​وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جایزه کتاب‌سال عنوان کرد:

انقلاب ما انقلاب گلوله نبود؛ انقلاب کلمه بود

جهش چشمگیر در حوزه نشر در چهل سالگی انقلاب
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۴
 
 
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین اختتامیه کتاب سال گفت: این انقلاب برخلاف سایر انقلاب‌ها، انقلاب گلوله نبود و همین‌ موضوع انقلاب اسلامی ایران را متمایز و ممتاز می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز(سه‌شنبه 16 بهمن‌ماه) در اختتامیه سی‌وششمین جایزه کتاب‌سال و بیست‌وششمین جایزه جهانی کتاب سال با تبریک ایام دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: این انقلاب برخلاف سایر انقلاب‌ها، انقلاب گلوله نبود؛ بلکه انقلاب کلمه بود و این موضوع را می‌توان در متون منبرها، خطابه‌ها، شعرها، سروده‌ها و نوشته‌های به‌جا مانده از آن دوران مشاهده کرد. همین‌ موضوع انقلاب اسلامی ایران را متمایز و ممتاز می‌کند.
 
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اتفاقات قابل‌توجهی در حوزه نشر و کتاب رخ داد؛ به‌طوری که تا قبل از پیروزی انقلاب در فاصله سال‌های 1320 تا 1357 تنها حدود 50هزار عنوان کتاب تولید شده بود.
 
صالحی با بیان اینکه در فاصله سال‌های 1357 تا 1396 حدود یک‌میلیون و 230هزار کتاب چاپ اول و مجدد منتشر شده است ادامه داد: مسیر نشر کتاب در این سال‌ها پرجهش بوده است؛ به طوری که در دهه اول انقلاب 35هزار کتاب تولید شده بود و در دهه چهارم این عدد به 726هزار کتاب رسید.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: اگر به این جهش‌ طی چهاردهه اخیر افتخار می‌کنیم، این جهش مدیون مولفان و ناشران، همچنین کسانی است که با تولید کتاب فرصت علم‌اندوزی را فراهم کردند.
 
وی با اشاره به آمار کتاب‌های کاربردی و علمی نیز گفت: حدود 143هزار عنوان کتاب طی 40 سال در این حوزه منتشر شده است که در دهه اول مجموع کتاب‌ها حدود 4 هزار عنوان و در دهه چهارم به 88هزار عنوان رسید که این آمار نشان می‌دهد جریان علمی کشور در مسیر توسعه و پیشرفت به نحو قابل توجهی با کتاب و دانش همراه بوده است.
 
صالحی همچنین به انتشار کتاب در حوزه علوم انسانی و اسلامی اشاره و تاکید کرد: در این حوزه‌ها نیز مسیر پرجهشی در بخش تولید داشتیم. در آمایش آماری طی 40 سال گذشته می‌توانیم ردپای پیشرفت علوم را در حوزه‌های مختلف شاهد باشیم که یکی از این حوزه‌ها به تغییر آمار جنسیت در حوزه کتاب مربوط است.
 
وی گفت: براساس این آمار در سال 57، 96درصد مولفان مرد و تنها 4درصد زن بودند، در دهه اول انقلاب نیز 92درصد مولفان مرد و 8 درصد زن بودند اما اکنون در چهارمین دهه انقلاب اسلامی ایران 71 درصد مولفان مرد و 29درصد زن هستند. همچنین در سال 96، 68درصد مولفان مرد و 32 درصد زن بودند.
 
صالحی درباره حوزه داستان‌نویسی نیز عنوان کرد: در این حوزه آمار نشان می‌دهد فاصله بین مردان و زنان کمتر شده و تقریبا به فضای برابر رسیده است.
 
وی همچنین به تقسیم‌بندی آمار موسسه خانه‌کتاب از ناشران نیز اشاره کرد و افزود: ناشران پرکار یعنی ناشرانی که سالانه حدود 20 تا 50 اثر تولید می‌کنند در دهه اول انقلاب تنها 17 ناشر بودند اما در دهه چهارم انقلاب تعداد آن‌ها به 600 ناشر رسید.
 
صالحی درباره ناشران حرفه‌ای نیز گفت: ناشر حرفه‌ای ناشری است که سالانه بیش از 50 عنوان کتاب تولید می‌کند. در این زمینه در دهه اول انقلاب ما تنها 5 ناشر حرفه‌ای داشتیم و اکنون در دهه چهارم انقلاب 286 ناشر حرفه‌ای داریم.
 
صالحی در پایان خاطرنشان کرد: تمام این موضوعات نشان می‌دهد کاروان فکر، اندیشه، فرهنگ در ایران که از کهن‌بوم دیرینگی داشته است موفق بوده و آینده ایران نیز درخشان خواهد بود.
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271625