گفت‌وگو با نویسنده کتاب «لم‌ یزرع»

بایرامی: مرعوب نمی‌شوم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
 
 
محمد‌رضا بایرامی، نویسنده کتاب «لم‌یزرع» با اشاره به آسیب راحت‌‌طلبی در بین نویسندگان و هنرمندان گفت: مانند گذشته به راه خود ادامه می‌دهم و مرعوب نمی‌شوم.
 
محمد‌رضا بایرامی، نویسنده کتاب «لم‌یزرع» در حاشیه آیین اختتامیه شانزدهمین دوره کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به آسیب راحت‌طلبی در بین نویسندگان و هنرمندان اظهار کرد: ادبیات و هنر به «ادبیات محفلی» تبدیل شده که شاید محصول شهر‌نشینی است؛ بنابراین در این دسته از آثار راحت‌طلبی دیده می‌شود؛ به‌عبارت دیگر نویسنده و هنرمند، برای تولید اثر، جمع‌آوری مصالح و منابع، متحمل زحمت نمی‌‌شود.   
 
وی افزود: راحت‌طلبی از سوی برخی به‌ویژه هنرمندان و افراد سرآمد جشنواره‌ها، ترویج و موجب ناتوانی جریان ادبیات و هنر اجتماعی برای ادامه راه می‌شود. طرح موضوع راحت‌طلبی، نه از روی نگرانی، بلکه ابراز نوعی کسالت است.     
 
بایرامی درباره راهکار رفع آسیب راحت‌طلبی در بین نویسندگان و هنرمندان ادامه داد: سلیقه من راحت‌طلبی نیست و البته هر نویسنده راه خود را به تنهایی پیدا می‌کند. مانند گذشته راهم را ادامه می‌دهم و مرعوب نمی‌شوم.

این نویسنده برتر سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران درباره برخی انتقاد‌ها نسبت به تغییر اهداف جشنواره کتاب سال شهید غنی‌پور گفت: من چنین احساسی ندارم و هیچ تغییری صورت نگرفته است. اظهار نظر من ارتباطی با انتخاب «لم یزرع» به‌عنوان کتاب سال این دوره ندارد؛ به‌عبارت دیگر برگزیده شدن یا نشدن در ابراز این نظر نقشی ندارد.
 
بایرامی افزود: بنا به گفته متولیان جشنواره، بی‌تردید در داوری‌‌ها سلیقه‌ علاوه بر معیار‌های ادبی تا حدود زیادی دخیل است؛ در حالی‌که برترین جوایز در کشور به خواننده و ژونالیست اعطا می‌شود و کسی نقد جدی درباره وجود «فاصله با اهداف» را مطرح نمی‌کند؛ بنابراین تغییر سلیقه به تبع داوران در این دوره از جشنواره شهید غنی‌‌پور موضوع مهمی نیست و طرح این مسائل مایه تعجب است!  
 
وی درباره آینده جشنواره کتاب سال شهید غنی‌‌پور گفت: جشنواره شهید حبیب غنی‌پو، به‌طور حتم ادامه پیدا می‌کند چراکه جزو کم‌حاشبه‌ترین رویداد‌های فرهنگی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245800