​گفت‌وگو با رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم

ذاکری: امسال صادرات کتاب از استان قم به عراق 37 درصد کاهش داشته است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
احمد ذاكري، رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به وضعيت صادرات كتاب، روزنامه و ساير محصولات صنعت چاپ به عراق گفت: در 10 ماه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد كاهش 37 درصدي صادرات كتاب، روزنامه و ساير محصولات صنعت چاپ از استان قم به كشور عراق بوده‌ايم.
 
احمد ذاکری، ​رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در گفت‌وگو با نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم با اشاره به اینکه عراق کشور اول هدف صادرات کالا از استان قم به شمار می‌رود و بیش از نیمی از صادرات استان قم به مقصد این کشور ارسال می‌شود، اظهار کرد: در 10 ماه نخست سال جاری 56.7 درصد صادرات کتاب، روزنامه و سایر محصولات صنعت چاپ کشور به عراق به لحاظ ارزش پولی به استان قم اختصاص داشته است.

وی با اشاره به وضعیت صادرات کتاب و سایر محصولات صنعت چاپ استان قم به عراق گفت: در 10 ماه نخست سال جاری به لحاظ وزنی 50 درصد کل صادرات محصولات صنعت چاپ کشور به عراق از قم انجام شده است.

ذاکری ارزش پولی کتاب و سایر محصولات صنعت چاپ صادر شده از استان قم به عراق در 10 ماه نخست سال جاری را دو ميليون و 100 هزار دلار دانست و گفت: این رقم در مدت مشابه سال 93، 3 ميليون و 355 هزار دلار بوده است، بنابراین میزان صادرات کتاب و محصولات صنعت چاپ از استان قم در سال جاری نسبت به سال گذشته یک میلیون و 255 هزار دلار معادل 37.4 درصد کاهش یافته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم ضمن بررسی وزنی کتاب و محصولات صنعت چاپ صادر شده به عراق از قم گفت: در 10 ماه نخست سال جاری 405 تن کتاب از قم به عراق صادر شده است در حالی که این رقم در سال گذشته 721 تن بوده است، بنابراین به لحاظ وزنی شاهد 316 تن معادل 43.8 درصد کاهش در صادرات هستیم.

ذاکری در پایان سخنانش یادآور شد: کتاب، روزنامه و سایر محصولات صنعت چاپ، پنجمین گروه کالایی در جدول صادرات استان قم به کشور عراق به شمار می‌رود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233792