«بال‌های کاغذی»، جشنواره‌ای برای کتابخوان کردن کودکان کار

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
 
 
مدیرکل اداره اطلاع رسانی معاونت کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، از برگزاری جشنواره «بال‌های کاغذی» خبر داد و گفت: این جشنواره با هدف آشنا کردن کودکان کار با محیط‌های فرهنگی مثل کتابخانه و کتاب و علاقه‌مند کردن آنها به مطالعه برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به مناسبت بزرگداشت روز جهانی کودک جشنواره‌ای با عنوان «بال‌های کاغذی» از تاریخ 16 الی 19 مهرماه 96، مخصوص کودکان کار در کتابخانه ملی برگزار می‌شود. در این جشنواره برای کودکان کار در بازه سنی 7 تا 12 سال، کارگاه‌های قصه‌خوانی توسط نویسنده‌های کتاب کودک، کارگاه کتابدارکوچک، آشنایی با صحافی کتاب و کارگاه آشنایی کودکان کار با حقوق شهروندی کودکان برگزار می‌شود.
 
مدیرکل اداره اطلاع رسانی معاونت کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، درباره این جشنواره به ایبنا گفت: کتابخانه ملی سعی دارد در کنار فعالیت‌های اصلی خود در راستای تامین و گردآوری کتاب‌های منتشر شده و اطلاع رسانی آنها به مخاطبین خود، فعالیت‌های جانبی در حوزه کودکان داشته باشد و به همین منظور امسال جشنواره بال‌های کاغذی برگزار می‌شود.
 
رضا شهرآبی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنا کردن کودکان کار با محیط‌های فرهنگی مثل کتابخانه و کتاب عنوان کرد و افزود: مطمئنا این قشر نیاز زیادی به توجه و رشد فرهنگی دارند و بدلیل نداشتن سرپرست مناسب و یا اوقات مناسب جهت مطالعه در معرض انواع خطرات و آسیب‌های اخلاقی هستند. لذا به نظر می‌رسد فعالیت فرهنگی بر روی این قشر ضرورت بیشتری نسبت به بقیه گروه‌های کودک دارد.
 
وی درباره جزییات برنامه جشنواره و مواردی که در کارگاه‌ها آموزش داده می‌شود، نیز توضیح داد: در جشنواره «بال‌های کاغذی» چهار کارگاه برگزار خواهد شد. در کارگاه «قصه خوانی» در هر نوبت یکی از نویسندگان حوزه کودکان حضور داشته و یکی از کتاب‌های مناسب رده سنی گروه شرکت کننده را برای آنها بازخوانی کرده و سعی می‌کند بچه‌ها را به مطالعه کتاب‌های دیگری که به ایشان معرفی می‌کند، ترغیب کند. در کارگاه «کتابدار کوچک» نیز اساسا کودکان با کتابخانه و محیط آن آشنا خواهند شد.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: در کارگاه «آشنایی با صحافی کودکان» نیز سعی می‌شود به کودکان نحوه تهیه یک کتابچه یا دفترچه جهت ثبت یادداشت‌های خود، مرمت کتاب‌ها به صورت ابتدایی و با امکانات کم آموزش داده شود. در کارگاه «آشنایی با حقوق کودکان» هم با توجه به اینکه این کودکان نسبت به کودکان عادی در معرض سوء استفاده بیشتر هستند با زبان کودکانه آموزش‌های لازم به آنها داده می‌شود و ایشان را نسبت به بعضی از حقوق اولیه‌ای که در جامعه دارند آشنا می‌کنند.
   
شهرآبی درباره برنامه‌های آینده کتابخانه ملی نیز بیان کرد: کتابخانه ملی سعی دارد در کنار فعالیت‌های اصلی خود به اجرای این‌گونه فعالیت‌های فرهنگی در جهت ارتقاء سطح فرهنگی کودکان کمک کند و در هفته کتاب امسال نیز همین برنامه را با کمی تغییرات برگزار می‌کند. همچنین قرار است کلاس‌های آموزش نحوه خواندن و مطالعه به کودکان به صورت مستمر برگزار شود.
 
جشنواره «بال‌های کاغذی» از تاریخ 16 الی 19 مهرماه 1396 در محل کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252623