در نشست خبری سومین نمایشگاه کتاب ایران‌فارما طرح شد:

استفاده از پنل طرح‌های فصلی خانه‌کتاب در نمایشگاه کتاب ایران‌ فارما

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۷
 
 
معاون فناوری و اطلاع‌رسانی خانه کتاب ضمن اعلام همکاری موسسه خانه کتاب با مجریان برگزاری این نمایشگاه گفت: موسسه خانه کتاب به دنبال آن است که پنل طرح‌های فصلی را برای نمایشگاه تخصصی کتاب‌های دارویی نیز به کار بگیرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نشست خبری سومین نمایشگاه تخصصی کتاب‌های علوم دارویی، پزشکی-دانشگاهی با حضور مهرشاد کاظمی؛ معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران، مرتضی خیر‌آبادی؛ عضو هیات مدیره سندیکای صنایع دارویی ایران، آرزو نظر‌بلند؛ معاون فناوری و اطلاع‌رسانی موسسه خانه کتاب و شادمهر راستین؛ دبیر اجرایی این نمایشگاه و احمد صدری؛ مشاور در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران در این نشست خبر داد: سومین دوره نمایشگاه تخصصی کتاب‌های علوم دارویی، پزشکی-دانشگاهی و دومین دوره نمایشگاه نشریات سلامت‌محور در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. مهم‌ترین هدف برگزاری همزمان این دو نمایشگاه، تاکید بر تاثیر پیوند صنعت، فرهنگ و دانشگاه است تا رویداد فرهنگی صنعتی داشته باشیم.
  
وی با اشاره به توجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقوله کتاب و کتابخوانی ادامه داد: اداره کل مطابق شرح وظایف خود در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی طی سه سال گذشته با نهاهای مختلف ازجمله معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سندیکای صنایع دارویی ایران و همچنین موسسه خانه کتاب همکاری داشته در این دوره نیز برای برگزاری این نمایشگاه همکاری خواهند داشت.
 
کاظمی با تاکید بر رضایت‌مندی ناشران از برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب‌های پزشکی و دارویی افزود: با وجود مشکلات اقتصادی، ناشران و بازدیدکنندگان از برگزاری این نمایشگاه استقبال می‌کنند. سومین دوره این نمایشگاه با توجه به درخواست دانشجویان مهر‌ماه برگزار می‌شود.
 
به گفته وی، 30 درصد از یارانه خرید کتاب از سوی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین می‌شود. به دانشجویان مقطع دکترا 300 هزار تومان،‌ دانشجویان مقاطع کار‌شناسی‌ارشد و کارشناسی نیز هر کدام مبلغ 200 و 100 هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد. کتاب‌ها نیز با تخفیف 50 درصدی عرضه می‌شوند.
 
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران افزود: 22 ناشر داخلی و دو نماینده ناشران خارجی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. با توجه به تمایل ناشران برای جانمایی غرفه در شبستان مصلی سومین دوره نمایشگاه کتاب در این مکان میزبان بازدید‌کنندگان است. غرفه ناشران کنار غرفه صنایع دارویی جانمایی خواهند شد. بازدیدکنندگان می‌توانند از در غرقی و ورودی یاس به فضای نمایشگاه وارد شوند.     
 
کاظمی با اشاره به حضور دانشجویان شهرستانی در نمایشگاه ادامه داد: دو هزار دانشجوی شهرستانی در قالب تور‌های بازدید 11 مهر‌ماه در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. وسیله ایاب و ذهاب از دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی دانشجویان را به محل برگزاری نمایشگاه منتقل می‌کنند.  
 
وی همچنین از برگزاری نمایشگاه عکس همزمان با برگزاری این رویداد فرهنگی و علمی خبر داد و افزود: عکاسان حرفه‌ای و غیر‌حرفه‌ای می‌توانند درباره این رویداد و فقط در فضای نمایشگاه عکاسی کنند. گالری ویژه این مسابقه 10 مهر‌ماه در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برپا می‌شود.
 
کاظمی در ادامه این نشست درباره برگزاری نشست‌های تخصصی در حاشیه این نمایشگاه گفت: روز دوم کارگاه آموزشی ویژه خبرنگاران برای تربیت خبرنگاران حوزه سلامت برگزار می‌شود. اهمیت برگزاری این نشست در این است که حوزه سلامت در زمینه تولید محتوای خبری توانمند نیست.
 
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران بیان کرد: تنها کتاب‌های منتشر شده سال‌های 2016 تا 2018 در این نمایشگاه مجاز به عرضه هستند.   
 
 وی درباره نمایشگاه دومین نمایشگاه نشریات و رسانه‌های سلامت‌محور بیان کرد: مدیران مسئول 35 نشریه سلامت‌محور برای حضور در نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.
 
دبیر اجرایی این نمایشگاه نیز در ادامه نشست با بیان این مطلب که نمایشگاه ایران‌فارما تلاشی برای پیوند صنعت و فرهنگ است، گفت: با حضور موسسه خانه کتاب، این نمایشگاه پر‌رنگ‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.
 
وی خبر داد: نخستین اپلیکیشن تخصصی «ایران‌فارما» شامل اطلاعات داوریی پبت شده، رونمایی می‌شود. چهارم مهرماه با توجه به تعدد برگزاری نشست‌های تخصصی یکی از پرکار‌ترین روز‌های نمایشگاه به حساب می‌آید. انتظار داریم که این نشست‌‌ها از سوی همانند دوره‌های دیگر استقبال شود.
  
نظر‌بلند در ادامه این نشست درباره حمایت موسسه خانه کتاب از برگزاری  این نمایشگاه گفت: با توجه به طیف خدمات وسیع به صاحبان نشر با جمعیت قابل توجهی از اهالی نشر در ارتباط است. موسسه طی چند سال گذشته این سیاست را در پیش گرفه است که یارانه‌های این حوزه را هدفمند به دست مصرف‌کننده برساند. این رویکرد در قالب برگزاری 9 طرح‌ فصلی اجرا شده است.     
 
به گفته این عضو موسسه خانه کتاب، حمایت موسسه خانه کتاب از نمایشگاه کتاب ایران‌فارما به صورت آزمایشی است.

وی ضمن تشریح برگزاری طرح‌های حمایتی افزود: موسسه به دنبال آن است که پنل طرح‌های فصلی را برای نمایشگاه تخصصی کتاب‌های دارویی نیز به کار بگیرد. هدف اصلی، حذف بن‌کارت‌‌ها و استفاده از یارانه در قالب اعتبار است بنابراین دانشجو و بازدید‌کننده‌ای که به غرفه‌دار مراجعه می‌‌کند، اعتبار مجازی خواهد داشت که با صاحبان پنل تسویه حساب خواهد شد. ما امید‌واریم برای سایر نمایشگاه‌ها‌ نیز این سیاست اجرایی شود.
 
کاظمی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا درباه مکان برگزاری نمایشگاه با توجه به افزایش مشارکت فعالان صنعت دارو و ناشران گفت: تهران مشکلات ترافیکی متعددی دارد و برای برگزاری نمایشگاه کتاب همکاری سه نهاد نیروی انتظامی، شهرداری و ارشاد را می‌طلب. با توجه به اینکه شهر آفتاب هنوز برای میزبانی آمادگی ندارد و نمایشگاه کتاب ایران‌فارما از گستردگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برخوردار نیست همچنان این رویداد در مصلی برگزار خواهد شد.
 
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایبنا درباره افزایش اعتبار یارانه دانشجویان ادامه داد: این اعتبار افزایش پیدا نمی‌کند، اما اگر یارانه دانشجویان تمام شود باید با معاونت فرهگی برای افزایش اعتبار رایزنی کنیم.
 
نظربلند نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا درباره بازپرداخت اعتبار به ناشران بیان کرد: پرداخت‌ها کاملا تابع جریان واریز وجه یارانه است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در حال جذب این یارانه است و این مبلغ به محض جذب اعتبار به حساب ناشران واریز خواهد شد. به‌عبارت دیگر زمان پرداخت کاملا به اقدام اداره کل بستگی دارد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265241