​مجید عمیق برای کودکان از «نابغه عصر حجر» می‌گوید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
 
 
مجید عمیق از ترجمه مجموعه‌ای 6 جلدی با عنوان «نابغه عصر حجر» برای کودکان خبر داد و گفت که این اثر به زودی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری منتشر خواهد شد.
 
مجید عمیق در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از ترجمه یک مجموعه 6 جلدی با عنوان «نابغه عصر حجر» برای کودکان خبر داد و اظهار کرد: این کار را چندی پیش برای چاپ به انتشارات کانون پرورش فکری تحویل دادم اما حدود 9 ماه طول کشید که کپی‌رایت آن خریداری شود و در حال حاضر نیز در چاپخانه است و به زودی منتشر خواهد شد.
 
این مترجم درباره مجموعه «نابغه عصر حجر» توضیح داد: با استفاده از این مجموعه کودکان و نوجوانان متوجه می‌شوند که اشکال هندسی فقط در ریاضیات نیست بلکه در محیط اطرافشان نیز وجود دارد. در این مجموعه نابغه عصر حجر که شخصیت اول داستان است با گربه دست‌آموزش وارد دیالوگ می‌شود و به این ترتیب در قالب داستان اشکال هندسی که در محیط اطراف و زندگی روزمره وجود دارد به بچه‌ها معرفی می‌شود و کاربردشان در زندگی به آنها آموزش داده می‌شود و در این راستا از خوراکی‌ها، اشیا و چیزهایی که در اطراف ما وجد دارد بهره گرفته می‌شود. ترجمه نباید فقط یک ترجمه صرف باشد باید کاربردی باشد و یا اینکه ایرانیزه شده باشد تا نویسندگان ما بتوانند از آن الگوبرداری کنند.
 
عمیق، «هندسه عصر حجر: دایره»، «هندسه عصر حجر: خط»، «هندسه عصر حجر: کره»، «هندسه عصر حجر: مثلث»، «هندسه عصر حجر: مکعب» و «هندسه عصر حجر: مربع» را از عنوان‌های این مجموعه برشمرد.
 
به گفته وی، تا به‌حال اثری شبیه این مجموعه در طول سی سال گذشته منتشر نشده است و این اثر می‌تواند الهام‌بخش نویسندگان ما در تولید کتاب برای کودکان و نوجوانان باشد تا از آن الگوبرداری کنند.
 
عمیق درباره سایر آثارش نیز بیان کرد: علاوه بر این مجموع 6جلدی دیگری با موضوع اینفوگرافی را برای چاپ انتشارات پیام آزادی تحویل داده‌ام که به‌زودی منتشر خواهد شد.
 
مترجم «اسلحه سری» درباره این مجموعه توضیح داد: در این مجموعه درباره اینفوگرافی که علم نوین و جدیدی است و در کشور ما خیلی مطرح نشده است توضیح داده می‌شود. اینفوگرافی در فارسی به‌نام داده‌نگاری ترجمه شده است و از طریق دیاگرام بیشترین تصویر را به کودک می‌دهد بدون اینکه کودک خسته شود. در این مجموعه با استفاده از اینفوگرافی توضیحاتی درباره بدن انسان، فضا، کره‌زمین و ... داده شده است.
 
به گفته عمیق، در حال‌حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی همه مطالب کتاب‌های درسی با استفاده از اینفوگرافی از طریق تصویر، دیاگرام و آمار و ارقام به کودکان منتقل می‌شود.
 
مجید عمیق سال 1332 در تبریز متولد شد. وی علاوه بر حوزه‌ تخصصي ادبيات و كتاب‌هاي علمي برای كودكان و نوجوانان در حوزه‌ بزرگسال نيز آثاري را ارايه كرده است. از عمیق تاكنون بیش از 240 عنوان كتاب به چاپ رسیده كه نخستین آنها «جغد و داركوب» بود. از دیگر آثار وی می‌توان به «نقش اندام‌ها در طراحی ابزارها»، «فناوری حیات وحش»، «نگهبان قوچ های وحشی» و «اسلحه سری» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251804