نخستین جایزه ادبی «داستان شیراز» برگزیدگان خود را شناخت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸
 
 
برگزیدگان نخستین جشنواره استانی «داستان شیراز» در بخش‌های مختلف معرفی شدند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، آئین اختتامیه نخستین دوره جشنواره استانی داستان‌نویسی «داستان شیراز» (داستان کوتاه – فیلمنامه کوتاه – نمایشنامه) سه‌شنبه شب 28 خردادماه با حضور جمعی از داستان‌نویسان جوان، هنرمندان و هنردوستان فارس در محل انجمن ادبی حیرت برگزار شد.

در این مراسم که از برگزیدگان نهایی جشنواره تقدیر به عمل آمد، هیئت داوران نخستین دوره جشنواره استانی داستان نویسی «داستان شیراز»، از همه داستان‌نویسان و هنرمندانی که آثار خود را به جشنواره ارسال کرده‌اند سپاسگزاری کرد.

در این متن که توسط مجید خادم، مدیر مدرسه داستان نویسی «حیرت» خوانده شد، آمده است: هرچند در دوره نخست هر جشنواره ای سطح کلیِ توقعات هیئت داوران به نسبت ایده آل پایین تر است اما با این حال تعداد آثار ارسال شده برای جشنواره و همچنین سطح کیفی کلیِ آن‌ها به لحاظ زیبایی شناسی و خلاقیت در وضعیت مطلوبی که از استان فارس توقع می‌رفت، نبود. هرچند شاید این مسئله نشان دهنده واقعیاتی بوده باشد و نسل نو داستان نویسان این استان نیازمند دانش و تلاش بیشتری باشند. البته با توجه به این که یکی از متولیان جشنواره، مدرسه داستان نویسی و شعر حیرت است، امید می‌رود در سال آینده با آثاری به مراتب بهتر مواجه باشیم. همچنین باید اشاره کرد که مشکل کیفی آثار در بخش‌های نمایشنامه نویسی و فیلمنامه نویسی پررنگ تر بود و فیلمنامه نویسان و نمایشنامه نویسان استان نیاز به همت و تلاش بسیار بیشتری دارند.
هیئت داوران در بخش‌های داستان نویسان نوجوان، فیلمنامه و نمایشنامه طی سه مرحله و در بخش داستان کوتاه بزرگسالان طی چهار مرحله به بررسی و داوری آثار پرداختند. تمامی داوران، امتیازات خود را به صورت جداگانه اعلام کردند. از آنجا که اختلاف نظر در این باب امری بدیهی است، و مبنا بر مقایسه نسبی آثار با یکدیگر بوده است، بنا به روال از پیش تعیین شده و برای حفظ ارزش تنوع نگاه داوران، امتیازات بین 0 تا 10 با یک‌دیگر جمع زده شد تا نتیجه نهایی مشخص گردد. طبیعی است، داستان‌هایی که تا حدود بیشتری و از جنبه‌های متنوع تری نظر داوران مختلف را جلب کرده بودند، جمع امتیازات بیشتری به دست آوردند.

هیئت داوران، نتایج نهایی را به صورت مجزا در هر بخش به شرح زیر اعلام می‌کند:

بخش داستان نویسان نوجوان:
در این بخش از بین 21 داستان کوتاه رسیده به جشنواره از سوی 21 داستان نویس نوجوان، پس از دو مرحله داوری آثار زیر به مرحله نهایی راه یافتند:

1  آژیر  آناهیتا بذرافکن  15 ساله شیراز
2  شیفت  مریم ابوالحسن تاش  16 ساله شیراز
3  بابا، بچّه، لوبیا چیتی  محمدرضا احمدزاده  9  ساله شیراز
4  قهوه خانه احساسات  سارا معماری  13  ساله شیراز
5  داستان جن‌ها  نادیا رنجبر  11 ساله شیراز
6  جیگولو دردنیای واقعی  مهدیه رنجبر  15 ساله شیراز
و از بین این آثار، داستان کوتاه «شیفت» اثر «مریم ابوالحسن تاش» 16 ساله از شیراز به عنوان داستان شایسته تقدیر و داستان کوتاه "آژیر" اثر «آناهیتا بذرافکن» 15 ساله از شیراز به عنوان داستان برتر معرفی می‌شود.

بر اساس این گزارش، داوران بخش داستان نویسان نوجوان، فریبا کریمی، هما ایرانپور و نازنین نیکوسرشت بودند.

بخش فیلمنامه کوتاه:
برگزیدگان بخش فیلمنامه کوتاه از بین 18 فیلمنامه کوتاه رسیده به جشنواره از سوی 18 فیلمنامه نویس، پس از دو مرحله داوری آثار زیر به مرحله نهایی راه یافتند:
1  پنجره باز  الهه دهقان پیشه شیراز
2  چتر  زهرا خشنود شهرکی شیراز
3  عصا  فرهاد افسری  
4  تنهام  حسین علی ساسانی  شیراز
و از بین این آثار، فیلمنامه «چتر» اثر «زهرا خشنود شهرکی» از شیراز به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی می‌شود. هیئت داوران هیچ یک از آثار را شایسته معرفی به عنوان اثر برتر ندانست.

داوران بخش بخش فیلمنامه کوتاه را محمدعلی نجفی، رضا بهاری زاده و مجید خادم تشکیل می‌دادند.

بخش نمایشنامه:
در بخش نمایشنامه نیز از بین 24 نمایشنامه رسیده به جشنواره از سوی 24 نمایشنامه نویس، پس از دو مرحله داوری آثار زیر به مرحله نهایی راه یافتند:
1  بیابان‌ها محمدجواد زارع شیراز
2  توتیا سما صادقی شیراز
3  ساکن طبقه همکف  حمید شهریاری شیراز
4  نرمک نرمک  حمیدرضا بهمن پور  شیراز
5  هراس از زمین تنهایی  احمدرضا زنجیرساز-وحید انجامی پناه  شیراز
که از بین این آثار، نمایشنامه‌های «هراس از زمین تنهایی» اثر «احمدرضا زنجیرساز-وحید انجامی پناه» و «نرمک نرمک» اثر «حمیدرضا بهمن پور» از شیراز به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شد. البته هیئت داوران متشکل از نوید جعفری، سعیدرضا خوش شانس و مجید خادم هیچ یک از آثار را شایسته معرفی به عنوان اثر برتر ندانست.

بخش داستان کوتاه:
در بخش داستان کوتاه نیز از بین 158 داستان کوتاه رسیده به جشنواره از سوی 158 داستان نویس، پس از سه مرحله داوری آثار زیر به مرحله نهایی راه یافتند:
1  آن وقت‌ها که باران می‌آمد ترانه خوشبخت شیراز
2  ساعت 5 در ایوان  لیلا مشکسار شیراز
3  هیچ کس تنها نیست حسین علی ساسانی شیراز
4  دیانا  مهران فانی جهرم
5  مرسی و تو محمد رستگار شیراز
که از بین این آثار، داستان کوتاه «مرسی و تو» اثر «محمد رستگار» از شیراز به عنوان داستان شایسته تقدیر و داستان کوتاه «هیچ کس تنها نیست» اثر «حسین علی ساسانی» از شیراز به عنوان داستان برتر معرفی می‌شود.

داوران بخش بخش داستان کوتاه نخستین دوره جشنواره «داستان شیراز» حسین مقدس، احسان نعمت اللهی، صدیقه قانع، سپیده نوری و مجید خادم بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277074