به همت بنیاد شهید بنیاد شهید استان قزوین انجام می‌شود

وصیت‌نامه 1300 شهید استان قزوین در مجموعه فار منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰
 
 
حسن شکیب‌زاده، نویسنده حوزه دفاع مقدس از انتشار یک‌هزار و 300 وصیت‌نامه شهدای استان قزوین در مجموعه «فار» خبر داد.
 
حسن شکیب‌زاده، نویسنده حوزه دفاع مقدس و تدوین‌گر مجموعه چهار جلدی «وصایای شهدای استان قزوین» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با اشاره به اهمیت وصایای شهدا به‌عنوان مهم‌ترین اسناد فرهنگی به‌جا مانده از شهدا در طول دفاع مقدس گفت: مجموعه چهار جلدی کتاب «فار» شامل وصایای بیش از یک‌هزار و 300 شهید از سه هزار شهید استان قزوین است که در قالب چهار جلد نفیس و طی دو سال منتشر شده است.
 
وی افزود: استان قزوین سه هزار شهید دارد که تعداد زیادی از آن‌ها متاسفانه فاقد وصیت‌نامه هستند و تعدادی نیز صرفا وصایای خصوصی و خانوادگی دارند که قابلیت استفاده عموم را نداشته و در این مجموعه مورد استفاده قرار نگرفته است.

شکیب‌زاده ادامه داد: در این مجموعه ارزشمند همه وصایای شهدا بازخوانی و بازنویسی شده و پس از حذف عباراتی که پس از دفاع مقدس کاربرد اجتماعی خاصی ندارد، در قالبی جدید تنظیم و منتشر شده است. مجموعه چهار جلدی «فار» با توجه به حجم مطالب و کارآیی آن برای فراگیری و در سطح عموم، به‌ویژه محافل فرهنگی و هنری از‌جمله مهم‌ترین منابع پس از پایان جنگ تحمیلی در سطح استان است.   
 
وی اظهار کرد: تهیه و تدوین این مجموعه نفیس، سه سال به طول انجامیده و با توجه به ویژگی‌هایی که دارد در سطح کشور منحصر به فرد است و در هیچ استانی تاکنون نسبت به انجام مشابه این حرکت فرهنگی، اقدامی صورت نگرفته است.

این پژوهشگر دفاع مقدس درباره فرآیند تدوین مجموعه «فار» گفت: وصایای شهدا در این مجموعه به شیوه‌ای تدوین و منتشر شده که استفاده از مطالب آن منحصر به زمان خاصی نیست و در زمان‌ها و مکان‌ها، برای بهره‌برداری و تولید فرآورده‌های فرهنگی و هنری قابل استفاده است.
 
شکیب‌زاده افزود: در جریان تدوین این مجموعه تلاش شده تا وصایای شهدا عینا و بدون دخل و تصرف در محتوای آن‌ها و صرفا با اصلاح غلط‌های رایج و رفع نامفهومی عبارات، مورد استفاده قرار گیرد.

وی درباره عنوان کتاب گفت: «فار» به معنای چراغ راه و روزنه‌ای است که با نور هدایت خود راه را به گمشدگان نشان می‌دهد و امید است مردم ما، به‌ویژه مدیران جامعه با مطالعه و بهره‌مندی از توصیه‌های ارزشی شهدا در وصایای ایشان، راه زندگی سالم و خدمت به جامعه را به درستی فراگرفته و سبک زندگی شهدا را فرآروی خود قرار دهند.
 
شکیب‌زاده، در رابطه با میزان کتاب‌های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس و ایثار و شهادت در استان قزوین افزود: اگر چه تاکنون تعدادی کتاب در حوزه دفاع مقدس و از سوی نویسندگان همشهری تهیه و منتشر شده، اما به‌نظر می‌رسد به هیچ‌وجه در شان و اندازه شهدا و ایثارگران استان نیست.

وی افزود: استان قزوین با مجموعه شهدا و ایثارگرانی که در طول دفاع مقدس تقدیم کرده و تلاش و همت بلندی که مردم این دیار در ارائه خدمات به جنگ، طی هشت سال داشته‌اند، شایستگی‌های بیشتری در این زمینه‌ها دارند که امیدواریم با ایجاد هماهنگی‌های بیشتر بین دستگاه‌های مرتبط و همت اهل قلم، شاهد انتشار کتاب‌های بیشتری در این زمینه باشیم.
 
این پژوهشگر حوزه دفاع مقدس اظهار کرد: مجموعه چهار جلدی فار، در قطع وزیری، در دو هزار و  500 صفحه، طی دو سال و با همت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین، منتشر شده است. یادداشت‌های ارزشمند دکتر حمید عابدی‌ها، محقق و اندیشمد معاصر در این مجموعه و با موضوع بررسی مقام شهدا و نقش و جایگاه وصایای شهدا در فرهنگ و جامعه اسلامی، از دیگر ویژگی‌های این مجموعه است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252194