معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) خبر داد؛

انتشار 3766 کتاب در 10 سال اخیر توسط جامعه المصطفی (ص)

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۴
گزارشگر : زینب مرادی
 
 
معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) از انتشار 3 هزار و 766 کتاب در 10 سال اخیر از سوی این مرکز خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا بی‌نیاز معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص)، عصر یکشنبه (یازدهم آذرماه) در نشستی خبری با اصحاب رسانه که با عنوان «هفته پژوهش و دستاوردهای پژوهشی چهل ساله انقلاب اسلامی جامعه المصطفی (ص)» برگزار شد، گفت: هر ساله هفته پژوهش بهانه‌ای می‌شود برای اینکه مراکز علمی، آموزشی و فرهنگی آثار، تولیدات، فعالیت‌ها و تلاش‌های پژوهشی خود را به جوامع علمی و اندیشمندان، ارائه کنند.

بی‌نیاز با اشاره به اینکه امسال در چهل سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران قرار داریم، ادامه داد: با توجه به ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی که نشان‌دهنده بلوغ و کمال می‌باشد، زمینه فراهم شده تا علاوه بر تلاش‌هایی که در هفته پژوهش به صورت عادی داشتیم به تولیدات پژوهشی ۴۰ ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز بپردازیم.

وی گفت: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) و در ادامه راه با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری دستاوردها، برکات و ثمرات بسیاری داشته که از جمله آن می‌توان به تأسیس مجموعه‌های علمی، بین‌المللی و حوزوی جامعه المصطفی العالمیه اشاره کرد که که حدود 40 سال فعالیت دارد.

معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) با بیان اینکه این مرکز متولی امر تعلیم طلاب خارجی در ایران و در سطح بین‌المللی است، افزود: حدود صد هزار طلبه، عالم دین و فارغ التحصیل از ۱۳۶ کشور در این مرکز علمی ارزشمند تحصیل کرده‌ و یا در حال تحصیل هستند که حدود ۵۰ هزار نفر از این افراد نیز به کشور خود برگشته‌اند.

بی‌نیاز در ادامه به فعالیت بیش از هزار حوزه علمیه در حدود 80 کشور تحت اشراف جامعه المصطفی (ص) اشاره کرد و گفت: بیش از 4 هزار استاد و عضو هیأت علمی در این مراکز وابسته یا پیوسته مشغول پشتیبانی علمی هستند.
 
معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) از فعالیت حدود ۳۰۰ گروه علمی، آموزشی و پژوهشی در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف فعال در این مرکز خبر داد و ادامه داد: در جامعه المصطفی (ص) قریب به ۴۰۰ رشته از دوره تمهیدی تا دکتری و از سطح یک تا سطح پنج حوزوی راه‌اندازی شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه صدها موسسه علمی و پژوهشی، فرهنگی و قرآنی در جهان از سوی دانش‌آموختگان المصطفی کار می‌کنند، گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان جامعه المصطفی (ص) در سمت‌های بالای علمی، فرهنگی و مدیریتی از جمله نماینده مجلس، استاندار، وزیر و معاون وزیر در کشورهای مختلف در حال فعالیت هستند.

انتشار 2047 کتاب تالیفی و 1729 کتاب ترجمه‌ای توسط جامعه المصطفی (ص) در 10 سال اخیر

حجت‌الاسلام بی‌نیاز با بیان اینکه در 10 سال اخیر 3 هزار و 766 کتاب در جامعه المصطفی (ص) تدوین و چاپ شده است، عنوان کرد: از این تعداد 2 هزار و 47 مورد تألیف و یک‌هزار و 729 مورد ترجمه کتاب به 25 زبان مختلف بوده است.

معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) با اشاره به اینکه طی 10 سال اخیر 9 هزار و 43 مقاله علمی-تخصصی، علمی-ترویجی و علمی-پژوهشی توسط این نهاد علمی ارزشمند به ثبت رسیده است، بیان کرد: در جامعه المصطفی 98 مجله و نشریه علمی به زبان‌های مختلف منتشر می‌شود که برخی از آن‌ها تا شماره 70 در اختیار مخاطبین قرار گرفته است.
 
وی در ادامه به برگزاری بیش از 120 همایش و جشنواره علمی-پژوهشی در جامعه المصطفی (ص) در سطوح مختلف اشاره کرد و افزود: ۲ هزار و ۷۱۶ نشست علمی-پژوهشی به زبان‌های مختلف و در کشورهای گوناگون توسط جامعه المصطفی(ص) برگزار شده است که بسیاری از آن‌ها منتشر شده و همچنین متن کامل این نشست‌های علمی به همراه نمایه خلاصه این نشست‌ها از طریق سایت در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام بی‌نیاز در ادامه با بیان اینکه این مرکز به برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، آزاداندیشی، نقد و مناظره نیز می‌پردازد، گفت: تاکنون ۱۹ کرسی نظریه‌پردازی و علمی-ترویجی برگزار شده و اکنون نیز بیش از ۱۰۰ طرح کرسی در کارگروه تخصصی برنامه‌ریزی شده که هر هفته یک کرسی را در جامعه المصطفی (ص) برگزار می‌کنیم.

تاسیس 61 کتابخانه در داخل و خارج از کشور با 941 هزار و 790 جلد کتاب

وی در ادامه به کتابخانه‌هایی که جامعه المصطفی (ص) تاکنون تأسیس کرده، اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 61 کتابخانه در داخل و خارج از کشور با 941 هزار و 790 جلد کتاب از سوی این مرکز تأسیس شده و در اختیار طلاب و پژوهشگران قرار گرفته است.

معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) ادامه داد: ۴۹۲ مورد همکاری مشترک علمی-پژوهشی با مراکز و نهادهای دیگر در داخل ایران و خارج از ایران انجام شده که از جمله آن همکاری در نشست‌ها، گفتگوی ادیان و ... بوده است.

بی‌نیاز در ادامه از تاسیس 91 انجمن علمی دانش پژوهشی در سطوح و زبان‌های مختلف و در کشورهای گوناگون خبر داد و افزود: از جمله فعالیت‌های آنان صدور 47 مجله فصلنامه، ماهنامه و یا دوفصلنامه بوده است.

ثبت ۴۴ هزار اثر علمی از طلاب پژوهشگر جامعه‌المصطفی(ص)

وی در ادامه از تشکیل پرونده بیش از 5 هزار و ۸۰۰ محقق و پژوهشگر در رده‌های مختلف در این مرکز علمی، خبر داد و تصریح کرد: تاکنون حدود ۴۴ هزار اثر علمی از این طلاب پژوهشگر ثبت و ارزیابی شده است.

حجت الاسلام بی نیاز با اشاره به برگزاری کارگاه‌های مختلف برای تقویت بعد پژوهشی پژوهشگران و مهارت‌افزایی آنان بیان کرد: تاکنون بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ کارگاه و دوره پژوهشی در این نهاد برای اساتید و طلاب پژوهشگر برگزار شده است.

معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) گفت: تاکنون حدود ۵۰ فرصت مطالعاتی در سطوح گوناگون از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای مختلف آسیایی در جامعه المصطفی(ص) داشته‌ایم.

برگزاری نمایشگاه جامع دستاوردهای پژوهشی المصطفی (ص) در هفته پژوهش

بی‌نیاز در ادامه عنوان کرد: نمایشگاه جامع دستاوردهای پژوهشی المصطفی(ص) همزمان با هفته پژوهش از شنبه 24 آذرماه تا پنج شنبه 29 آذرماه در سالن قدس مجتمع امین المصطفی برگزار خواهد شد.

وی در خصوص ویژگی‌های این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه  ۲۵ مرکز، مجتمع و واحدهای آموزشی و پژوهشی وابسته به جامعه المصطفی(ص) شرکت می‌کنند که ۱۰ نمایندگی از خارج کشور نیز حضور خواهند داشت.

معاون پژوهش جامعه المصطفی (ص) ادامه داد: در این نمایشگاه ۲۵ غرفه برای واحدهای داخل ایران و یک غرفه برای فعالیت‌های پژوهشی نمایندگی‌های جامعه المصطفی(ص) در خارج از کشور در نظر گرفته شده است.

بی‌نیاز در ادامه با اشاره به رونمایی تعدادی نمایه باارزش مربوط به فعالیت‌های پژوهشی جامعه المصطفی(ص) در این نمایشگاه بیان کرد: آثار، تألیفات و ترجمه‌های مرتبط با انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری به صورت ویژه در این نمایشگاه ارائه خواهد شد.
 
وی در پایان با اشاره به برگزاری جلسات مختلف تجلیل و تکریم در این نمایشگاه گفت: تقدیر از سردبیران مجلات برتر، مسئولان گروه‌های علمی، اعضای هیأت علمی برتر و ... از دیگر برنامه‌های المصطفی (ص) در هفته پژوهش است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268545