علی‌اکبر ولایتی:

تالیف جلد 13 و 14 «تاریخ کهن و معاصر ایران زمین» جسارت‌آمیز بود

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک با اشاره به این‌که مدارک بسیاری در دست داشتم که در تالیف این مجموعه بسیار سودمند بود گفت: تالیف دو جلد تاریخ معاصر «ایران در زمان رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (1368 تا 1392)» جسارت مرا می‌رساند. با این حال مردم می‌توانند درباره این تالیف قضاوت کنند.
 
دکتر علی‌اکبر ولایتی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در رابطه با توجه به اینکه در مجموعه 14 جلدی تاریخ کهن و معاصر ایران زمین، دو جلد به تاریخ «ایران در زمان رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (1368 تا 1392)» اختصاص دادید، آیا با توجه به حضور شما در پست‌های سیاسی این تاریخ تحلیلی قابل بحث و مناقشه نیست؟ گفت: به نظرم ما مورخ بی‌نظر و بی‌طرف نداریم. از طرفی من جسارت به خرج دادم که به تالیف این مجموعه و به ویژه بخش معاصر آن دست زدم، زیرا مدارک بسیاری در دست داشتم که در تالیف مجموعه بسیار سودمند بود.

وی افزود: در دست داشتن مدارک و اطلاعاتی که در حوزه تاریخ معاصر داشتم، باعث شد نه تنها به تالیف تاریخ معاصر بپردازم بلکه به دلیل حضور پررنگ در دیپلماسی ایران اثری با عنوان «تاریخ سیاسی جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران» نوشتم که اکنون در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و به عنوان یکی از منابع اصلی جنگ تحمیلی مورد استناد قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ادامه داد: بنابراین تصور می‌کنم تالیف دو جلد تاریخ «ایران در زمان رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (1368 تا 1392)» جسارت مرا می‌رساند که به چنین تالیفی دست زدم. ضمن اینکه در بسیاری از رویدادها و وقایع جمهوری اسلامی حضور داشتم و توانستم جزییات بسیاری را منعکس کنم. با این حال مردم می‌توانند درباره این تالیف قضاوت کنند. 

ولایتی اظهار کرد: شاید نیاز به یادآوری نباشد که من از نقش‌آفرینان اصلی بسیاری از حوادث تاریخی دوران انقلاب اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی بوده‌ام و از نزدیک بسیاری از تحولات سیاسی و تاریخی را مشاهده کردم، از این نظر، این چهار مجلد تاریخ معاصر، سندی کم‌نظیر است که به زودی جایگاه تاریخی خود را در میان اسناد تاریخی دوران معاصر ایران باز خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248124