۶۱
 
ایبنا گزارش می‌دهد:

کتاب‌های پرفروش‌ خرداد و تیرماه 97 کدامند؟/ شباهت آمار پرفروش‌های ایبنا به پرفروش‌های عیدانه کتاب

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۶
 
 
آمار پرفروش‌های ایبنا از خرداد و تیرماه سال 97 نشان می‌دهد که به‌جز کتاب‌هایی که بعد از طرح عیدانه کتاب راهی بازار نشر شده‌اند، تقریبا نام تمامی کتاب‌های پرفروش ایبنا در فهرست پرفروش‌های عیدانه کتاب نیز دیده می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در هشتمین گزارش از سلسله گزارش‌های پرفروش‌های بازار کتاب به جمع‌بندی آمار هفت هفته گذشته پرداختیم چراکه، طبیعتا تک‌تک جامعه آماری‌های کوچک ما در کنار هم می‌تواند نتیجه معتبر‌تری را به مخاطب ارائه دهد. 

ایبنا در هفت گزارش گذشته 70 بار به سراغ کتابفروشی‌های سراسر کشور رفته است و از طرفی به کتابفروشی‌های مهم شهرهایی مانند تهران، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز،‌ کرمانشاه، بوشهر، بندرعباس، ساری، رشت، اراک، قم، اهواز، کاشان، قزوین و مشهد سر زده است که همه این‌ها بیانگر جامع بودن جامعه آماری این گزارش‌هاست.

در بخش کتاب‌های تالیفی بعد از «طریق بسمل شدن»، اثر محمود دولت‌آبادی، روزبه معین با کتاب «قهوه سرد آقای نویسنده» جدی‌ترین دنبال‌کننده دولت‌آبادی است و بعد از این دو رمان، کتاب‌های «رهش»، اثر رضا امیرخانی، «سمفونی مردگان»، اثر عباس معروفی، «پاییز فصل آخر سال است»، اثر نسیم مرعشی، «چشمهایش»، اثر بزرگ علوی، «آخرین رویای فروغ»، اثر سیامک گلشیری، «انگار خودم نیستم»، اثر یاسمن خلیلی‌فرد، «بعد از ابر»، اثر بابک زمانی، «راه طولانی بود از عشق حرف زدیم»، اثر رسول یونان، «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، اثر زویا پیرزاد، «هرس»، اثر نسیم مرعشی، «ناتمامی»، اثر زهرا عبدی و «احتمالا گم شده‌ام» اثر سارا سالار در رتبه‌های قرار دارند.

شایان ذکر است که آمار پرفروش‌های ایرانی در هفت گزارش قبلی وجود داشته است و اسامی اعلام شده در بالا و فهرست پایین نتیجه جمع‌بندی هفت هفته گذشته است.

 
کتاب‌های پرفروش ایرانی
رتبه نام اثر نویسنده ناشر
1 طریق بسمل شدن محمود دولت‌آبادی چشمه
2 قهوه سرد آقای نویسنده روزبه معین نیماژ
3 رهش رضا امیرخانی افق
4 سمفونی مردگان عباس معروفی ققنوس
4 پاییز فصل آخر سال است نسیم مرعشی چشمه
5 چشمهایش بزرگ علوی نگاه
6 آخرین رویای فروغ سیامک گلشیری چشمه
7 انگار خودم نیستم یاسمن خلیلی‌فرد ققنوس
8 بعد از ابر بابک زمانی ایجاز
9 راه طولانی بود از عشق حرف زدیم رسول یونان نیماژ
9 چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم زویا پیرزاد مرکز
9 هرس نسیم مرعشی چشمه
10 ناتمامی زهرا عبدی چشمه
10 احتمالا گم شده‌ام سارا سالار چشمه


در بخش کتاب‌های خارجی نیز که در سه هفته پایانی به گزارش اضافه شد کتاب «ملت عشق» اثر الیف‌شافاک با ترجمه ارسلان فصیحی در رتبه نخست و بعد از آن کتاب «انسان خداگونه»، اثر یووال نوح هراری با ترجمه زهرا عالی در رتبه دوم قرار دارند و بعد از این دو، کتاب‌های «جزء از کل»، اثر استیو تولتز با ترجمه پیمان خاکسار، «انسان خردمند»، دیگر اثر یووال نوح هراری با ترجمه نیک گرگین، «هنر خوب زندگی کردن»، اثر رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی‌پور و «مردی به نام اوه»، اثر فردیک بکمن با ترجمه فرناز تیمورازف در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
 
کتاب‌های پرفروش خارجی
رتبه نام اثر نویسنده مترجم ناشر
1 ملت عشق الیف شافاک ارسلان فصیحی ققنوس
2 انسان خداگونه یووال نوح هراری زهرا عالی نشر نو
3 جزء از کل استیو تولتز پیمان خاکسار چشمه
4 انسان خردمند یووال نوح هراری نیک گرگین نشر نو
5 هنر خوب زندگی کردن رولف دوبلی عادل فردوسی‌پور چشمه
5 مردی به نام اوه فردیک بکمن فرناز تیمورازف نون


فهرست پرفروش‌های شعر در چهار هفته نخست این گزارش بررسی شد اما از آنجایی که کتاب‌های شعر این روزها بازار بسیار ضعیفی دارند، تصمیم بر آن شد تا کتاب‌های تالیفی فارسی را کلا در یک جدول بررسی کنیم که تقریبا در 3 هفته پایانی شاید نام یکی - دو کتاب در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفت بنابراین جدول زیر را می‌توان نتیجه جمع‌بندی چهار هفته نخست گزارش گفت.

در بخش شعر کتاب «اسکارلت دهه شصت»، اثر سجاد افشاریان در رتبه نخست و «سیب هوس»، اثر امید صباغ‌نو در رتبه دوم قرار گرفت و بعد از آن مجموعه شعرهای «دلهره‌ی مدام گریختن»، اثر سابیر هاکا، «گریه‌های امپراتور»، اثر فاضل نظری و «اسمش همین است»، اثر علیرضا آذر در رتبه‌های بعدی قرار دارد. 


 
کتاب‌های شعر پرفروش
رتبه نام کتاب شاعر نشر
1 اسکارلت دهه شصت سجاد افشاریان چشمه
2 سیب هوس امید صباغ‌نو نیماژ
3 دلهره‌ی مدام گریختن سابیر هاکا چشمه
4 گریه‌های امپراتور فاضل نظری سوره مهر
5 اسمش همین است علیرضا آذر نیماژ

فهرست‌هایی که در بالا آمده جمع‌بندی کتاب‌هایی است که در هفت هفته گذشته در کتابفروش‌های گزارش آماری پرفروش بودند، بنابراین این امکان وجود دارد که کتابی در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفته باشد که در هفت گزارش پرفروش نبوده اما در جمع‌بندی نهایی به لیست راه پیدا کرده باشد. کتاب «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، اثر زویا پیرزاد یکی از این کتاب‌هاست.


مقایسه پرفروش‌ها هفتگی ایبنا با پرفروش‌های عیدانه کتاب
طرح عيدانه كتاب با شعار «كتاب عيدی دهيم» از ۲۲ اسفندماه ۹۶ در شهرستان‌ها و از ۲۵ اسفندماه در تهران آغاز به‌كار كرد و با مشاركت ۷۹۳ كتابفروشی تا ۱۵ فروردين‌ماه ۱۳۹۷ اجرا شد و بدون شک مقایسه پرفروش‌های ایبنا با پرفروش‌های این طرح می‌تواند ملاک خوبی برای سنجش صحت آمار پرفروش‌های ایبنا باشد.

  
با نگاهی به دو تصویر بالا می‌توان متوجه شد که از میان 14 کتاب پرفروش بخش تالیفی که در رتبه یک تا 10 قرار گرفتند هفت کتاب با فهرست پرفروش‌های عیدانه همخوانی دارد و از میان هفت کتاب باقی‌مانده «طریق بسمل شدن»، «بعد از ابر» و «راه طولانی بود از عشق حرف زدیم» کتاب‌هایی هستند که در نمایشگاه و بعد از طرح عیدانه در بازار عرضه شده‌اند و تنها 4 کتاب از فهرست پرفروش‌های ایبنا که از بیش از 50 کتابفروشی گرفته شده با آمار 793 کتابفروشی عضو طرح خانه کتاب متفاوت است که بعد از گذشت 4 ماه از طرح عیدانه طبیعی است که حداقل ماهی یک کتاب به فهرست پرفروش‌ها اضافه و یک کتاب کم شده باشد.

 


 
آمار پرفروش‌های بخش ترجمه نیز نشان می‌دهد که از میان شش کتاب اعلام شده از سوی ایبنا، سه کتاب در فهرست عیدانه قرار دارد و از میان سه کتاب باقی‌مانده دو کتاب بعد از طرح عیدانه در بازار عرضه شده‌اند و طبیعتا این دو اثر نمی‌توانستند در فهرست حضور داشته باشند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263875
 


 
شهلا ساحلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۱۳:۴۶:۰۳
قشنگ تابلوست که بابک زمانی را قاطی پرفروش ها کردید. آمارسازی تا کجا؟ این کتاب را ده صفحه اش ارزش خواندن ندارد. باز صد رحمت به قهوه سرد آقای نویسنده که پانزده صفحه خواندنی دارد. (226002)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۴:۲۲:۵۹
قشنگ مشخصه که بهتون گفتن چی بگید و معلومه که ازطرف کیا حرف میزنید بعد از ابر یه رمان فوق العاده اس ویه صفحش صد شرف داره به یک خط از قهوه ی سرد که همه فهمیدن الکی چراکلی چاپ خورد بهتره کمی بیشتر کتاب بخونید تا شاید تونستید تشخیص بدید کتاب خوب رو از کتاب های دیگر و اگه تونستید بعدازابرو بخونید 😃شرط میبندم نخوندین این رمان رو (226088)
 
گلاره روشنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۲:۳۲:۰۳
من سه سال منتظر این کتاب بودم.پیج اینستای آقای زمانی رو فالو میکنم.توی نمایشگاه کتاب امسال بودم و دیدم چه صف طولانی کشیده بودن.جالب اینجاست توی لایو آقای زمانی هم همه دیدن چقد توی صف خرید رمانشون وایساده بودن.توی کتابفرشی چتر هر هفته پرفروشه،توی محام،شهرکتاب گنبد، ساری،هامون،حتی توو سایت ساربوک از بین همه ی کتابای ادبی و غیرادبی پرفروشترینه، توی نبض هنر و خیلی جاهای دیگه،برین همین الان چک کنید.مطمئنم حتی کتاب رو نخوندید، از روی معده حرف نزنید.دلیل بیارید،زشته بخدا.پرفروش شدن به زور زدن نیست (226100)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۲۳:۳۶:۴۹
سلام چند کتاب معرفی کنید ممنون (228336)
 
حمید متین
Romania
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۱۵:۲۹:۵۴
هنگامی که همیشه این آمارهای فروش کتاب در ایران را نگاه میکنم، کاملا اینگونه به نظر می آید که گویی، کتاب در ایران یعنی "رمان"، کتاب یعنی "داستان". در بیش از 90 درصد مواقع وقتی صحبت از کتاب میشود درواقع فقط صحبت از داستان و رمان است. آیا این نشانۀ روحیۀ خیالبافی و داستانبافی نیست؟ (226006)
 
فریبرز صالح
Romania
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۱۵:۵۰:۵۵
در ایران، داستان نویسی همان "غیبت کردن" است، اما به شکل ادیبانه. (226007)
 
سیما گودرزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۱۶:۴۸:۴۴
آخه چرا باید باور کنیم احتمالا گم شده‌ام پرفروشه؟ یک آماری بدید کمی واقعی هم باشه. اصلا اسم بیست تا کتاب رو بگید که در ویترین کتابفروشی ها باشه. واقعا کدوم کتابفروشی کتاب رسول یونان پرفروشه؟ (226010)
 
فاطمه
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۰۵:۰۳:۲۱
خداييش كتاب رسول يونان رو من اولين باره اسمشو مي شنوم (226044)
 
كسري
Romania
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۱:۵۹:۳۷
اين يعني شما هر روز از زندگي رو در كتاب فروشي هاي كشور سر مي كنيد و دائما نگاه مي كنيد كه مشتري ها چه كتابي را براي صندوقدار مي آورند ؟؟
از كجا به اشتباه بودن اين آمار اطمينان داريد .
كمي تامل كنيم . 😃 (226076)
 
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۰:۱۴:۵۹
لطفا آقای داربیان دقت کنند. من همه گزارش ها را با هم جمع زدم و متوجه شدم جایگاه قهوه سرد آقای نویسنده رده چهارم جدول است و متاسف شدم که به اشتباه در رده دوم قرار گرفته است. لطفا در آمارگیری دقت کنید و تصحیح شود. (226022)
 
شهاب دارابیان
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۰:۲۴:۵۸
هفت گزارش قبلی را با هم جمع بزنید. روی ریاضیات هم بیشتر کار کنید. کتاب روزبه معین تقریبا نصف طریق بسمل فروش داشته اما با کتاب سوم که رهش باشد اختلاف بسیار زیادی دارد. جمع زدن کار آسانی است نیاز به حاشیه سازی نداره... باشد که رستگار شویم. (226023)
 
شايسته
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۰:۲۹:۰۱
به جز قهوه سرد اقاي نويسنده بقيه اين كتابها و جايگاه و رده بنديشون منطقي به نظر مي رسه (226024)
 
امامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۰:۴۸:۱۶
عجیب است که در این آمار خاما نیست. اما خاما در پرفروش های طرح عیدانه است. جای تحلیل دارد. (226025)
 
فاطمه
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۰۵:۰۲:۳۲
چه اصراري داريد مدام تبليغ كنيد براي اين كتاب؟ خود اقاي عليخاني به قدر كافى همه جا و به هر طريقي براي كتابش تبليغ كرده و مي كند. بس كنيد اين بازي ها را (226043)
 
رضاخواه
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۰:۵۲:۳۰
دروغ نیست. بنده توی خیلی از کتابفروشی ها همین کتابها را در رده پرفروشها دیده ام.
البته اگر از ناشران کتابهای زرد فاکتور‌ بگیریم که همیشه پرفروش ترین کتابها متعلق به آنهاست (226026)
 
بخشی
Canada
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۱۰:۲۳
اقای دارابیان به نظر من این آمار درست و شرافتمندانه است و ایرادی بر آن وارد نیست. به کار خود ادامه دهید. در ضمن این آمار به شکل مکتوب در کدام روزنامه منتشر می شود؟ (226028)
 
سیا یزدانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۱۴:۳۸
در این فهرست بجز چشمهایش و ناتمامی کتاب خوب دیگری نیست. لطفا تحلیل کنید چرا مخاطب ایرانی در این سال ها همه اش کتاب زرد و کم مایه می خواند. از ایبنا انتظار می رود تا در این باره هم نظرخواهی کند. چرا کتاب با ارزشی مثل یک پرونده قدیمی رضا جولایی یا کتاب های ابوتراب خسروی نیست. اگر تحلیلی برای این گزارش گیری ها نباشد بیشتر به پرفروش شدن کتاب های سطحی کمک می کند. (226029)
 
فاطمه خليلى
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۰۵:۰۱:۱۶
سطحي؟؟؟ شما يعني محمود دولت آبادي را هم نويسنده سطحي مي داني؟ بعضي ها چه اعتماد به نفس هايى دارند (226042)
 
نيلوفر
United States
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۵:۵۲:۵۸
شما مطمئني همه اين كتابا رو خوندي؟ (226063)
 
کریمان
Greece
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۲۹:۰۶
سوالی از دوستان معترض دارم و آن این که آیا شمایی که جز یک کتاب هیچ کتابی در این فهرست را شایسته پرفروش شدن نمی دانید بگویید که همه این کتابها را واقعا خوانده اید یا به صرف احساسات و حسادت ابراز عقیده می کنید؟
اتفاقا به نظر من کهنه ترین و تکراری ترین و بدترین کتاب این لیست «قهوه سرد ..» نیست بلکه «طریق بسمل شدن» استاد دولت آبادی‌ست (226030)
 
ناظمي
United States
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۳:۴۰
شهاب جان مشكل من با گزارش تو نيست. گزارش شما راسته ولي اين بين كاش احترام نويسندگان پيشكسوت هم حفظ مي شد. چه لزومي داره نام اين همه نويسنده جوان در اين فعرست باشه؟ جوان فرصت دارد ولي نويسنده سن و سال دار شايد ديگر فرصتي براي تمجيد نداشته باشد. (226031)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۹:۵۴
یعنی کلا نمی‌فهمید مساله‌ی پرفروش‌ها رو. مگه گلریزونه؟ زورخونه‌اس مگه؟ (226032)
 
فاطمه
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۰۵:۰۶:۱۳
شما با اين ابراز عقيده اي كه مي فرماييد ميخواين وادارشون كنيد كه دروغ تحويل مردم بدن؟
واقعا متاسفم (226045)
 
راضيه
Spain
۱۳۹۷-۰۵-۱۱ ۲۱:۵۶:۰۹
اتفاقا اين گزارش خيلي منطقي ئه. اين كتابها نه بيش از حد نخبه گرا هستن و نه بيش از حد عامه پسند. هم مخاطب عاديى رو مي تونن راضي كنن هم مخاطب فرهيخته. اگر ميخواستن گزارش رو طبق آمار خالص منتشر كنن همه اين گزارش مملو از كتاب هاي زرد مي شد (226035)
 
شیدا
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۰۲:۴۲:۱۸
خودتون قضاوت کنید؛ اصلا کتابی مثل «قهوه سرد آقای نویسنده» جایی داره در این گزارش؟ (226038)
 
علی میرزایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۰:۳۳:۱۰
یعنی رمان‌های تازه منتشر شده حسین سناپور اندازه رمان ده سال پیش سارا سالار فروش نداشته؟ لطفا آقای دارابیان جواب بدهد. آیا اگر کتابفروشی با نویسنده‌ای رفیق بود و کتاب رفیق‌اش را پرفروش اعلام کرد این رفیق بازی را باید به مردم حقنه کرد؟ کتاب مرداد دیوانه شهسواری که سه چاپ خورده اندازه احتمالا گم شده ام فروش نداشته. کتاب مصطفی مستور عشق و چیزهای دیگر اندازه احتمالا گم شده ام پرفروش نبوده است. آقای دارابیان بجای مظلوم نمایی خودتان بگویید چرا آمارتان این قدر ناقص است و اصلاحش کنید. نمونه ها بسیارند. (226047)
 
تیموری
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۰۹:۳۸
بعضی اسامی این لیست کاملا درست به نظر میان. نسیم مرعشی، یاسمن خلیلی فر، دولت آبادی، سیامک گلشیری حتی روزبه معین یا رضا امیر خانی.
ولی آخه سارا سالار کتابش خیلی قدیمیه. یا کتاب رسول یونان یا بابک زمانی رو باور کنین خیلی از کتابفروشیا حتی ندارنش! اینه که باعث ایجاد شبهه شده (226051)
 
غزل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۳۱:۴۷
خیلی عالیه که اسکارلت هنوز پرفروشه.و البته خیلی عناوین دیگه واقعا حقشونه پرفروش باشن (226053)
 
آرش روهينا
Spain
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۳:۲۳:۴۰
فهرست درستيه. و فك ميكنم كساني كه در اين فهرستن حقشونه كه باشن. هم به واسطه زحمتي كه خودشان براي كتابهاشون ميكشن و هم به واسطه كيفيت كارهاشون كه به قول دوست بالايي نه نخبه گراي محض هست و نه زرد. (226056)
 
لاله
Australia
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۳:۳۲:۵۷
چرا "هرس" و "انگار خودم نيستم" انقدر اومدن پايين؟ مگه با "طريق بسمل شدن" تاخت و تاز نداشتن؟
بعد خاما چرا حذف شد؟
آمارتون مشكوكه (226057)
 
عليرضا
United States
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۶:۵۲
خانم ياسمن خليلي فرد لينك اين پيجو گذاشته بودن در اينستاگرمشون و به شوخي كه البته خيلي هم شوخي نبود نوشته بودند اينم لينك گزارش؛ بريد فحش بديد:)
واقعا دلم سوخت و متاسف شدم ؛ چرا بايد عده اي به دليل حسادت يا موفق نبودن كتابهاشون (اونم نه از نظر ارزش كيفي) و فقط در بازار پرفروش هابه بقيه توهين كنند؟ اين خيلي دردناكه كه در محيط و فضاي ادبي اين بي فرهنگي حاكم باشه و خيلي شرم آور هست كه يك نويسنده يا مترجم يا شاعر بخاطر موفقيت كتابش به جاي خوشحالي غصه بخوره. واقعا ناراحت شدم (226059)
 
نيلوفر رادمهر
United States
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۵:۵۱:۰۸
خيلى از كتاب هاى اين گزارش واقعاً درست هستند چون اگر به صورت گذرى هم سرى به كتابفروشى هاى مختلف به صورت رندوم زده باشيد مى بينيد كه خيلى از اينها واقعاً جزو پرفروش هاى بيشتر كتابفروشيها هستند ولى بعضى از كتابها به صورت مشكوكى در اين ليست قرار دارند؛ شايد بر اساس سليقه كتابفروشى خاص يا نفوذ نشر پرقدرتي مثل "چ" كه رسماً افسار اين آمار دستش است. فكر مى كنم در حضور بعضى كتاب هاى نشر مذكور در اين فهرست تا حدودى افراط شده است. (226061)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۲۲:۳۹:۰۷
باشه جیمز باند (226071)
 
شیشه گر
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۶:۲۵:۳۰
سلام و ظهر به خیر:
من هر هفته این گزارشها رو دنبال میکردم. الان برام چند تا سوال بوجود اومده: «خاما» یک بار توی فهرست بود و کتاب سارا سالار هم یک بار، چرا الان کتاب سالار توی فهرست هست و خاما نیست؟! همچنین کتاب زهرا عبدی هم یک بار بود... کتاب بابک زمانی که من شخصن دو کتابفروشی در تهران سر زدم و‌ نداشتنش . اینکه توی شهرستان ها پرفروش شده عجیبه ضمن این که این کتابم فقط یه بار توی لیست شما بود که الان بازم جزو پرفروشاست ولی کتاب خاما نیست.
هرس نسیم مرعشی تا جایی که من یادمه هر هفته تو فهرست شما بود ولی حالا پریده آخر جدول. کتاب یاسمن خلیلی فرد هم چند هفته مکرر بالاهای جدول بود که الان اومده پایین فهرست.
شاید ریاضی من بده یا نمیدونم شما از چه روشی به این جدول رسیدید ولی کلاً حذف شدن بعضیها و جایگزین شدن بعضیها با همون میزان پرفروشی و اوردن پایین بعضی کتابها و بالا بردن الکی بعضیها توی جدول برام گنگ بود که امیدوارم پاسخ مناسبی از اقای دارابیان بگیرم. (226064)
 
المیرا رستمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۷:۰۱:۵۰
منم دچار همین پرسش شدم. نمیدونم چرا باید به طور تابلو کتاب بابک زمانی بیاد در لیست. پرس و جو کردم و متوجه شدم انگار صنمی بین آقای دارابیان و بابک زمانی هست. می خواهم بدانم این صنم بین چند نفر دیگر از این لیست هم هست؟ چطور کتاب ماهی طلا که خیلی زود چند چاپ خورده در این لیست نیست؟ (226065)
 
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۷:۵۷:۲۵
والا اسم کتابی که شما بردید را هم ما نشنیدیم تا حالا!
ظاهرا‌ً هرکی اینجا با هرکی رفاقتی داره دلش میخواد کتاب رفیق خودشو یه جوری بیاره تو این لیست؛ معلوم نیست زور کی می چربه آخر (226067)
 
دارستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۷:۵۷:۴۵
بابک زمانی در اینستاگرام فعال است و مانند روزبه معین کتابش زرد است. اما واقعا روزبه معین پرفروش شد. اما کتاب بابک زمانی را شک دارم. مشکل البته از کتابفروشی ها و آمارشان است. گزارش ها را نگاه کردم. این کتاب چند بار در کتابفروشی محام اهواز پرفروش بوده است. احتمالا همان چند بار در آمار گیری لحاظ شده است. اگر این طور باشد گزارش دچار مشکل است. (226068)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۲:۴۰:۱۲
زرد؟؟؟ میشه بگین زرد یعنی چی؟ یعنی هرکی توی فضای مجازی باشه زرده؟ یعنی دکتر فیروز نادری که توی اینستا فعاله از فیزیک دیگه چیزی حالیش نیست؟ یعنی پرویز پرستویی که انقد توی اینستا هست بازیگری حالیش نیست؟ آخه تا چه حد آدم میتونه غیرمنطقی باشه.شما این دوتا کتاب رو خوندید؟؟قهوه سرد رو شاید مال پارساله، از این و اون شنیدید، میشه بگید موضوع بعد از ابر چیه؟ توی چه سبکی نوشته شده؟ داستان کجا اتفاق میفته؟ آخر داستان چی میشه؟ (226101)
 
كسري
Romania
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۲:۰۶:۵۸
انقدر خنده دار بود اين نظر ، به هرچي كه فك مي كنم براي نوشتن اولش كلي مي خندم و يادم مي ره كه چي بنويسم . اين كتابي كه نام بردين براي رده ي سني آ هست ؟؟ (226077)
 
دنیا
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۰۲:۵۳:۳۲
خانم المیرا درباره کتاب «ماهی طلا» شوخی کردین دیگه نه؟؟؟ (226113)
 
شهاب دارابیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۰۹:۴۹:۴۰
متاسفانه دست گذاشتن روی چنین پروژه‌هایی همیشه دردسرهای خودش را داشته و دارد و متاسفانه بعضی‌ها این وسط فکر می‌کنند که با یک بار درج کتاب‌شان در این فهرست معجزه رخ می‌دهد و کتاب ضعیف‌شان دیده می‌شود.گاه دوستانی پیشنهاد بی‌‌شرمانه می‌دهند و وقتی به در بسته می‌خورند به همراه دوستانشان می‌آیند، توهین می‌کنند و تهمت می‌زنند. با توجه به پیشنهادهای داده شده حتا می‌توانم خیلی ساده بگویم که کدام کامنت از طرف کدام نویسنده است. بالاخره هر چقدر که دوستان تلاش کنند اما برای من و امثال من که هر ثانیه با کتاب و کلمه طرف هستیم، تشخیص زبان نوشتاری این افراد کار سختی نیست. متاسفانه بعضی دوستان رو بارها در هفته می‌بینیم با آدم می‌خندند، نون و نمک می‌خورند اما «چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند.» که به نظر من این توهین‌ها و این کامنت‌هایی که جنس حسادت دارد اصلا زیبنده شخصیت این بزرگوارن نیست. خدا را شکر که نه از تهمت‌ها و نه از توهین‌ها ناراحت می‌شوم. دوستان می‌گویند که دارابیان با فلانی و فلانی دوست است و کتابش را پرفروش می‌کند. قسمتی از این جمله درست و راست می‌گویند؛ چرا که من تقریبا با 99 درصد افراد فعال در حوزه نشر دوست هستم و طبیعی است که هر کتابی که پرفروش شود یا نشود، کتابی از دوستان باشد. اگر غیر از این بود باید به شغلم و ارتباط‌هایم شک می‌کردم. در کل پاسخ به همه این ابهامات را چند روز پیش در یادداشتی با عنوان «چرا عده‌ای نگران انتشار فهرست پرفروش‌ها هستند؟» در خبرگزاری ایبنا منتشر کردم که دوستان می‌توانند این یادداشت را در آرشیو صفحه ادبیات ایبنا یا با سرچ تیتر بالا در گوگل مشاهده کنند و بخوانند.
باشد که رستگار شویم. (226074)
 
كسري ناري دماوندي
Romania
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۲:۰۸:۴۹
شهاب جان ، با قدرت ادامه بده . (226078)
 
امین
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۳:۰۰:۴۰
درود بر شما (226085)
 
بامداد
Greece
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۷:۴۲:۰۴
حضور سارا سالار، بابک زمانی و رسول یونان در این گزارش عجیب است (226066)
 
امين
Spain
۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۹:۵۳:۰۸
توي شبكه چهار هم اعلام شده؟ (226070)
 
نسيم
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۰۴:۳۰:۲۴
با آرزوي موفقيت روزافزون براي نويسندگان خوب و موفق اين مرز و بوم (226072)
 
مروارید مصطفوی
Canada
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۳:۰۹:۰۲
باید اعتراف کنم، حتی فکرشم نمی کردم جامعه ادبیمون انقدر داغون باشه. انقدر کمبود و حسادت و حقارت؟!؟!؟!؟! هیچ‌جای دنیا گمان نکنم ادبیان و اهل فرهنگ انقدر به پر و پای هم بپیچند و به هم تهمت بزنند.
برای کامنت های شرم آور و به زعم خودشان مچ‌گیرانه بعضی از نویسندگان شکست خورده که اینجا درفشانی می کنند براستی متاسفم.
آقای دارابیان لطفا به کار خود با قدرد هر چه بیشتر ادامه دهید. در مقابل جامعه حسود ادبی ایران خیلیها هم از خواندن این مطالب لذت می برند (226086)
 
یلدا صادقی
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۶:۳۶:۲۹
اگه از “روزبه معین” و «بابک زمانی» فاکتور بگیریم بقیه گزینه‌ها کاملن قابل پذیرشن.
اگر کتابفروشیا میخواستن آمار واقعی تری بدن باید کتابای خانمها هما پوراصفهانی، مریم ریاحی و تکین حمزه‌لو پرفروش می‌شدند که به نظر من کتاب «همه پسند» پرفروش بشه خیلی بهتر از اینه که کتاب «عامه پسند» و «زرد» بشه و تو گزارش اقای دارابیان جز‌ دو موردی که نام بردم بقیه این کتابها خوشبختانه همه‌پسند هستن نه عامه‌پسند. (226089)
 
گلایول
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۹:۲۶:۲۷
آفرین، چه واژه درستی به کار بردی. «همه پسند» (226090)
 
آیلار
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۹:۳۱:۳۷
دقیقاً فکر می کنم این که این کتابها در این لیست هستند اتفاق درستی هست (226091)
 
گلاره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۲:۲۱:۴۷
شما رمان بعد از ابر بابک زمانی رو خوندین؟ اگه خوندین بگین موضوعش چیه؟توی چه سبکی نوشته شده؟ (226099)
 
راحله
Spain
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۰۱:۴۷:۳۰
كتاب هاى اين گزارش معقولن. جز كتاب بابك زماني و رسول يونان كه نميدونم چطور سر و كله شون به اين گزارش پيدا شده چون زياد معروف نيستند.
به حضور نسيم مرعشي و ياسمن خليلي فرد هم انگار بايد عادت كنيم ديگه، چاره اي نيست؛ فكر كنم واقعني پرفروشن (226093)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۴:۰۹:۲۱
این از آگاهیي اندک شماست.بابک زماني كتاب اولش نيست كه،فقط ده دوازده تا کتاب ترجمه کرده،شما اهل مطالعه نیستید به این و اون نپرید.کسی که سی هزارتا هشتگ توی اینستا به اسمش خورده کم کسی نیست.مشکل اینه که توی شهرستانه و اهل قر و فر نیست که شما براش بشکن بزنید.اهل حاشیه نیست،نشسته یه گوشه داره زحمت میکشه.شما چه گلی به سر ادبیات زدید.جوجو مویز خوبه؟؟عجب ملتی داریما (226104)
 
افسر
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۲۰:۵۶:۴۸
چند بار اومدم زير اين مطالب نظرمو بنويسم پشيمون شدم چون ديدم خيلي از كتابهاي اين جا رو نخوندم من جمله همين كتابهاي نسيم مرعشي، بابك زماني و روزبه معين كه ديدم بيشترين حمله بهشون شده. پس من صلاحيت ندارم نظر بدم ولي مطمئنم ٩٠ درصد كساني هم كه اومدن اينجا كامنتهاي انفجاري گذاشتنم مثل من اين كتابها رو نخوندن و شايد اگر اسم هركس ديگه اي هم در اين جا آمده بود باز همين كامنتها را مي گذاشتند. (226109)
 
ن.م
United States
۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۲۲:۲۲:۰۹
چیزی که در این گزارش مشهود است نفوذ نشر چ است ‌و بس. که یک هفته کتاب همسر م. را پرفروش اعلام می کند و یک هفته کتاب صد سال پیشِ سارا سالار را. حیف که همیشه مافیا ارزش ادبیات را نابود می کند. (226110)
 
Bulgaria
۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۵۵:۰۴
خدا شفات بده. (226125)
 
احمدنيا
Spain
۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۴:۲۲:۱۵
كتاباي خوبي هستند اميدوارم حسادت دوستان اجازه دهد اين حركت تداوم يابد (226136)
 
بيتا زواري
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۵-۱۹ ۱۶:۱۲:۵۶
جا داره سيمرغ بلورين خنده دارترين كامنت داده بشه به عزيزي كه گفته بودن بر اساس سن و سال بايد آمارو ارائه بديد واقعا خدا خيرشون بده كلي خنديدم 😅😂😂😂😂 (226160)
 
محمدامین رضایی
Germany
۱۳۹۷-۰۷-۰۹ ۱۰:۴۶:۴۰
موضوع ناراحت کننده اینه که کتاب های دانش محور به شکل بغرنجی خواننده نداره (226910)
 
شیوا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۰:۲۵:۰۱
بنظرم پرفروش بودن دلیل بر خوب بودن کتاب نیست و ممکنه یک کتاب از نظر یک نفر خوب باشه و از نظر فرد دیگه خیلی جذاب نیاد . من خودم عاشق کتاب ملت عشق و من ، پیش از تو بودم ولی متاسفانه من ، پس از تورو اصلام دوسنداشتم و خوب از نظر خیلی ها جالب میومد و به من هم پیشنهاد دادن . ولی در کل هر کتابی ارزش خوندن داره حتی بدترین مطالب هم یک چیزی برای اموختن دارن و اینو باید بدونیم متن هر کتابی از نقطه نظر و دید هر نویسنده میاد و همه آدما هم نمیتونن مورد پسند همه باشند و تفاوت همیشه هست (227281)
 
مرضيه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۱-۰۵ ۰۲:۴۴:۵۶
هركس سليقه ي خاص خودشو داره شايد يك كتاب به نظر من بهترين كتاب دنيا باشه و از نظر يه ادم ديگه اصلا خوب نباشه اينا دليل نميشه به اثار يك نويسنده توهين كنيم اگه تو سليقتون نيست خوب نخونيد.
بيايد با هم مهربون باشيم . (227746)