برنامه‌ریزی توسعه جهانگردی» نوشته کلرگان و تور گت ور، «توسعه گردشگری ایران» به قلم حسین حاتمی‌نژاد و داوود عیوضلو، «درآمدی بر دیپلماسی گردشگری» تألیف مشترک ناصر رضایی و علیرضا حاجی محمدی و «بازاریابی گردشگری و مهمان‌نوازی» نوشته فیلیپ کاتلر تازه‌های نشر مهکامه است.
 


کتاب «گردشگری موسیقی» یکی از آثار پرفروش انتشارات مهکامه در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بود. این کتاب به بررسی ابعاد گردشگری موسیقی، جغرافیای موسیقی ایران و جشنواره‌های موسیقی می‌پردازد. «توانمندسازی زنان از طریق گردشگری» ترجمه تقی اکبرپور یکی دیگر از کتاب‌های انتشارات مهکامه است که با اقبال خوب مخاطبان در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران روبه‌رو شد. این کتاب ضمن بررسی پیشینه تحقیق در زمینه زنان در گردشگری، مفهوم توانمندسازی زنان در این حوزه را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. «شناخت روحیات ملل»، «آداب و الگوهای رفتاری و اخلاق حرفه‌ای» و «اکوتوریسم راهی برای گردشگری پایدار» نوشته افسانه احسانی از دیگر آثار پرفروش انتشارات مهکامه در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بود.
 
«تهران‌پژوهی» اثر پرفروش سازمان زیباسازی شهرداری تهران
 
انتشارات سازمان زیباسازی شهرداری تهران در طول سال آثاری را در حوزه گردشگری منتشر می‌کند که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو می‌شود. این انتشارات در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با 20 اثر حضور پیدا کرد که از این میان مجموعه 20 جلدی «تهران‌پژوهی»، «ساختمان‌های باارزش تهران»، «اطلس تهران قدیم»، «تهرانی که هست» در زمره کتاب‌های گردشگری این سازمان قرار می‌گیرند.
 
به گفته مسئول غرفه این انتشارات مجموعه 20 جلدی «تهران‌پژوهی» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های این انتشارات در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران بود و با استقبال خوبی از سوی عامه مردم مواجه شد. هر یک از کتاب‌های این مجموعه به معرفی یکی از اماکن تاریخی تهران همچون باغ نگارستان، مدرسه دارالفنون،‌ میدان دمشق، سردر باغ ملی، موزه حسن‌آباد، عمارت باغ فردوس و... می‌پردازد.
 
استقبال از «راهنمای میدانی طبیعت‌گردی با گیاهان ایران» و «اطلس جامع گردشگری»
 

انتشارات ایرانشناسی یکی دیگر از ناشرانی است که به صورت تخصصی در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند. این ناشر با بیش از 60 عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده است که از این میان دو کتاب «اطلس جامع گردشگری ایران و جهان» و «پرندگان ایران» در سال 96 به چاپ رسیده است.

مجموعه نقشه‌های سیاحتی استان‌های ایران از پرفروش‌ترین آثار این انتشارات در این دوره بود. این مجموعه شامل نقشه کامل استان‌ها، راه‌های ارتباطی شهری و روستایی به همراه دفترچه ضمیمه دارای اطلاعاتی همچون اماکن تاریخی و آثار طبیعی استان، فهرست هتل‌ها و... است. «راهنمای میدانی طبیعت‌گردی با گیاهان ایران» تألیف مجید اسکندری یکی دیگر از آثار پرفروش این انتشارات است. این کتاب برای استفاده ساده و آسان عموم علاقه‌مندان به طبیعت و محیط زیست است. در این کتاب بیش از 700 گونه از گیاهان ایران به کمک رنگ، علامت و تصویر معرفی شده‌اند.
 


کتاب «اطلس جامع گردشگری ایران و جهان» نیز که در سال گذشته به چاپ رسید و نخستین اطلس گردشگری چاپ شده در ایران به‌شمار می‌رود، جزو آثار پرفروش انتشارات ایرانشناسی در این دوره نمایشگاه کتاب تهران بود. این اطلس شامل 23 نقشه سیاسی و طبیعی جهان، قاره‌ها و ایران است و بیش از 600 جاذبه گردشگری اعم از تاریخی، طبیعی، فرهنگی و اقامتی از کشورهای جهان را معرفی می‌کند.
 
«ایران، گهواره تمدن» اثر پرفروش خانه فرهنگ و هنر گویا
 
انتشارات خانه فرهنگ و هنر گویا آثار نفیسی را در حوزه ایرانشناسی منتشر می‌کند که در میان این آثار تعدادی نیز در حوزه گردشگری جای می‌گیرند. «ایران سرزمین مهر» به قلم هوشنگ انصاری، «ایران گهواره تمدن» اثر افشین بختیار، کتاب‌های مصور «کردستان»، «یزد»، «اصفهان، نگین جهان»، «نیشابور، شهر فیروزه»، «شیراز، نگین کهن»، «کردستان، نگین سبز»، «کاشان، نگین کبیر» و همچنین کتاب «با من به طهران بیایید» نوشته نصراله حدادی برخی از مهمترین آثار انتشارات خانه فرهنگ و هنر گویا در حوزه  گردشگری است. از میان این آثار کتاب‌های «ایران، گهواره تمدن»، «ایران، نگین پرفروغ» و «تخت جمشید، یادگار هخامنشیان» در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان روبه‌رو شدند.


سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260851