همایش ملی بعثت انقلاب

حسینی‌پور: هویت‌سازی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در ایران است

حجت‌الاسلام حریزاوی: انقلاب اسلامی ایران نسخه دوم بعثت رسول‌الله است
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
 
 
نیکنام حسینی‌پور گفت: هویت‌سازی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در ایران است. تولید آثار فراوان در حوزه انقلاب اسلامی حکایت از اهمیت فراوان انقلاب اسلامی دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، همایش ملی بعثت انقلاب چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه، در سالن همایش‌های ساختمان آرشیو ملی برگزار شد. در این همایش تاریخ‌پژوهان و محققان حوزه مطالعات انقلاب اسلامی در قالب سه نشست تاریخ‌نگاری انقلاب، آسیب شناسی و دغدغه‌ها؛ چرایی انقلاب اسلامی و دلایل سقوط رژیم پهلوی و شخصیت‌های انقلاب اسلامی و تکاپوهای فکری و فرهنگی، به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب در این همایش گفت: انقلاب اسلامی در حوزه گفتمان‌سازی گفتمان جدیدی را در حوزه نظری و اندیشه‌ای در جهان وارد کرد. تولید آثار فراوان در حوزه انقلاب اسلامی حکایت از اهمیت فراوان انقلاب اسلامی دارد.

وی افزود: هویت‌سازی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در ایران است. نقش پایگاه‌های انقلاب اسلامی مانند مساجد در فرایند و شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش مهمی است و اکنون باید با رویکرد نقادانه میزان تاثیرگذاری این پایگاه‌ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

حسینی‌پور ادامه داد: ما باید با ابزارای جدید مفاهیم انقلاب اسلامی را به نسل جوان منتقل کنیم. هم اکنون نیز خانه کتاب آمادگی فعالیت در حوزه کتاب‌شناسی انقلاب اسلامی را با دست‌اندرکاران همایش دارد. خانه کتاب از باب خدمت توجه به پژوهش در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی طبق نظر معاون فرهنگی وزیر ارشاد با این همایش همکاری کرد و انشاءلله مجموعه مقالات این همایش را چاپ خواهد کرد.توجه به «بعثتِ بعثت انقلاب اسلامی» 


حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، معاون پژوهش و آموزش سازمان تبلیغات اسلامی در این همایش گفت: انقلاب اسلامی ایران نسخه دوم بعثت رسول‌الله است. امام خمینی در نجف اشرف فرصت تبیین نگاه خود در حوزه حکومت دینی را پیدا کرد. ایشان در کتاب خود ولایت فقیه معتقد هستند «اسلام دین مجاهدان است» و در این کتاب اساس مبانی اسلامی را که انقلاب اسلامی از آن ایجاد شده بیان کردند.

وی افزود: امام خمینی با اسلام متحجر و اسلام سکولار زاویه داشت. امام خمینی معتقد به اسلام ناب بود که بنایش توحید عدالت و کرامت انسانی است. سازمان تبلیغات اسلامی در رویکرد جدیدش ترویج انقلاب اسلامی را در دستور کار دارد. انقلاب اسلامی ایران نسخه دوم بعثت رسول‌الله است. در انقلاب اسلامی شاهد اتحاد و همدلی ملت و مرجعیت و گروه‌های مرجع اجتماعی هستیم.

حریزاوی پیشنهادی در این زمینه ارایه داد و گفت: پیشنهاد من برای گام‌های بعدی این است که به «بعثتِ بعثت انقلاب اسلامی» توجه کنیم و به بنیادهای نظری که موجب شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد نظر جدیدی داشته باشیم. همچنین باید نسبت میان انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی را مورد بررسی نظری جدی قرار دهیم.

همایش ملی بعثت انقلاب با همکاری و همیاری مشترک موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن، موسسه خانه کتاب، پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و معاونت پژوهش و آموزش سازمان‌ تبلیغات اسلامی هم‌اکنون در حال برگزاری است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271649