عرضه پنج کتاب جدید درباره تاریخ آموزش عالی در نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
 
 
پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی پنج عنوان کتاب جدید در حوزه تاریخ آموزش عالی در نمایشگاه کتاب عرضه کرد.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)ـ پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پنج عنوان کتاب جدید در حوزه تاریخ آموزش عالی در سی‌و دومین نمایشگاه بین‌المللی تهران به علاقمندان عرضه می‌کند.

کتاب «تاریخ دانشگاه در ایران» تالیف مقصود فراستخواه به ­کوشش نسرین اصغرزاده از سری کتاب‌های تاملات صاحب­نظران ایرانی در باب آموزش ­عالی است که به همت انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شده است.
 

در پشت جلد این کتاب آمده است: «دانشگاه، نهادی اجتماعی است و ازطریق تعامل با نهادهای دیگر در یک هم‌بافت اجتماعی و به‌صورت تاریخی ساخته می‌شود؛ اما وضعیت نهادی در جامعه ایران نامساعد بوده و علم‌آموزی و علم‌ورزی را دشوار می‌ساخته است. این کتاب، نگاهی جامعه‌شناختی به آموزش عالی در ایران داشته و دانشگاه را به‌مثابه یک «نهاد اجتماعی» موردمطالعه علمی و محل تأمل قرار داده است و تحولات آن را به روش زمینه‌کاوی تاریخی با تأکید بر تجربه معاصر ایرانی و ضمن استفاده از اسناد و شواهد ملی بررسی کرده است.»
کتاب «تاریخ دانشگاه در ایران» در 410 صفحه، به شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 22000 تومان روانه بازار نشر شد.

کتاب «تاریخ شفاهی موسسه تحقیقات اجتماعی» به کوشش حسین ایمانی جاجرمی و توسط انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در 446 صفحه منتشر شده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «با شکل‌گیری پایه‌های نظام اداری مدرن در ایران از آغاز سده بیستم میلادی و به‌ویژه از دهه 1330 به بعد، تعدادی مراکز تحقیقاتی که اغلب وابسته به دانشگاه تهران بودند، تأسیس شدند. در حوزه پژوهش‌های علوم اجتماعی، مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی با تصویب شورای دانشگاه تهران در سال 1337 تأسیس شد.»
 
کتاب حاضر مشتمل بر تعدادی مصاحبه اختصاصی با عده‌ای از پژوهشگران و کارکنان مؤسسه است که به مناسبت شصتمین سالگرد مؤسسه منتشر می‌شود.

کتاب «حیات طبیعی دانشگاه کاشان» تحلیلی بر شکل‌گیری و توسعه دانشگاه کاشان (نگرش خرد به موضوعات راهبردی آموزش عالی) تالیف  عباس زراعت که در 482 صفحه و با شمارگان 1500 نسخه به قیمت 48000 تومان توسط پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شده است.
 در مقدمه این کتاب آمده است: «در کتاب حاضر جریان حیات یک دانشگاه به رشته تحریر درآمده است و در آن توضیح داده می‌شود دانشگاه مستقل چیست و نیروهای بیرونی دانشگاه چه تأثیری بر عملکرد آن دارند و چگونه باید آن‌ها را مدیریت کرد؟ مؤلفه‌های ذهنی رئیس و مدیران دانشگاه چیست و کدام ویژگی‌های شخصیتی برای رهبری دانشگاه لازم است؟ آیا آموزش و پژوهش به شکل کیفی و مطلوب، انجام می‌شود و چه موانعی برای آن‌ها وجود دارد؟ برنامه راهبردی دانشگاه و اجرای آن چه تأثیری بر توسعه دانشگاه دارد؟ مهم‌ترین منابع مالی برای اداره دانشگاه چه هستند؟ و ...»

کتاب «تاریخ مردم شناسی» تالیف حمیدرضا دالوند(هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) زمستان 1397 به شمارگان 1000 نسخه و قيمت 40000 تومان روانه بازار نشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «برپایه آنچه در دفتر پیش رو آمده است، مردم‌شناسی و فرهنگ مردم تحت تأثیر گفتمان مشروطه و در همنشینی پژوهشگران ایرانی با شرق‌شناسان، مورد توجه قرار گرفت و دولت پهلوی نیز ناگزیر در 1314 به‌طور رسمی بدان پرداخت.
پس از نزدیک به یک سده تلاش، اینک این پرسش پیش روی ماست که کارکرد آن در ایران چه بود؟ و تا چه اندازه توانست اهداف پدیدآورندگان خود را تحقق بخشد؟ دفتر پیش رو، به چگونگی پیدایش مردم‌شناسی در ایران و سرگذشت آن درون تشکیلات دولت‌های روزگار پهلوی می‌پردازد.»
 
کتاب «ایران مدرن و نظام آموزشی آن» تالیف عیسی خان صدیق به همت علی­نجات غلامی ترجمه و به قیمت 15000 تومان منتشر شد.
کتاب حاضر در واقع رساله دکترای عیسی صدیق در دانشگاه کلمبیا بوده است، او در این رساله تلاش کرده است همگام با دیگر افراد پیشروِ زمانه‌اش (از جمله فروغی، داور، حکمت، تقی‌زاده و دیگران) نگاهی مترقی را در پیش بگیرد و با تمرکز بر نظام آموزشی ایران ضمن توصیف و نقد وضعیت موجود آن، امکان‌های اصلاح آن را بررسی کند. 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274760