نشست آغاز پویش کتاب‌خوانی «کتاب‌قهرمان» برگزار شد؛

کتابی از اسارت هدیه به جشن 40 سالگی انقلاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۱
 
 
فاطمه دوست‌کامی؛ نویسنده «سرباز کوچک امام» در نشست خبری آغاز پویش «کتاب‌قهرمان»، گفت: «کتاب‌قهرمان» هدیه‌ای برای جشن 40 سالگی انقلاب است؛ محتوای ارزشمند کتاب از استکبارستیزی و خودباوری تا اقتصاد مقاومتی را پوشش داده و این دغدغه جامعه امروز است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری مسابقه کتاب‌خوانی و پویش «کتاب‌قهرمان» با محوریت کتاب «سرباز کوچک امام»، یکشنبه 11 آذرماه با حضور مهدی طحانیان؛ راوی، فاطمه دوست‌کامی؛ نویسنده این اثر، فرزانه قلعه‌قوند؛ معاون پژوهشی مؤسسه انتشاراتی پیام ‌آزادگان و سیدسجاد موسوی؛ دبیر برگزاری پویش در انتشارات پیام آزادگان برگزار شد.
 
سیدسجاد موسوی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه پویش «کتاب‌قهرمان» از امروز آغاز و تا پایان اسفند برقرار است، گفت: در سایت اطلاع‌رسانی پویش، اپلیکیشنی مرتبط را بارگذاری خواهیم کرد تا افراد با خرید کتاب، امکان شرکت در مسابقه را پیدا کنند. از همان مرحله خرید امکان قرعه‌کشی را فراهم کرده‌ایم و بعد در طی مراحلی، سؤالاتی را تعیین می‌کنیم تا شرکت‌کنندگان وارد پویش شوند. ما پیش از این نیز در پویش‌های مختلف کتاب‌خوانی، موضوعات خانواده‌محور را مبتنی بر کتاب‌های شاخص تجربه کرده‌ایم. امروز هم با پویش «کتاب‌قهرمان» در تلاشیم در کنار آن، دو اتفاق بزرگ را نیز رقم بزنیم تا لااقل به پرفروش‌ترشدن برخی کتاب‌ها کمک جدی کند.
 
وی افزود: عامل اول، معرفی ایده‌آل کتاب‌های خوب و تبلیغ و ترویج آن‌ها است. این پویش‌ها مددکار این خواهند بود تا آثار باکیفیت به صدر فروش بازار نشر برسد. دومین هدف، توزیع چشمگیر است تا هر مخاطبی بتواند کتاب موردنیازش را به‌دست آورد.


سلبریتی واقعی امثال مهدی طحانیان هستند

موسوی با بیان اینکه هدف ما در پویش فعلی، موضوع صبر و پایداری است، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با «کتاب‌قهرمان» الگویی را در زمینه استقامت معرفی کنیم، چراکه معتقدیم سلبریتی‌های واقعی امثال مهدی طحانیان هستند که اتفاقاً انجام چنین طرح‌هایی می‌تواند به فضای فرهنگی کشور کمک کند.
 
دبیر پویش «کتاب‌قهرمان» تأکید کرد: کتاب «سرباز کوچک امام» و راوی آن ‌‌می‌توانند الگویی تراز برای دانش‌آموزان باشند. بر همین اساس ترویج کتاب‌خوانی و افزایش سرانه مطالعه مفید از اهداف ما در این راستا است که البته با پویش‌های قبلی هم به رشد سرانه مطالعه رسیده‌ایم.
 
وی گفت: برای تولید ارزان کتاب‌های پرطرف‌دار می‌توان به سراغ این پویش‌ها رفت. چنان‌که ایجاد شمارگان بالا به خودی خود، انگیزه تولید و تکثیر بین‌المللی آن‌را فراهم خواهد کرد و موضوعی دسترس‌ناپذیر هم نیست. ایجاد دسترسی ارزان به کتاب و نیز تقویت بنیه اقتصادی چرخه نشر از دیگر اهداف ما در این پویش‌ها است.
 
موسوی با بیان اینکه خبرنگاران فعال در پویش تقدیر می‌شوند، افزود: بخش ویژه نوجوانان 13 و 14ساله را نیز خواهیم داشت. همچنین جوایزی چندده‌ میلیونی برای مسابقه ترتیب داده‌ایم. به‌زودی هم مستند و تیزرهای سینمایی را برای تبلیغات این کتاب و پویش پخش خواهیم کرد. این مستند در جشنواره عمار رونمایی می‌شود.
دبیر پویش «کتاب‌قهرمان» درباره راهکار جلوگیری از سرقت ادبی این اثر نیز بیان کرد: در عرضه فایل الکترونیکی تمام تلاشمان را کرده‌ایم که امکان سرقت نسخه آن وجود نداشته باشد. تولید کتاب صوتی نیز در دست انجام است.


طومار فارغ‌التحصیلان دانشگاه دفاع مقدس پیچیده شده است

مهدی طحانیان؛ راوی کتاب «سرباز کوچک امام» نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: این پویش‌ها می‌تواند مشوقی برای نسل جوان باشد تا با ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس آشنا شوند. محال است در شرایط معمولی کسی بتواند تجارب سخت اسرای جنگ را به عینه ببیند؛ جریاناتی که فقط در دل روزهای سخت و حماسی قابلیت بروز و ظهور دارند.
 
این رزمنده و آزاده افزود: درست است که دوران دفاع مقدس تمام شده، اما باید آن را به مثابه دانشگاهی بی‌نظیر دانست که البته فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به هر دلیلی دچار بی‌توجهی شده‌اند و انگار طومارشان پیچیده شده است.
 
طحانیان درباره چرایی روایت خاطرات خود در این کتاب که طی سال‌های 87 تا 91 انجام گرفته، اظهار کرد: روایت چنین کتاب‌هایی از سر وظیفه و دغدغه‌ای است که بر دوش ما گذاشته شده تا دِینمان را اَدا کرده باشیم؛ هرچند دوران دفاع مقدس و اسارت، بزرگی و عظمتی دارد که زبان آدمی از بیانشان قاصر است. جنگ ما گنج ماست و تجربه‌ای است آزموده که حکایت از قدرت دینی ما در برابر دشمن دارد و فرقی هم نمی‌کند کاربردش برای دوران اسارت ما باشد یا برای زمانه فعلی.


انتشار 200 کتاب و یک‌چهارم از ادبیات اسارت را برعهده داشته‌ایم

فرزانه قلعه‌قوند؛ معاون پژوهشی مؤسسه انتشاراتی پیام ‌آزادگان و ناشر کتاب «سرباز کوچک امام» نیز گفت: تاکنون حدود 200 کتاب در حوزه ادبیات اسارت منتشر کرده‌ایم که یک‌چهارم از کل کتاب‌های بازار نشر در این موضوع است. این کتاب نیز تبلور حوادث بسیاری از دوران اسارت و همانند تکه‌ای گمشده از دوران دفاع مقدس است. این نوع کتاب‌ها می‌توانند قصه‌گوی دوران اسارت و نمایی از فرهنگ مقاومت و موردنیاز جامعۀ امروز باشند. خاطرات مهدی طحانیان حیرت‌انگیز است؛ چنان‌که می‌توان مسائل لازمۀ جهان امروز مثل سواد رسانه‌ای را حتی در این کتاب و گفتار راوی دید.
 
وی ادامه داد: کتاب «سرباز کوچک امام» به زبان روسی و عربی در حال ترجمه است و بعد از آن، درباره چگونگی عرضه آن در نمایشگاه‌های کتاب خارجی برنامه‌ریزی خواهیم کرد. چاپ تخلیص‌شده آن‌را نیز به‌خاطر انجام این پویش، به‌جای قیمت 42 هزار تومان چاپ‌های قبل، با قیمت 24 هزار تومان عرضه خواهیم کرد.


پویش «کتاب‌قهرمان» هدیه‌ای برای جشن 40 سالگی انقلاب است

فاطمه دوست‌کامی؛ نویسنده «سرباز کوچک امام» به‌عنوان دیگر سخنران این نشست بیان کرد: نگارش کتاب از سال 1387 در مؤسسه پیام آزادگان کلید خورد. چنان‌که 163 جلسه مصاحبه با راوی داشتیم و در کنارش نیز مطالعات میدانی شکل گرفت. همچنین از اطلاعات بسیاری از مطلعان مثل دوستان راوی در اردوگاه‌های مختلف استفاده کردیم.
 
وی با با اشاره به اینکه نگارش کتاب، طی چهار سال مصاحبه و نوشتن انجام شده، افزود: در نسخه تخلیص‌شده 95 درصد خاطرات اصل کتاب همچنان حفظ شده است. آنچه حذف شده، برخی روایت‌های پس از آزادی راوی است؛ بنابراین ضعفی در محتوا و اطلاعات کتاب نخواهیم داشت.
 
دوست‌کامی گفت: پویش «کتاب‌قهرمان» هدیه‌ای برای جشن 40 سالگی انقلاب است؛ محتوای ارزشمند کتاب از استکبارستیزی و خودباوری تا اقتصاد مقاومتی را پوشش داده و این دغدغه جامعه امروز است. این پویش کمک می‌کند که این کالای خوب فرهنگی لااقل به شیوه‌ای درست در دسترس همگان قرار گیرد.

نویسنده کتاب «سرباز کوچک امام» در پایان اظهار کرد: نگارش این کتاب‌ها سخت است. اگر این نوع آثار نوشته می‌شود، فقط از سر دغدغه است و این باعث فراموشی سختی‌های نوشتن می‌شود. به واقع به دنبال این بودم که «سرباز کوچک امام» اثری مادر برای برداشت در قالب مدیوم‌های دیگر هم باشد؛ البته به شرطی که مورد لطف هنرمندان قرار گیرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268565