سیدعلی آل‌داوود در گفت‌وگو با «ایبنا» مطرح کرد

تهیه نمونه پیش‌نویس قراردادهای نشر کتاب/ حضور روزانه 3 تا 9 مراجعه‌کننده در دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۸
 
 
سیدعلی آل داوود، رئیس دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران در گفت‌وگویی با خبرگزاری کتاب ایران با تشریح فعالیت‎‌های این دفتر، به چگونگی ارائه خدمات، فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا پرداخته است.
 
آل‌داوود در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: تشکیلات راه‌اندازی دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران، اوایل مردادماه فراهم شد اما اوایل شهریورماه به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون حدود سه ماه از آغاز فعالیت این دفتر می‌گذرد.
 
رئیس دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران توضیح داد: دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران در حال حاضر دو نوع فعالیت متفاوت انجام می‌دهد؛ نخست، نشست‌های تخصصی حقوقی برگزار می‌کند و دوم این‌که به برگزاری جلسات حقوقی با اصحاب نشر اقدام می‌کند.
 
رئیس دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم وی گفت: در این نشست‌ها دو موضوع را رسیدگی می‌کنیم؛ نخست، به نقد و بررسی کتاب‌های حقوقی تازه انتشار یافته می‌پردازیم و دوم این‌‌که موضوعات حقوقی که به نحوی به موضوع کتاب و اهل قلم مربوط می‌شوند، مطرح و بررسی می‌کنیم.
 
آل‌داوود  با بیان این‌که در طول ماه یک نشست از سلسله نشست‌های تخصصی حقوقی را برگزاری می‌‌شود، عنوان کرد: تاکنون چندین نشست از سوی دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران برگزار شده است که از آن میان می‌توان به نشست نقد و بررسی کتابی با موضوع «فقه حنفی» اشاره کرد؛ در این نشست دکتر صادق سجادی سخنرانی کرد. نشست دیگر، به نقد و بررسی کتاب «حقوق بشر» اختصاص داشت که دکتر عباس ایمانی، سخنران آن بود. در نشست دیگری نیز با حضور کارشناسان حقوق و نشر، درباره موضوع کپی‌رایت بحث شد.
 
وی با اشاره به دومین نوع فعالیت دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران (برگزاری جلسات حقوقی با اصحاب نشر ) گفت: روزانه حدود 3 تا 9 نفر به این دفتر برای رفع مشکلات حقوقی خود مراجعه می‌کنند؛ این افراد شامل مؤلفان، مترجمام، ویراستاران، ناشران و سایر دست‌اندرکاران حوزه نشر مانند صفحه‌آرا و لیتوگراف است.
 
رئیس دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران با بیان این‌که تاکنون این دفتر میزبان حدود 40 جلسه مشاوه حقوقی بوده است، گفت: این 40 جلسه به ترتیب تعداد مراجعان به ناشران، نویسندگان، مترجمان، ویراستاران، روزنامه‌نگاران اختصاص داشت که درباره مسائل مختلف مشورت کردند.
 
آل‌داوود ادامه داد: موضوع مشاوره‌های انجام شده را از نظر اهمیت و اولویت می‌توان به موضوعاتی چون «اختلافات مؤلفان و ناشران با یکدیگر»، «سرقت آثار هنر»، «بررسی قراردادهای نشر کتاب»، «شراکت در امر نشر و شروع کار انتشارات»، «تجدیدچاپ آثار و انتقال حق نشر از یک ناشر به ناشر دیگر»، «درگذشت یک ناشر و تمدید پروانه نشر از سوی ورثه»، «بیمه نویسندگان و اهل قلم» و «برسی پیش‌نویس قرارداد نشر کتاب» طبقه‌بندی کرد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که «در نهایت نتایج این جلسات چه سرنوشتی پیدا می‌کنند؟» گفت: نتایج مجموع نشست‌ها و جلسات برگزار شده از سوی دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران در اختیار فصلنامه حقوقی و فقهی موسسه خانه کتاب گذاشته می‌شود. این فصلنامه به سردبیری دکتر ابهری به‌زودی منتشر خواهد شد.
 
رئیس دفتر مشاورتی حمایت از حقوق اهل قلم ایران  گفت: یکی از وظایفی که این دفتر در پایان یک سال انجام خواهد داد، تهیه پیش‌نویس نمونه برای قراردادهای حق‌التالیف، حق تصحیح، حق ترجمه و حقوق ویرایش است؛ این اقدام بعد از جمع‌آوری نظرات مراجعه‌کنندگان محقق خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم اصحاب نشر با هدف کاهش میزان اختلافات حقوقی، از این پیش‌نویس بهره‌مند شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 211843