گفت‌وگو با مشاور عالی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی

خاطرات هاشمی‌رفسنجانی حافظه انقلاب است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۷
 
 
کیانوش کیانی هفت‌لنگ، مشاور عالی بنیاد مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی گفت: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و خاطرات‌اش بخش مهمی از حافظه تاریخ تحولات انقلاب اسلامی است.
 
کیانوش کیانی هفت‌لنگ، مشاور عالی بنیاد مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)  ضمن تسلیت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره نقش وی در تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی به‌عنوان شخصیت بزرگی است که نقش وی در سیاست جمهوری اسلامی واضح و مبرهن است و نیازی به اشاره من ندارد، بنابراین تلاش می‌کنم از زاویه دیگری به بررسی شخصیت وی بپردازیم.   
 
وی افزود: این رجل سیاسی به مثابه حافظه تاریخ انقلاب اسلامی و در واقع از جمله سیاست‌مداران مطرح دنیا محسوب می‌شود که به تاریخ‌نگاری علاقه داشت و خاطرات روزانه خود را یادداشت می‌کرد که بخشی از آن از سوی دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است.
 
کیانی ادامه داد: همچنین آیت‌الله رفسنجانی به مساله اسناد ملی و اسناد تاریخی توجه ویژه‌ای نشان داد و شکوفایی آرشیو اسناد ملی و گسترش شعب استانی این سازمان مدیون حمایت‌های وی است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در رفسنجان یک موزه تاسیس کرد که بخش عمده‌ای از اسناد، یادداشت‌ها و یادگاری‌های خود را در آن گرد‌آوری کرده است.

وی افزود: این کار در دنیا سابقه ‌دارد و معمولا روسای جمهوری که از سیاست کنار می‌روند یادگاری‌ها، یادداشت‌ها، اسناد، معاهدات، تصاویر و فیلم‌های خود را جمع‌آوری می‌کنند و در یک موزه در معرض عموم قرار می‌دهند علاوه بر این علاقه‌مندی هاشمی رفسنجانی به تاریخ از تالیف کتاب امیر‌کبیر به‌روشنی آشکار است؛ کتابی که هم‌‌اکنون از منابع مورد مراجعه محققان و پژوهشگران به‌حساب می‌‌آید.
 
این عضو دائره‌المعارف بزرگ اسلامی گفت: طی دو سال گذشته در سالگرد شهادت میرزا کوچک‌خان به خدمت هاشمی رفسنجانی رسیدیم و درباره «نهضت جنگل» با وی صحبت کردیم این رجل سیاسی ایران با دقت کامل به سخنان ما گوش داد و تحلیل‌ جالبی از واکاوی نهضت ارائه کرد. وی از‌ جمله رجال علاقه‌مند به تاریخ بود که حوادث را به دقت رصد می‌کرد و اهل تحقیق و تحلیل بود. داده‌هایی که برای ما به جا گذاشته است مستندات مهم انقلاب اسلامی را ارائه می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244136