مدیر ادبیات سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خبر داد:

رایزنی برای فروش رایت کتاب‌های ادبیات جنگ با ناشران اروپایی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۸
 
 
مدیر ادبیات سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از رایزنی با دو کشور‌های اروپایی برای فروش رایت کتاب‌ خبر داد.
 
محمدحسین کریمی‌پور، مدیر ادبیات سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره دستاورد‌های حضور انتشارات صریر در 69‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت گفت: نخستین‌بار است که صریر در نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب فرانکفورت شرکت کرد. شاید خیلی از ناشران نسبت به این نشر بهتر عمل کردند، اما کتاب‌های نشر صریر به شکل قابل توجهی عرضه و اشتیاق از سوی ناشران خارجی ایجاد شد و به مرحله تقاضا رسید. شاید 10 یا 20 درصد از مجموعه تقاضا‌ها به نتیجه نهایی برسد، اما اگر روی این تقاضا کار کنیم،‌می‌توانیم امید‌وار باشیم که موضوع جنگ و دفاع مقدس در خارج از مرز‌ها مطرح شود. 

کریمی پور با این توضیح که در مجموع 54 اثر در حوزه‌هایی از‌جمله خاطره، داستان و تاریخ شفاهی انتخاب و با ترجمه مناسب در قالب بروشورها معرفی شدند، تاکید کرد: اشتراکات فراوانی برای تبادل نشر مکتوب و دیجیتال با جامعه بین‌الملل داریم.

این فعال نشر با اشاره بر این مسئله که در معرفی و ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس در ابتدا راه هستیم و صبر و حوصله می‌طلبد،‌گفت: می‌توانیم تولید بیشتری داشته باشیم؛ بنابراین از مدیران فرهنگی می‌خواهم که صبر و حوسله داشته باشند و این مسیر را مطالعه کنند و در مرحله بعد انتظار دریافت نتایج را داشته باشند. ناشران موفقی در نمایشگاه حاضر شدند،‌اما ما با حوزه  تخصصی وارد این میدان شده‌ایم.    
  
کریمی‌پور معتقد است: یکی از موانع حضور نشر کشورمان در عرصه بین‌الملل، بی‌توجهی به خرید رایت از ناشران خارجی است.

او درباره فروش رایت به ناشران بین‌المللی هم گفت: پیش از سفر به فرانکفورت  با 11 ناشر خارجی هماهنگی‌هایی انچام شد، علاوه براین در طول برگزاری نمایشگاه موفق شدیم با هفت ناشر از کشور‌های چین، نیجریه، ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، یونان،‌فرانسه و انگلیس گفت‌و‌گو کنیم. رایزنی‌هایی که به توافقات نهایی نزدیک شد؛ نشر صریر در نخستین حضور خود در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در مجموع با ناشران هشت کشور 18 گفت‌و‌گوی همکاری انجام داده است البته پیش از سفر با 35 ناشر برای گفت‌و‌گو در نمایشگاه رایزنی انجم شد.  
 
 کریمی پور همچنین از مذاکره با ناشران چینی برای فروش رایت کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان و  سه گفت‌و‌گو درباره کتاب‌های الکترونیک با سه کشور اروپایی خبر داد.

این فعال فرهنگی که بر تهیه ترجمه‌های استاندارد برای عرضه به ناشران خارجی حاضر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت تاکید دارد، در ادامه گفت: ناشران خارجی درباره کتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» از حمید حسام «شراره‌های خورشید» نوشته مشترک گلعلی ‌بابایی و حسین بهزاد، «راز گمشده مجنون» مرضیه نظرلو و «پیغام‌ ماهی‌ها» از گلعلی بابایی‌پور با صریر وادر مذاکره شدند و قرار شد برای بررسی‌های بیشتر تا دوماه دیگر نسخه‌های pdf این کتاب‌‌ها برای آن‌ها ارسال شود.    
 
به گفته این ناشر از کشور‌های ایتالیا و انگلیس نیز دو ناشر برای مذاکره با ایران پیش‌قدم شدند؛ علاوه بر این دو ناشر از کشو‌ر‌های اسپانیا و ایتالیا درخواست داشتند تا نسخه‌های pdf  کتاب‌هایی که در این دوره عرضه نشده بود، برایشان ارسال شود. کتاب‌های درخواستی این ناشران به مبانی نظری ادبیات دفاع مقدس و کارنامه هشت سال دفاع مقدس اختصاص دارد. آن‌ها تاکید داشتند که محتوای این منابع خالی از جنبه‌های سیاسی و دینی و نظر شان بیشتر به کتاب‌های پژوهشی است.         
 
 این ناشر حوزه دفاع مقدس گفت: قرار شد در حوزه ای‌بوک،‌‌پنج اثر که با نثر روان و تصاویر زیبا و جذاب تولید شده برای بررسی به ناشران معرفی کنیم، ناشری از نیجریه نیز برای دریافت کتاب‌های عکس جنگ تقاضا داشت.

 فروش 6 رایت کتاب کودک و نوجوان
به گفته کریمی‌پور در بخش کودک و نوجوان نشر صریر با نشر شباویز در نمایشگاه فرانکفورت مشارکت داشت و رایت 6 کتاب حوزه کودک و نوجوان به ناشرانی از نیجریه فروحته و 63 عنوان کتاب، حاصل کار مشترک این دو ناشر رونمایی و عرضه شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253343