پیشنهاد مطالعه برای تعطیلات آخر هفته

داوود فیرحی: کتاب «نظریه‌ حکومت قانون در ایران» سید جواد طباطبایی را بخوانید

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
حجت‌الاسلام داوود فیرحی، دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مطالعه کتاب «نظریه‌ حکومت قانون در ایران» نوشته سید جواد طباطبایی را برای ایام پایانی هفته پیشنهاد کرد.
 
حجت‌الاسلام داوود فیرحی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مطالعه کتاب «نظریه‌ حکومت قانون در ایران» نوشته سید جواد طباطبایی را برای ایام پایانی هفته پیشنهاد کرد و گفت: اخیراً به دلیل یکی از کارهای علمی‌ام دوباره این کتاب را مطالعه کردم و خواندن آن را به دیگران پیشنهاد می‌کنم. این کتاب دومین بخش جلد دوم «تاملی درباره ایران» است.

وی ادامه داد: طباطبایی در این کتاب توجه ویژه‌ای به آشکار شدن نشانه‌های بحران در نظام خودکامه، تکوین نطفه آگاهی ملی و تاریخ پدیدار شدن مفاهیم نوآیین و تحول آن‌ها را داشته و کوشیده این وجه مهم از تاریخ معاصر ایران را که با اصلاحات عباس میرزا در دارالسلطنه تبریز آغاز شده بود، دنبال کند.

فیرحی گفت: همچنین در این کتاب به مکتب تبریز اشاره شده و می‌کوشد به وجوه دیگری از تجدد خواهی ایرانیان اشاره شود.

طباطبایی در درآمد «نظریه حکومت قانون در ایران» نوشته است: «اینکه در مناسبت‌های دیگری گفته‌ام که دستگاه مفاهیم تاریخ و تاریخ اندیشه غربی را نمی‌توان بدون تنقیح آن مفاهیم در مورد مواد تاریخ و اندیشه در ایران به کار گرفت و در اینجا نیز خواهم گفت که بسیاری از مفاهیمی که از اندیشه سیاسی، فلسفه‌های دین و... برگرفته شده‌اند، برای تبیین گذشته و توضیح وضع کنونی ما سودمند نیست، از این روست که به نظر من بسیاری از مفاهیم تاریخ و اندیشه غربی با مواد تاریخ و تاریخ اندیشه در ایران سازگار نیست و چنان که گریزی از سود جستن آن از آن مفاهیم نباشد باید وجه سلبی آنها را نیز لحاظ کرد...»

بحران خودکامگی و بسط آگاهی نوآئین، بحران آگاهی و پدیدار شدن مفاهیم نوآئین، نظریه اصلاح دینی، نخستین رساله در اصلاح نظام حقوقی، دیدگاه‌های نو در اندیشه سیاسی، دیدگاه‌های نو در اندیشه اقتصادی، نظریه مشروعه خواهی اهل دیانت، نظریه مشروطه خواهی اهل دیانت، میرزای نائینی و نظریه مشروطیت ایران و تجدید مطلعی در مفهوم سنت فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهد. فهرست مطالب، اختصارات، کتاب‌شناسی، نمایه نام‌ها، نمایه کتاب‌ها و نمایه مفاهیم دیگر بخش‌های کتاب است.

«نظریه حکومت قانون در ایران» به قلم سید جواد طباطبایی با شمارگان پنج هزار نسخه در 732 صفحه منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244102