پیشنهاد مطالعه برای تعطیلات آخر هفته

کنعانی: مرور «تاریخ جامع ایران» برای آخر هفته لذت‌بخش است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
ناصر کنعانی، نویسنده کتاب «محمد‌بن موسی خوارزمی؛ نگاهی به عصر و آثار او» مرور کتاب «تاریخ جامع ایران» را به کتا‌ب‌دوستان پیشنهاد کرد. ‌
 
پروفسور ناصر کنعانی، نویسنده کتاب «محمد‌بن موسی خوارزمی؛ نگاهی به عصر و آثار او» در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره پیشنهاد مطالعه آخر هفته به کتاب‌دوستان با اشاره به فرآیند مطلوب تولید کتاب در کشور اظهار کرد: علاوه بر کتاب‌های علمی مربوط به حوزه تخصصی‌ام به کتاب‌های تاریخی به‌ویژه خاطرات و سرنوشت شخصیت‌های معاصر کشور علاقه ‌دارم.

استاد دانشگاه فنی برلین ادامه داد: در بین کتاب‌های تاریخی چند ماه قبل با مجموعه 20 جلدی «تاریخ جامع ایران» نوشته 170 محقق و منتشر شده از سوی انتشارات مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی آشنا شدم.
 
وی افزود: تالیف مجموعه «تاریح جامع ایران» در عرض 14 سال به رشته تحریر درآمده است. به‌نظر نمی‌رسد که فرصتی برای مطالعه همه این 20 جلد برای من فراهم شود، در واقع این اثر یک مجموعه مرجع به‌حساب می‌آید و هر زمان نیازمند دریافت اطلاعاتی در زمینه تاریخ ایران باشم به آن مراجعه می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم مخاطبان خبرگزاری کتاب ایران و کتاب‌دوستان نیز این مجموعه را تهیه کنند.
 
کنعانی با اشاره به طرح نظرات خود به متولیان تالیف مجموعه «تاریخ جامع ایران» گفت: به‌نظر می‌رسد که مخاطب در قرائت واژگان عربی این اثر با توجه به چاپ آن‌ها بدون زیر و زبر دچار مشکل می‌شود؛ به‌عنوان مثال مخاطب جوان شاید تفاوتی بین عبید و عُبید نگذارد. بنابراین نظرم را درباره این موضوع به مسئولان مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی منتقل کردم.
 
وی با اشاره به هزینه سنگین خرید این مجموعه ادامه داد: با توجه به قیمت یک میلیون و 600 هزار تومانی این مجموعه کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها مشتری اصلی این مجموعه هستند، با وجود این اگر این اثر ارزشمند با تعداد نسخه‌های بیشتری از سوی نهاد‌های علمی و دانشگاه‌ها تهیه شود برای افراد علاقه‌‌مند و به‌اصلاح عموم جامعه نیز قابل دسترس خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 242570