علی خدایی در گفت و گو با ایبنا:

داستان خوانی در فضای مفرح و غیر رسمی

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱
 
 
علی خدایی و محمود حسینی‌زاد این روزها در سفرهایی به شهرهای مختلف ایران می روند و به داستان خوانی می پردازند.
 
علی خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره تجربه جلسات داستان خوانی در شهرهای مختلف گفت: همزمانی انتشار کتاب‌ها و رفاقت دیرینه‌مان با محمود حسینی زاد باعث شد چنین تصمیمی بگیریم. معمولا آئین‌های رونمایی که برگزار می‌شود تنها جنبه تزئینی دارد و فضای سردی بر آن حاکم است اما ما قصدمان نزدیک شدن به هم و برگزاری این مراسم به شکل غیر رسمی‌تری بود. در نشست‌هایی که در تهران، شیراز، اصفهان و  بابل برگزار کردیم نگذاشتیم تا فضای سرد نقد بر جلسه حاکم شود. نقد را خواننده در خانه‌اش هم می‌تواند بنویسد. در این رونمایی‌ها بخش‌هایی از کتاب‌ها را می‌خواندیم و بعد از پایان مراسم هم به سوالاتی که مردم مطرح می‌کردند، پاسخ می‌دادیم.

نویسنده "نزدیکِ داستان" ادامه داد: داستان‌خوانی اصفهان را در یک مکان تاریخی برگزار کردیم که با استقبال خوبی مواجه شد و عامه مردم هم توانستند در این برنامه شرکت کنند. در این برنامه، من بخش‌هایی از مجموعه "نزدیکِ داستان" را خواندم و حسینی‌زاد هم داستان‌های کوتاهی از آثارمنتشرنشده‌ی خود را برای حاضران خواند.

خدایی افزود: از این قبیل برنامه‌ها پیش از این هم برگزارشده‌ است. به عنوان مثال محمد طلوعی برای کتاب "آناتومی افسردگی" در شهرهای مختلف جشن امضا برگزار کرد اما تفاوت این رونمایی‌ها با جلساتی که من و محمود حسینی‌زاد برگزار کرده و می‌کنیم در فضای مفرح و غیر رسمی آن است. به عنوان مثال در برنامه اصفهان سعی کردیم، مخاطب عام‌تری داشته باشیم. در مکان‌هایی مانند کتاب‌فروشی‌ها و کافه‌کتاب‌ها با مخاطب خاص این‌جور مکان‌ها روبه‌رو هستیم اما در گردشگری فرهنگی اصفهان، برنامه همگانی‌تر بود.

نویسنده "تمام زمستان مرا گرم کن"، در ادامه گفت: در شیراز هم سعی کردیم در یک مکان تاریخی جلسه داستان‌خوانی را برگزار کنیم که متاسفانه میسر نشد و در انجمن پیرسوک جلسه را برگزار کردیم. در شهر بابل در کتاب‌فروشی نشرچشمه بودیم و در رشت هم قرار است جلسه‌مان در یک کتاب‌فروشی برگزار شود. خوشبختانه در کاشان یک خانه تاریخی میزبان جلسه داستان‌خوانی ماست. در تهران هم پس از نشستی که در نشرچشمه برگزار کردیم از کافه‌کتاب‌ها و کتابفروشی‌های متعددی با ما تماس گرفتند اما متاسفانه به علت کمبود وقت نتوانستیم دعوت‌شان را قبول کنیم.

خدایی در پایان برای افزایش کتاب‌خوانی پیشنهاد کرد: ناشران مختلف با برگزاری نمایشگاه‌های استانی در شهرهای مختلف و اعمال تخفیف در کلوپ‌های فرهنگی می‌توانند در این امر سهیم باشند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253946