امیرمسعود شهرام‌نیا در گفت‌وگو با «ایبنا» خبر داد

واگذاری مسئولیت کمیته‌های نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌های نشر

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
قائم‌مقام سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت:طرح واسپاری امور به تشکل‌های نشر از حدود سه سال پیش مطرح شد. امسال نیز مقرر شد تا تشکل‌های نشر در کمیته‌های اجرایی مسئولیت بپذیرند.
 
امیرمسعود شهرام‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره سیاست واگذار امور اجرایی سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به تشکل‌های نشر، اظهار کرد: در راستای اجرای پروسه مشارکت بیشتر تشکل‌های نشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کارگروهی تشکیل شد تا امور به لحاظ حاکمیتی و غیرحاکمیتی تفکیک شوند.
 
وی با بیان این‌که امور حاکمیتی، آن دسته از اموری هستند که باید توسط دولت  صورت بگیرند و امور غیرحاکمیتی اموری هستند که قابلیت واگذاری دارند، توضیح داد: طرح واسپاری امور به تشکل‌های نشر از حدود سه سال پیش مطرح شد. امسال نیز مقرر شد تا تشکل‌های نشر در کمیته‌های اجرایی مسئولیت بپذیرند.
 
قائم‌مقام سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پاسخ به این پرسش که «آیا تجربه پیشین واگذاری امور به تشکل‌های نشر را مثبت ارزیابی می‌کنید؟» پاسخ این پرسش نیازمند بررسی‌های همه جانبه است اما در مجموع مشارکت تشکل‌ها در امر برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اتفاق خوبی بود.
 
شهرام‌نیا اظهار کرد: واگذاری امور به تشکل‌های نشر در معنای واقعی و درست خود، یعنی به‌تدریج از وابستگی‌ها به بودجه دولتی کاسته شود و این امر محقق نمی‌شود مگر این‌‌که تلاش شود تا نمایشگاه کتاب تهران خودگردان شود.
 
مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با بیان این‌که اصل واگذاری نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌ها به این منظور است که تشکل‌ها و بخش خصوصی، نمایشگاه را از خود بدانند، ادامه داد: مشارکت تشکل‌ها در انجام امور مربوط به نمایشگاه کتاب تهران به لحاظ سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مثبت بوده است.
 
وی در پایان، عنوان کرد: در هفته‌های آینده نتایج بررسی‌های تشکل‌های نشر در انتخاب مدیران کمیته‌های مختلف بخش اجرایی و تفکیک وظایف آن‌ها در جلسه شورای سیاستگذاری سی‌اُمین نمایشگاه کتاب تهران اعلام خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244024