​نسرین وکیلی از دماغ استالین برای نوجوانان می‌گوید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶
 
 
نسرین وکیلی، مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان از ترجمه مجموعه سه‌‌جلدی کتاب‌های مصور «موش باهوشه» و رمان نوجوان «من دماغ استالین را نشکستم» خبر داد و گفت که این آثار را برای چاپ به انتشارات علمی فرهنگی تحویل داده است.
 
نسرین وکیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از چاپ تعدادی از کتاب‌هایش توسط انتشارات علمی فرهنگی خبر داد و اظهار کرد: چندی پیش مجموعه سه جلدی کتاب‌های مصور «موش باهوشه» با عنوان‌های «موش باهوشه به مدرسه می‌رود»، «موش باهوشه در پی تناسب اندام است» و «موش باهوشه به کتابخانه می‌رود» را به این ناشر تحویل داده‌ام و امیدوارم تا پایان امسال منتشر شود.  
 
این مترجم توضیح داد: در این مجموعه، داستان موشی بیان می‌شود که در یک مدرسه واقعی به‌عنوان حیوان خانگی حضور دارد ولی دوست دارد واقعا یکی از دانش‌آموزان آن مدرسه باشد و به‌همین دلیل همه فعالیت‌های بچه‌ها در مدرسه را انجام می‌دهد. این مجموعه هم بار آموزشی پنهان دارد و به‌صورت غیرمستقیم به‌کودکان آموزش می‌دهد که چه خوراکی‌هایی استفاده کنند، برای کسب مهارت‌های مختلف تلاش کنند و چکار کنند که خسته نشوند.
 
وی درباره سایر آثارش نیز بیان کرد: رمان نوجوانی با‌عنوان «من دماغ استالین را نشکستم» را هم به انتشارات علمی و فرهنگی تحویل داده‌ام. این رمان وضعیت جامعه در زمان استالین را برای نوجوانان بیان می‌کند و داستان پسر بچه‌ای است که پدرش در سازمان دولتی کار می‌کند و سرسپرده استالین است. در نهایت پسربچه متوجه کارهای پدرش می‌شود.
 
وکیلی همچنین از اتمام ترجمه کتاب «مثل یک ببر بخواب» خبر داد و گفت: این کتاب را نیز برای چاپ به انتشارات علمی و فرهنگی تحویل دادم.
 
این مترجم گفت: «مثل یک ببر بخواب» روایت دختربچه‌ای را بیان می‌کند که دوست ندارد بخوابد و هر شب به بهانه‌های مختلف از خوابیدن می‌گریزد تا اینکه روزی پدر و ماردرش داستان گربه‌ها، خفاش‌ها، ببرها و حیوانات دیگر را برایش تعریف می‌کنند و او از شنیدن اینکه همه حیوانات می‌خوابند تعجب می‌کند و کم‌کم مثل یک ببر می‌خوابد.
 
نسرین وکیلی، مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۲۳ در تهران زاده شد. او در رشته روان شناسی درس خوانده و تاکنون بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان ترجمه کرده است، از جمله آثار او می‌توان به «روون پسری از رین»، «روون و زباک‌ها»، «روون و کولی‌ها»، «روون و نگهبان کریستال» نوشته‌ امیلی رودا و «عارضه آناستازیا» نوشته‌ مری هیگینز کلارک، «موش مترو»، مجموعه «سیری در تاریخ»، «صحرای یخ، زندگی و كار در قطب جنوب»، «پنجاه شب کلاه قرمز»، «یك رویا»، «تایتانیك از لحظه گم شدن تا پیدا شدن»، «جیپ و داستان زندگی او»، «چه کسی آلفونس ابری را می ترساند؟» و «آلفونس ابری آیا این یک هیولا است؟» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250706