جايزه برده‌های خواندنی

تعطيلات عيد چی بخوانم؟ (بخش سوم)

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۴۲
 
 
انتخاب كتاب براي مطالعه از ميان تعداد بسيار زيادي از كتاب‌هاي منتشر شده براي كودكان و نوجوانان، كار بسيار سختي است. پيشنهاد ما به كودكان و نوجوانان كتاب‌دوست، مطالعه‌ي كتاب‌هايي است كه در جشنواره‌هاي مختلف ادبي برگزيده شده‌‌اند، جايزه گرفته‌اند و يا شايسته‌ي تقدير بوده‌اند.
تعطيلات عيد چی بخوانم؟ (بخش سوم)
 
ايبنا نوجوان: جايزه‌هاي ادبي كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان، امسال با «كتاب فصل» بهار آغاز شد و با گذر از جايزه‌هاي «سلام بچه‌ها و پوپك»، «كتاب برتر»، «كتاب سال» و «كتاب فصل پاييز» به جايزه‌ي «شهيد غني‌پور» رسيد. 

برخي به كتاب‌هاي برگزيده‌شان سكه‌هاي طلا دادند و برخي چون «كتاب برتر» و «شوراي كتاب كودك» كارشنانشان كتاب‌ها را خواندند و بهترين‌ها را به خانواده‌ها پيشنهاد كردند. 

«کتاب برتر» جشنواره‌ای است که توسط 60 ناشر عضو انجمن فرهنگی ناشران كتاب كودك و نوجوان برگزار می‌شود. امسال، نخستین بار بود که «کتاب برتر» علاوه بر بررسي کتاب‌های ناشران عضو انجمن فرهنگی، كتاب‌هاي ناشران غير عضو را هم بررسي كرد و در پایان پس از سه مرحله داوری کتاب‌هایی را به خانواده‌ها توصیه کرد. 

اين جشنواره، کتاب‌های کودک و نوجوان را در دو بخش ناشران دولتی و خصوصی بررسي كرد. داوران این جشنواره که بيش‌ترشان از نویسندگان و کارشناسان فعال در حوزه‌ي کتاب کودک چون شهرام اقبال‌زاده، کاظم طلایی و مهرداد تویسرکانی بودند، در پايان كار، 6 کتاب را شایسته برتر شدن دانستند. 

همچون کتاب سال در «کتاب برتر» هم «گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند» اثر محمدرضا بايرامي برگزیده شد و در کنار این کتاب، كتاب‌هاي «ماجراهاي نارنيا» (نشر قدياني) و «اگر داوينچي مرا مي‌ديد»  (انتشارات افق)، كتاب «سه فضانورد» (نشر کاروان)، «بيا بگير سيب را» و «پرنده‌ي طلايي» (انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان) کتاب برتر شدند. 

مجموعه كتاب «ماجراهاي نارنيا» همان مجموعه‌ي معروف «سي.اس لوئيس» است كه بر اساس حماسه و تخيل شكل گرفته است.

عنوان كتاب‌هاي اين مجموعه «خواهرزاده‌ي جادوگر»، «شیر،ساحره و کمد لباس»، «اسب و پسرک او»،«شاهزاده کاسپین»، «سفر کشتی سپیده پیما»، «صندلی نقره‌ای» و «آخرین نبرد» است كه مي‌توان با 12800 تومان مجموعه‌ي كامل آن را تهيه كرد.

«سي.اس لوئيس» ايرلندي، اين مجموعه را 50 سال پيش براي نوجوانان نوشته است؛ اما هنوز هم بچه‌هاي زيادي در سراسر جهان كتاب‌هاي او را مي‌خوانند.

«شیر، ساحر و كمد لباس» محبوب‌ترین و مشهورترین كتاب مجموعه‌ي نارنياست و بارها به صورت فیلم و کارتون توليد شده است. با این همه، علاوه بر نوجوانان به دلیل نشانه‌هاي مذهبیِ این کتاب، بزرگسالان زیادی هم از طرفداران و خوانندگان این کتاب هستند.

كتاب‌هاي برگزيده و تقدیری «کتاب برتر» هم اگر به چشمتان خورد،  پيشنهاد خوبي براي تعطيلات نوروزي است. کتاب‌های «زيبا چيست؟ زيبا كيست؟» از انتشارات صابرين، «دايره‌المعارف تاريخ» از انتشارات محراب قلم، «لالايي براي دختر مرده»، «سه سوت جادويي»، «شورش خرگوش‌ها» و «طبقه‌ي هفتم غربي» از نشر افق، «هميشه دوستت دارم» از انتشارات شهرتاش، «يك شب، يك قصه» از نشر پنجره و «فرهنگ‌نامه‌ي نام آوران» از نشر طلايي، كتاب‌هاي «شعرهاي يك ماهي سياه آسمون جُل» و «داستان دو پنج» از نشر سفير اردهال، «موش مترو» از نشر صدا، «مامي جون كم حافظه» و «چشم بهشتي»، «هاجستم و واجستم»، «لولوي قشنگ من»، «مرد جوان و خياط حيله‌گر» و «خفاش ديوانه» از انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، «بوقي كه خروسك گرفته بود»، «من مامانت را نخوردم»، «گريه نكنيد مثل ابر باهار»، «قصه‌ي سارا، مرباي سيب و رودخانه» و «سه بچه گرگ كوچولو و گراز بد گنده» از انتشارات علمي و فرهنگي، «كوچه‌هاي شهر ما» و «شوخي با كلمات» از نشر شهر، «كفش تق تقي دارم»، «من آدم آهني شدم» و «نمكين» از انتشارات اميركبير و «به ملخ نگاه كن» از انتشارات مدرسه كتاب‌هاي تشويقي جشنواره «كتاب برتر» هستند و مي‌شود آن‌ها را براي مطالعه توصيه كرد.


جايزه‌ی غني‌پور
جایزه‌ي ادبي شهيد غنی‌پور از آخرين جوايز ادبي سال 88 بود كه 12 اسفند در حوزه‌ي نوجوان به سه رمان جايزه داد. همچون چندين جايزه و جشنواره ديگر داوران جايزه‌ي شهيد غني‌پور هم «گرگ‌ها از برف نمي‌ترسند» بايرامي را پسنديدند و جايزه‌ي دوم خود را به اين كتاب دادند.

جايزه‌ي سوم شهيد غني‌پور به كتاب «طبقه‌ي هفتم غربي»(نشر افق) نوشته‌ي جمشيد خانيان رسيد و سيدهاشم حسيني براي كتاب «من، رضا و آيدين» جايزه‌ي اول غني‌پور را در حوزه‌ي نوجوان دريافت كرد.

هر كدام از دو رمان «طبقه‌ي هفتم غربي» و «من، رضا و آيدين» براي مطالعه در تعطيلات طولاني نوروز پيشنهاد مي‌شوند.

رمان «من، رضا و آيدين» درباره‌ي پسری به نام اسماعیل است که به لکنت زبان و کمرویی دچار است و در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کند.
 
«حسيني»، نويسنده‌ي اثر مي‌گويد «در اين رمان می‌خواستم نشان دهم مرگ همیشه یک اتفاق ناخوشایند و ناراحت‌کننده و بد نیست و 
می‌تواند باعث عبرت شود و نتیجه‌ي مثبت داشته باشد.» 

خريدن رمان حسيني هزينه زيادي براي شما نخواهد داشت و شما ‌مي‌توانيد با 1700 تومان از انتشارات سوره‌ي مهر اين كتاب را تهيه كنيد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 64755