گفت‌وگو با استاد تاریخ دانشگاه الزهراء

خاطرات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی سند مهمی‌ست در روایت تاریخ انقلاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
 
 
عبدالله ناصری، استاد تاریخ دانشگاه الزهراء گفت: کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از‌ جمله اسناد مهم برای تحقیق و پژوهش در حوزه مطالعات تاریخ انقلاب اسلامی است.
 
 عبدالله ناصری،‌ عضو هیات علمی دانشگاه الزهراء در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره نقش آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی اظهار کرد: وی سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به تاریخ و مطالعات آن علاقه‌مند بود گواه این مدعی کتابی است که در رابطه با امیر‌کبیر تالیف کرده است.
 
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به جرات می‌توان گفت که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از معدود رجال سیاسی نظام بود که به نگارش یادداشت‌ها، اتفاقات و رویداد‌های سیاسی،‌ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور همت گماشت.
 
استاد تاریخ دانشگاه الزهراء ادامه داد: وی خاطرات روزانه‌اش را به شکل روزنوشت ثبت کرد و از خود نوشته‌هایی را به یادگار گذاشت که سند مهمی از تحولات جمهوری اسلامی ایران را در بردارد. کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از‌ جمله اسناد مهم  برای تحقیق و پژوهش در حوزه مطالعات تاریخ انقلاب اسلامی است.
 
ناصری با اشاره به سنت خوب یادداشت‌نگاری آیت‌‌الله هاشمی عنوان کرد: فکر می‌کنم اگر الگوی مستند‌نگاری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه هم‌نسلان و هم‌عصرانش قرار بگیرد منجر به این خواهد شد که یادداشت‌های مختلفی با نگاه‌های متفاوت به تاریخ انقلاب اسلامی  داشته باشیم و آیندگان می‌توانند این تاریخ را از زاویه دید رجال انقلاب اسلامی مطالعه کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244128