نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی 26 مهر افتتاح می‌شود / تقویت کتابخانه‌ها با برگزاری نمایشگاه

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۱
 
 
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی، ضمن اعلام خبر افتتاح چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان در 26 مهرماه سال جاری، گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها به‌ویژه در مناطق دوردست، به جهت دسترسی عموم به تازه‌های نشر کشور و تقویت کتابخانه‌ها ضرورت دارد.
 
محمدحسن چمیده‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اظهار کرد: امروزه ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب بهعنوان یک اصل برای همه ناشران و اهالی فرهنگ و ادب پذیرفته شده است. به عبارت دیگر، نمایشگاه‌های استانی کتاب، شور و شوقی در استان‌های محل برگزاری و استان‌های همجوار ایجاد و دسترسی به تازه‌های نشر را برای مخاطبان استانی فراهم می‌کنند.
 
وی توضیح داد: ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی، بالا بردن میزان سطح آگاهی و دانش جامعه به‌ویژه مناطق دوردست کشور و توسعه فرهنگی استان‌ها از طریق عرضه مستقیم کتاب را می‌توان جزو اهداف نمایشگاه‌های استانی کتاب برشمرد.
 
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی افزود: همچنین از دیگر اهداف این نمایشگاه‌ها می‌توان به ایجاد فضای پرشور و نشاط فرهنگی در کشور، تقویت کتابخانه‌ها و مجتمع­‌های فرهنگی، فراهم آوردن زمینه لازم برای بروز خلاقیت‌‌ها و استعدادهای بالقوه در مناطق مختلف کشور، تعامل فرهنگی و ارتباط مستقیم ناشران با مردم، خارج ساختن فعالیت‌‌های علمی، فرهنگی از حالت متمرکز و توزیع این‌گونه فعالیت­‌ها در استان­‌های کشور اشاره کرد.
 
چمیده‌فر گفت: اما این نمایشگاه‌ها معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن آسیب به کتابفروشی‌های استانی است، چرا که معمولا مخاطبان استانی برای خرید کتاب‌های موردنیاز خود ترجیح می‌دهند تا برگزاری نمایشگاه‌های استانی صبر کرده تا از تخفیف ویژه این نمایشگاه‌ها بهره‌مند شوند و این موضوع به اقتصاد کتابفروشی‌ها لطمه وارد می‌کند. برگزار نکردن نمایشگاه‌های استانی کتاب برای رفع این معضل در حکم پاک کردن صورت مسأله است‌، چراکه بسیاری از شهرها و حتی استان‌های کشور حتی یک کتابفروشی ندارند؛ بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا ضمن برگزاری نمایشگاه‌ در استان‌ها، کتابفروشی‌ها متضرر نشوند.
 
وی در ادامه از برگزاری چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی در 26 مهرماه سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون 820 ناشر برای شرکت در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند. البته اگر مؤسسات فرهنگی، ناشر ـ مؤلفان و فعالان عرصه نشر را نیز به‌حساب آوریم، در مجموع 950 ناشر ثبت‌نام کرده‌اند.
 
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب تبریز بعد از نمایشگاه کتاب تهران، بزرگ‌ترین نمایشگاه کشور محسوب می‌شود، افزود: برای این دوره از نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی هم به جهت تعداد ناشران و هم به دلیل وسعت نمایشگاه، 21 هزار و 500 متر مربع فضای مسقف درنظر گرفته شده است. این نمایشگاه از ظرفیت فضای باز محل برپایی نمایشگاه نیز بهره‌مند خواهد شد.
 
مدیر اجرایی چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که در این نمایشگاه بیش از 900 غرفه راه‌اندازی خواهد شد، عنوان کرد: از آن‌جا که این نمایشگاه در ایام ماه محرم برگزار می‌شود، برنامه‌های جنبی بیشتر بر مباحث عزاداری و نمایش‌های آیینی معطوف هستند. همچنین در بخش جنبی این نمایشگاه، نمایشگاه عکس محرم، خوش‌نویسی، باشگاه کتابخوانی و جلسات مربوط به طرح پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود.
 
چمیده‌فر با اشاره به اولین‌های چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی، گفت: امسال برای نخستین‌بار با مشارکت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، ثبت‌نام برای دریافت بُن کتاب به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.
 
وی ادامه داد: همچنین امسال برای نخستین‌بار شاهد مشارکت 12 کتابفروشی سطح شهر خواهیم بود. علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از بُن کتاب، هم در طول برپایی نمایشگاه و هم تا 10 روز بعد از اتمام نمایشگاه با مراجعه به کتابفروشی‌های دهخدا، شایسته، شهر کتاب تبریز، ارک، دریا، بانک کتاب تبریز (2 شعبه)، پاتوق کتاب (2 شعبه)، فروزش و خُروَش (2 شعبه) کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.
 
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی درباره زمان برپایی نمایشگاه اظهار کرد: پیش از این، نمایشگاه اوایل مهرماه برگزار می‌شد، اما بنا به درخواست استان، زمان نمایشگاه به اواخر مهرماه تغییر یافت. برگزاری نمایشگاه در اوایل مهرماه شنیده شدن صدای اعتراض دانشجویان و کتابفروشان را به دنبال داشت. دانشجویان از این جهت معترض بودند که اول مهرماه هنوز کلاس درس به صورت رسمی آغاز نشده، بنابراین استاد هنوز منابع درسی مورد نیاز را معرفی نکرده است. از طرف دیگر، برگزاری این نمایشگاه در واخر مهرماه، باعث می‌شود کتابفروشان بازار فروش خود را که همان نخستین روزهای مهرماه است، گذرانده باشند و بنابراین با کمترین صدمه مواجه می‌شوند.
 
مدیر اجرایی چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که برای چهاردهمین دوره این نمایشگاه یک میلیارد و 200 میلیون تومان بُن کتاب درنظر گرفته شده، گفت: سال گذشته نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی، یک میلیون بازدیدکننده داشت. همچنین سالی که گذشت، دو و نیم میلیارد تومان فروش کتاب صورت گرفت. امسال پیش‌بینی می‌شود که میزان فروش کتاب بیش از سه میلیارد تومان باشد.
 
چمیده‌فر افزود: چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب آذربایجان‌شرقی از 26 مهرماه تا یکم آبان‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان از ساعت 10 تا 20 میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 241151