در گفت‌وگو با یک کتاب‌فروش عنوان شد

کتابفروشی‌ها نقش مهمی در رونق کتابخوانی دارند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
 
 
مدیر کتابفروشی امیرکبیر، گفت: یک حرفه تخصصی است که می‌تواند در کنار افزایش فروش برای کتابفروشی‌ها، نقش مهمی در جذب افراد مستعد به کتابخوانی و نهایتا رونق کتابخوانی در جامعه داشته باشند، که این موضوع توجه ویژه مدیران کتابفروشی‌ها به این مسئله اساسی را می‌طلبد.
 
مدیر کتابفروشی امیرکبیر  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره لازمه‌های حرفه کتاب‌فروشی و مهم‌ترین ویژگی‌های یک کتاب فروش، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این حرفه کمتر مورد توجه و اهمیت قرار می‌گیرد، به کارگیری و استفاده از افراد کتابخوان و اهل کتاب در کتابفروشی‌ها است.
 
میران‌زاده افزود: از آن‌جا که سال‌ها در حوزه کتاب و کتاب فروشی فعالیت دارم و زمانی هم در سطح شهر به عنوان ویزیتور کتاب فعالیت می‌کردم، شاهد تجربیات فراوانی از تأثیر حضور افراد کتابخوان در کتابفروشی‌ها بوده‌ام. برایم بسیار جالب بود که افراد اهل کتاب را بیشتر در کتابفروشی‌های با سابقه سی   و چهل سال، می‌دیدم، در حالی‌که اغلب دیگر کتابفروشی‌های نوپا از این موضوع بی‌بهره بودند.
 
مدیر کتابفروشی امیرکبیر جلب اعتماد مشتری را یکی از مزیت‌های بکارگیری افراد کتابخوان در کتابفروشی‌ها، عنوان کرد و گفت: وقتی مشتری به یک کتابفروشی مراجعه می‌کند، این افراد با ارائه اطلاعات صحیح، باعث جلب اعتماد مراجعه کننده و در نهایت حضور مستمر او در کتابفروشی‌ خواهد شد. حتی این کتابفروشان می‌توانند افرادی که کتابخوان نیستند و یا مستعد به کتابخوانی هستند را اهل کتاب و کتابخوانی کنند که این اتفاق کمی نیست.
 
او ادامه داد: بسیاری از مراجعه کنندگان ما عنوان می‌کنند که برای شروع به کتابخوانی چه کتابی را به ما پیشنهاد می‌کنید؛ از کتابفروش تنها نیت فروش کتاب خود را داشته باشد، ممکن است کتاب‌هایی را که مدت‌ها در قفسه‌ها خاک می‌خورند، به آنها معرفی کنند. اما اگر کتاب فروش اهل کتاب و مطالعه باشد دو کتاب کم حجم با قیمت ارزان به آنها معرفی می‌کند تا شوق مطالعه را در آنها برانگیزد و به این صورت زمینه مراجعه بعدی آنها در کتابفروشی را هم فراهم می‌کند.
 
وی با تأکید بر اینکه یک کتابفروش باید با سبک‌های مختلف نویسندگی آشنایی داشته باشد، گفت: طبیعتا حجم بسیاری از مراجعه کنندگان به کتابفروشی‌ها به دنبال کتاب‌های متناسب با حال و هوا و روحیات خود هستند. تصور کنید که اگر یک مراجعه کننده از یک کتابفروش بخواهد که مثلا کتابی در سبک «دنیای سوفی» و یا در سبک رئالیسم یا سورئالیسم به او معرفی کند، آیا یک کتابفروش نا آگاه می‌تواند اثر مناسبی را به او معرفی کند؟ مسلما خیر.
 
میران‌زاده گفت: بنابراین کتابفروشی یک حرفه تخصصی است که می‌تواند در کنار افزایش فروش برای کتابفروشی‌ها، نقش مهمی در جذب افراد مستعد به کتابخوانی و نهایتا رونق کتابخوانی در جامعه داشته باشند، که این موضوع توجه ویژه مدیران کتابفروشی‌ها به این مسئله اساسی را می‌طلبد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244064