اوحدی طی نشستی خبر داد

هنوز هیچ بودجه‌ای از سهم نیم درصد محل درآمدهای شهرداری به کتابخانه‌های شهرداری تعلق نگرفته است

کتاب دلنوشته روز اولی‌ها چاپ می‌شود
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۳
 
 
سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران 375 کتابخانه دارد اما با این وجود هنوز هیچ بودجه‌ای از سهم نیم درصد محل درآمدهای شهرداری به این موضوع اختصاص پیدا نکرده است که امیدوارم با مساعدت مجلس شورای اسلامی این موضوع حل شود و در نهایت با رایزنی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پشتوانه‌ای برای ما فراهم شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سعید اوحدی امروز سه‌شنبه 23 خردادماه در نشستی خبری فعالیت‌های ویژه برنامه عید سعید فطر این سازمان را تشریح کرد و گفت: هشت کمیته برای برپایی این نماز تعریف شده که یکی از این کمیته‌ها، فرهنگی و تبلیغاتی است. در این کمیته ۱۰ برنامه در روز عید فطر و ۱۵ برنامه قبل از عید فطر با هماهنگی ارگان‌ها و نهادهای مختلف برپا می‌شود.

وی ادامه داد: امسال با توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دو تا سه رویکرد را برای برگزاری مراسم نماز عید سعید فطر در نظر گرفتیم؛ عید سعید فطر به عنوان بزرگترین عید مسلمانان است و ما می‌خواهیم که برنامه‌های فرهنگی تفاوتی با سایر برنامه‌ها داشته باشد. بنابراین امسال با توجه به جنایات استکبار جهانی و صهیونیسم در مورد فلسطین و منتقل کردن سفارت به قدس، رویکرد ما این است که بتوانیم در برنامه‌های عید سعید فطر افشاگری و اطلاع‌رسانی را در عرصه فرهنگی این موضوع داشته باشیم.

به گفته اوحدی، برنامه‌های امسال در دو کمیته محتوایی و تبلیغات تدوین شده و در شهر تهران اجرا خواهد شد.

اوحدی درباره عملکرد کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که قرار بود در ایام ماه مبارک تا پاسی از سحر خدمات ارائه کنند، گفت: نخست باید بگویم فرهنگسراهای ما مانند قرآن، عترت و نهج‌البلاغه به طور جدی‌ در این ماه به موضوع قران، نماز و نهج‌البلاغه پرداختند.

وی ادامه داد: اما برخی از کتابخانه‌های ما در این ماه تا ساعتی از سحر میزبان کتابدوستان بودند و مابقی کتابخانه‌ها تا دو ساعت بعد از افطار خدمات خود را ارائه کردند. از سوی دیگر باغ کتاب تهران بزرگترین کتابخانه خاورمیانه بود که در این ماه تا وقت سحر به مخاطبان خدمات ارائه کرده است و با استقبال هم مواجه شده است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران 375 کتابخانه دارد اما با این وجود هنوز هیچ بودجه‌ای از سهم نیم درصد محل درآمدهای شهرداری به این موضوع اختصاص پیدا نکرده است که امیدوارم با مساعدت مجلس شورای اسلامی این موضوع حل شود و در نهایت با رایزنی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پشتوانه‌ای برای ما فراهم شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش از ارسال 60 میلیون پیامک با همراهی مخابرات در 3 اپراتور برای مردم خبر داد و افزود:‌ این پیامک‌ها با محوریت موضوع نماز عید فطر و اهمیت آن خواهد بود. همچنین از امشب نیز شاهد تغییر چهره شهر به مناسبت عید فطر خواهیم بود که سازمان زیباسازی شهرداری تهران مسئولیت آن را بر عهده دارد.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود به هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و توضیح داد: با هماهنگی‌هایی که با وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی شده، آموزش و پرورش در استقبال و بدرقه، برگزاری جشنواره‌های مختلف با ما همکاری خواهد داشت.

اوحدی در ادامه از برگزاری دو جشنواره دلنوشته‌های روزه اولی و جشنواره عکس و فیلم کوتاه نماز عید فطر خبر داد و گفت: جشنواره دل‌نوشته‌های روزه‌اولی که به چهل دل نوشته روزه اولی‌ها اختصاص دارد برگزار می‌شود و در آن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب جوایزی اعطا می‌شود. همچنین سعی داریم این دلنوشته‌ها را در آینده تبدیل به کتاب جامعی کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و عکس عید فطر اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما هیچ فیلم و عکسی برای مستندسازی نداشتیم که برگزاری این رویداد کمک شایانی به ما برای داشتن آرشیو مناسب خواهد کرد. این رویداد در دو بخش جوانان و بزرگسالان برگزار و در این دو بخش به 40 نفر جوایزی اهدا می‌شود.

به گفته اوحدی، هشت نگار گذر در حاشیه برگزاری مراسم نماز عید فطر با رویکرد تجلیل از شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم برپا می‌شود که یکی از این نگار گذرها به زبان عربی و انگلیسی است و ویژه مهمانان حاضر در نماز عید فطر خواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در پایان این نشست درباره پارکینگ‌هایی غیر از پارکینگ‌های مصلی برای نمازگزاران در نظر گرفته شده است اشاره کرد و افزود: با همکاری با وزارت آموزش و پرورش داشتیم قرار بر این شد که کلیه مدارسی که در ضلع شرقی و شمالی مصلی قرار گرفته‌اند پارکینگ‌های خود را در اختیار نمازگزاران قرار دهند اما با این وجود ما از مردم درخواست داریم با وسایل ارتباط جمعی چون مترو و اتوبوس برای خواندن نماز به مصلی بیایند.

وی یادآور شد: برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از ساعت 6 صبح در مصلی تهران آغاز می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262080