​پیشنهاد مطالعه برای آخر هفته

داستان سربازی دلباخته دختری سُنی را بخوانید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
 
 
محمدکاظم مزینانی، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، برای مطالعه آخر هفته، کتاب «لم یزرع» را به نوجوانان و بزرگسالان پیشنهاد داد.
 
محمدکاظم مزینانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره رمان «لم‌ یزرع» گفت: این رمان نگاهی متفاوت به جنگ ایران و عراق دارد و سعی کرده جنگ را از دیدگاه یک عراقی به تصویر بکشد.
 
وی افزود: بایرامی در این رمان چند شخصیت عراقی را در موقعیتی دراماتیک قرار می‌دهد و بیان می‌کند که آنها در زمان جنگ ایران و عراق چه وضعیتی داشته‌اند. در واقع فارغ از سایر ویژگی‌ها مانند شیوه روایت، فضاسازی، شخصیت‌پردازی و ...، نگاه متفاوت در کارهای ادبی بسیار مهم است و این نگاه متفاوت توانسته به خوبی همه اجزا و عناصر داستان را کنار هم و در جایگاه اصلی‌شان قرار دهد به گونه‌ای که برای مخاطب جذاب باشد.
 
مزینانی در ادامه بیان کرد: بایرامی سعی کرده به نوعی مظلومیت شیعیان عراقی در طول جنگ را نیز به تصویر بکشد و به سراغ ماجرای کشتار شیعیان منطقه دجیل در عراق رفته است. راوی اصلی رمان سربازی جوان به نام سعدون از شیعیان دجیل و دلباخته دختری از اهل سنت این منطقه است اما سنت‌های قبیله‌ای اجازه وصلت به آنها نمی‌دهد و سعدون تصمیم می‌گیرد داوطلبانه عازم جبهه شود.
 
کتاب «لم یزرع» توانست، سال گذشته، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه ادبی جلال آل‌احمد و جایزه ادبی شهید حبیب غنی‌پور را دریافت کند. این کتاب در 352 صفحه و به بهای 21 هزار تومان توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.
 
محمدکاظم مزینانی، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، سال 1342 در دامغان متولد شد. وی آثار زیادی در حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال و همچنین جوایز بسیاری در کارنامه‌ ادبی‌اش دارد. از آثار مزینانی می‌توان به «آب یعنی ماهی»، «نان و شبنم»، مجموعه 6 جلدی «ترانه‌های جوجه اردکی»، «کلیله و دمنه»، «عروسی ماه و خورشید»، «دوازده آینه»، مجموعه 12 جلدی «داستان‌های هزار و یک شب»، «داستان ناتمام»، «پاییز در قطار» و «دریای گمشده» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246818