​معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد:

بهره‌مندی محروم‌ترین نقاط استان یزد از طرح‌های کتابخوانی و برنامه‌های فرهنگی

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۲
 
 
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره « روستاها و عشایر دوستدار کتاب» گفت: محروم‌ترین نقاط استان یزد از طرح‌های کتابخوانی و برنامه‌های فرهنگی بهره‌مند می‌شوند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) از یزد، سید خلف حوتی نژاد، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در نشست ستاد «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» در شهرستان بهاباد گفت: کتاب به عنوان رسانه‌ای است که در جامعه نقش عمیق‌ترین و باسابقه‌ترین رسانه در جهت انتقال مفاهیم بشریت را دارد.

وی افزود: ما در بحث نیازهای اجتماعی بشر امروز، شاهد تغییرات متعدد هستیم که نیازمند به‌روز بودن آن است و رسانه نیز در این راستا زمینه را برای ارتباطات اجتماعی فراهم می‌کند تا با دادن پیام‌ها به جامعه با اطراف ارتباط داشته باشیم و کتاب عمیق‌ترین ارتباط در این زمینه است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: جوامعی که با کتاب سر و کار داشته‌اند امروز نیز پیشرفت بیشتری دارند و از این ویژگی به عنوان راهکاری برای انتقال افکار و اندیشه‌ها استفاده می‌کنند.
 
حوتی نژاد تصریح کرد: کتاب به عنوان رسانه می‌تواند نقدهای اجتماعی داشته باشد و یک سری آسیب‌های اجتماعی را شناسایی کند و به نوعی درد و درمان را بیان می‌کند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای عدالت فرهنگ در روستاها جشنواره‌ای با عنوان «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» را راه اندازی کرده است تا در محروم‌ترین روستاها نیز از این عدالت فرهنگی بهره‌مند شوند که امسال نیز پنجمین دوره آن برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در استان ما توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی وجود دارد که خارج از مباحث دولتی است که باید آن را فعال کنیم و در این زمینه نیز معتقدیم که اگر مقوله فرهنگ را تنها از طریق دولت انجام دهیم موفق نخواهیم شد؛ بلکه باید از ظرفیت‌های مردم به خوبی استفاده کنیم.

حوتی نژاد بیان کرد: ما کتابخانه زیاد ساختیم و تولید کتاب نیز بسیار زیاد بوده است اما آیا به این همین نسبت سرانه مطالعه هم بالا رفته است؟
وی گفت: بحث مروجین کتاب و کتابخوانی به خصوص در زمینه کودک و نوجوانان می‌تواند بسیار موثر و اثرگذار در جامعه ما باشد و از این طریق آینده‌ای روشن را برای خود رقم بزنیم.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: ما اگر به موضوع کتاب و کتابخوانی نپردازیم، با جامعه‌ای همراه با جهل روبه‌رو می‌شویم و تمامی آسیب‌ها را دچار می‌شویم.

حوتی نژاد خاطرنشان کرد: برای آگاهی بخشی به جامعه باید کتاب و کتاب‌خوانی را ترویج دهیم.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266048