با برترین‌های اندیشه و قلم ارتش/ 3

دولتی: همایش اندیشه و قلم ارتش فرصتی برای هم‌افزایی پژوهشگران است/ تاکید مقام معظم رهبری به ایثار و ازخودگذشتگی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰
 
 
حسن دولتی، نویسنده اثر برگزیده «راهبرد حماسه و دریا؛ تبیین اندیشه‌های نظامی دفاعی فرماندهی معظم کل قوا در حوزه دریا» معتقد است همایش اندیشه و قلم ارتش، فرصت مغتنمی برای هم‌افزایی پژوهشگران است تا از دیدگاه‌های یکدیگر بیشتر آگاه شوند.
 
حسن دولتی نویسنده کتاب «راهبرد حماسه و دریا؛ تبیین اندیشه‌های نظامی دفاعی فرماندهی معظم کل قوا در حوزه دریا» به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره دلایل نوشتن اثر برگزیده «پنجمین همایش اندیشه و قلم ارتش» گفت: این کتاب در واقع از میان سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال 1367 تا سال 1392 در مناطق مختلف نیروی دریایی گردآمده که در دو مجلد عمومی و تخصصی منتشر شده است.

وی که برای نخستین‌بار در این همایش شرکت کرده بود، در پاسخ به پرسشی درباره اهمیت برگزاری همایش اندیشه و قلم ارتش گفت: شاید برای من امکان دیدار با تمام پژوهشگران فراهم نباشد اما برگزاری این همایش، فرصت مغتنمی برای گردهم آمدن اندیشمندان و محققان در کنار هم است تا از نظرات و دیدگاه‌های یکدیگر آگاه شوند. بنابراین برگزارکنندگان می‌توانند از سایر مراکز علمی هم برای ارتقای سطح این همایش بهره بگیرند. همچنین برای صاحبان اثر انگیزه‌ای است تا کتاب خود را مورد محک و ارزیابی داوران قرار دهند.
 
دولتی ادامه داد: جلد نخست (عمومی) این کتاب در مقطع کارشناسی و جلد دوم (تخصصی) کتاب که مربوط به حوزه دریا می‌شود، در مقطع عالی دانشگاه‌های نظامی تدریس می‌شود. مدیریت راهبردی، آموزش، لجستیک و چشم‌انداز آینده نیروی دریایی، برخی فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهد.
 
این نویسنده برگزیده همایش اندیشه و قلم ارتش، درباره نکته مشترک سخنان رهبر معظم انقلاب در این بیانات توضیح داد: من در مقدمه کتاب «راهبرد حماسه و دریا» به نظر دیگر مکاتب درباره شیوه دریاداری و حکمرانی پرداختم و نظر اسلام را نیز در این باره مطرح کردم. فرمانده معظم کل قوا مجتهدی هستند که مطابق با دستورات اسلام فرماندهی می‌کنند و نکته مشترک سخنان ایشان که مکاتب دیگر نظامی‌گری دنیا فاقد آن است، ایمان و خود‌باوری است.

وی تاکید کرد: ایشان در سخنانشان همواره بر ضرورت داشتن روحیه از خودگذشتی و ایثار برای تقرب به خداوند تاکید دارند. در حالی که از خودگذشتگی در مکاتب دیگر، صرفا برای رسیدن به منافع مادی و دنیوی است.
 
پنجمین همایش دوسالانه «اندیشه و قلم ارتش» 26 مرداد 1394 با حضور فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. این همایش آثار رسیده را در 11 گروه دفاع مقدس، علوم و فنون نظامی، ولایت فقیه و تبیین اندیشه‌های نظامی امام و رهبری، ادبیات دفاع مقدس (شعر، رمان و داستان)، درسی- آموزشی و مدیریت، علوم دینی، پزشکی و ورزشی، علوم سیاسی- اقتصاد و حقوق، علوم اجتماعی و روانشناسی، تاریخ و فرهنگ، ترجمه و ناشران داوری کرد. علاوه بر این، یک کتاب در گروه خانواده‌های ارتش و یک کتاب برتر هم از گروه افسران وظیفه به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

در این باره بخوانید:

شهریار زمانی: «هیرو» به نقش ارتش در مقابله با ضد انقلاب می‌پردازد/ نقد آثار برگزیده «اندیشه و قلم» ضروری است

شاداب عسگری: نویسندگان ارتشی همایش «اندیشه و قلم» را جدی بگیرند/ لزوم توجه به نقش مستشاران آمریکایی در جنگ تحمیلی
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 226857