پیشنهاد چهره‌های فرهنگی برای مطالعه آخر هفته

رحماندوست: پیوستگی آیین‌های ایران پیش و پس از اسلام را در «از اسطوره تا تاریخ» بخوانید

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
مصطفی رحماندوست، شاعر، قصه نویس و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، کتاب «از اسطوره تا تاریخ» را برای مطالعه در تعطیلات آخر هفته پیشنهاد کرد و گفت: مطالب خواندنی و بسیار جذابی درباره پیوستگی آیین‌های پیش از اسلام و بعد از اسلام ارائه و از بازمانده‌های هنر و فرهنگ عیرانی در جنوب ایران مطالب جالبی مطرح می‌کند.
 
مصطفی رحماندوست در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب پیشنهادی خود به مخاطبان ایبنا گفت: «از اسطوره تا تاریخ» مجموعه‌ای از جُستارها، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و نقدهای زنده‌یاد مهرداد بهار است که با گردآوری و تدوین ابوالقاسم اسماعیل پور روانه کتابفروشی‌ها شد.

وی در تشریح ساختار این کتاب گفت: کتاب «از اسطوره تا تاریخ» در سه بخش تدوین شده؛ به طوری که در بخش نخست با عنوان «جستارها» هفت مقاله درباره اساطیر و تاریخ ایران باستان، بخش دوم «سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها» درباره اسطوره و تاریخ و در بخش سوم مجموعه‌ای از «نقدها و نظرها» درباره پاره‌ای از اسطوره‌های ایرانی از مهرداد بهار آورده شده است.

این شاعر با اشاره به ویژگی‌های جذاب این کتاب، ادامه داد: این کتاب به‌ویژه از صفحه 250 به بعد و در بخش مصاحبه‌های خود، مطالب خواندنی و بسیار جذابی درباره پیوستگی آیین‌های پیش از اسلام و بعد از اسلام ارائه و از بازمانده‌های هنر و فرهنگ عیرانی در جنوب ایران مطالب جالبی مطرح می‌کند.

رحماندوست همچنین این کتاب را دارای مطالب دسته اولی در حوزه فرهنگ بومی و داستانی ایران عنوان کرد و گفت: جغرافیای اساطیری در جهان پهلوی، آیین مهر و ورزش باستانی ایران، درخت مقدس، بررسی شیوه تولید آسیایی و تأثیر آن بر تاریخ ایران باستان، اشکانیان، تخت جمشید: باغی مقدس با درختان سنگی، اشعار مانوی، خطوط باستانی، نوروز، و همچنین نقدهایی بر سوگ سیاوش، تاریخ جهان باستان، تاریخ ماد، از جمله مطالب مطرح شده در این کتاب است.

وی مطالعه این کتاب را به تمام دانشجویان و پژوهشگران در زمینه ایران باستان، تاریخ و اسطوره شناسی و انسان شناسی توصیه کرد و گفت: در کنار محققان و پژوهشگران، همه علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ ایران باستان از خواندن این کتاب لذت خواهند برد.

برای اطلاعات بیشتر درباره این کتاب می‌توانید به نشانی زیر مراجعه کنید:

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225263