جايزه برده‌های خواندنی

تعطيلات عيد چی بخوانم؟ (بخش چهارم)

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۱۲
 
 
انتخاب كتاب براي مطالعه از ميان تعداد بسيار زيادي از كتاب‌هاي منتشر شده براي كودكان و نوجوانان، كار بسيار سختي است. پيشنهاد ما به كودكان و نوجوانان كتاب‌دوست، مطالعه‌ي كتاب‌هايي است كه در جشنواره‌هاي مختلف ادبي برگزيده شده‌‌اند، جايزه گرفته‌اند و يا شايسته‌ي تقدير بوده‌اند./
تعطيلات عيد چی بخوانم؟ (بخش چهارم)
 

ايبنا نوجوان: جايزه‌هاي ادبي كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان، امسال با «كتاب فصل» بهار آغاز شد و با گذر از جايزه‌هاي «سلام بچه‌ها و پوپك»، «كتاب برتر»، «كتاب سال» و «كتاب فصل پاييز» به جايزه‌ي «شهيد غني‌پور» رسيد. 

برخي به كتاب‌هاي برگزيده‌شان سكه‌هاي طلا دادند و برخي چون «كتاب برتر» و «شوراي كتاب كودك» كارشنانشان كتاب‌ها را خواندند و بهترين‌ها را به خانواده‌ها پيشنهاد كردند.

«شورای کتاب کودک» اسفند امسال در چهل و هفتمین سالگردش چون سال‌هاي قبل با فهرستي از كتاب‌هاي برگزيده، سال را تمام كرد.
 
تالیف، ترجمه، تصویرگری، فلسفه، هنر، بازی سرگرمی، بازنویسی و بازآفرینی، شعر، کتاب مرجع و دانش اجتماعی، 9 حوزه‌ي شوراي كتاب كودك براي معرفي كتاب‌هاي برگزيده در سال 88 بود.

رمان «طبقه‌ي هفتم غربی» جمشید خانیان و «لالایی برای دختر مرده» حمیدرضا شاه‌آبادی ـ هر دو از انتشارات افق ـ در بخش داستان تالیف، برگزيدگان امسال شورا بودند.

رمان آقاي «خانيان» جايزه‌ي «كتاب فصل» و «شهيد غني‌پور» را هم برد و «لالايي براي دختر مرده» نيز كه امسال خوش درخشيد، مي‌توانند از انتخاب‌هاي نوجوانان در ايام نوروز باشند.

«لالایی برای دختر مرده» رمانی است که برای نوجوانان نوشته شده و هدف آن تصویركردن دنیای نوجوانان نسل امروز است. هنر نویسنده در پرداخت ساده اما استادانه ماجرايي تاريخي، آن را برای مخاطبان گروه‌هاي مختلف سني جذاب كرده است.

رمان با چهار راوی من، مینا، زهره و میرزاجعفرخان منشی‌باشی جلو می‌رود. اين رمان را مي‌توانيد با 2 هزار تومان تهيه كنيد.

كتاب‌هاي «گرگ آوازخوان» نوشته‌ي آقاي «عبدالصالح پاك» از مجموعه‌ي «مرز پرگُهر» و كتاب‌های «راز» خانم «زهره پریرخ» و «طوطی و بازرگان» آتوسا صالحی از مجموعه‌ي «نیستان» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «پرنده گفت شاعرم» از سروده‌های «افسانه شعبان‌نژاد» از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «دلم برای تو تنگ است» آتوسا صالحی از انتشارات پیدایش، «چشم بهشتی» با ترجمه‌ي «نسرین وكیلی» از «نشر آفرینگان» و «موش مترو» با ترجمه‌ي «مریم واعظی» از انتشارات «صدا آثار» كتاب‌هاي ویژه‌ي شوراي كتاب بودند. 

امسال «فرهنگ‌نامه‌ي کودکان و نوجوانان» که دوازدهمین جلد آن در چهل و نهمین سالگرد شورا رونمایی شد، جایزه‌ي بخش کتاب‌های مرجع را از آن خود کرد. 

در بخش تصویرگری هم از خانم «هدا حدادی» با تصویرگری كتاب «دو دوست» از انتشارات شباویز، «مهكامه شعبانی» با تصویرگری «به دنبال فلك» و پژمان رحیمی‌زاده با تصویرگری كتاب «سلطان و آهو» هر دو از مجموعه‌ي «مرز پرگهر» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیر شد.

در بخش فلسفه، كتاب «چگونه دنیا را متحد كنیم؟» و «دنیایی را تصور كن» با ترجمه‌ي «پروانه عروجی‌نیا» از انتشارات آسمان خیال و نقد قلم و «چرا من بابام رو دوست دارم؟» در بخش علوم اجتماعی با ترجمه‌ي «فرینوش رمضانی» از «نشر مریم»، برگزیدگان ديگر شوراي كتاب كودك بودند.

در بخش هنر، بازی و سرگرمی نیز پنج اثر «پل نهم بسته‌بندی شد» با ترجمه‌ي «مریم چهر‌گان»، «لطفاً به هنر دست بزنید» و «نگاه كن! زبان بدن در هنر» ترجمه‌ي «مریم کاکاوندی»، «نگاه كن! موشكافی در هنر» با ترجمه‌ي «هادی تقوی» و «كتاب ریتم‌ها» با ترجمه‌ي «مهدی غبرایی» از انتشارات «تصنیف لوح» كتاب‌هاي ویژه‌ي شورای کتاب کودک  شدند.  

کتاب «طوطی و بازرگان» اثر خانم «آتوسا صالحی» نیز عنوان كتاب برتر بخش بازنویسی و بازآفرینی آثار ادبی کهن را از آن خود کرد.

بازنويسي‌هاي «صالحي» از داستان‌هاي شاهنامه، امسال و سال گذشته جوايز چندين جشنواره را براي اين نويسنده به ارمغان آوردند و كانون پروش فكري كودكان به‌زودي اين مجموعه را تجديد چاپ مي‌كند.
«طوطي و بازرگان» هم يكي از داستان‌هاي اين مجموعه است كه براي گروه سني «د» (دانش‌آموزان دوره‌ي راهنمايي) توليد شده است و با قيمت 2 هزار تومان در بازار موجود است. 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 64833