عزت‌الله فولادوند در گفت‌وگو با ایبنا:

اهالی نشر با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
 
 
عزت‌الله فولادوند، نویسنده و مترجم آثار صاحب‌نام دنیا معتقد است که هفته کتاب باید مجالی باشد برای بررسی و رفع مشکلات مطرح در حوزه نشر تا بنوانید در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی موثر باشد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عزت‌الله فولادوند، مترجم کتاب‌های «فلسفه کانت» و «آگاهی و جامعه» که به ترتیب در دوره‌های هشتم و نهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اثر برگزیده معرفی شده‌اند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به حال و هوای نامساعد نشر کتاب در کشور، بیان کرد: وضعیت کتاب در ایران، فاجعه‌بار و بحرانی است. تیراژ کتاب بسیار پایین آمده و از نظر کیفی هم با افت شدید در آثار حوزه‌های مختلف روبه‌رو هستیم. دست‌اندرکاران و اهالی نشر امروزه با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
 
نویسنده کتاب «ای میهن عزیز من ‌ای ایران» ادامه داد: برای این وضعیت چند عامل می‌توان متصور شد. نخستین مورد، انقلاب دیجیتالی است که مردم را تا حدودی از کتاب چاپی دور می‌کند و به سمت دنیای مجازی می‌کشد و کمتر مجالی برای خواندن کتاب باقی می‌گذارد. در نظام آموزش و پرورش نیز به مساله کتاب و کتابخوانی به‌صورت موثر و جدی توجه نمی‌شود. صرف‌نظر از عقیده اشخاص مختلف، مساله ممیزی، به‌حق یا ناحق اعتماد خوانندگان را نسبت به کتاب‌ها کم می‌کند.
 
نویسنده کتاب «خرد در سیاست» افزود: میانگین تیراژ کتاب پیش از انقلاب پنج و 10 هزار بوده و امروز به جایی رسیدیم که تیراژ کتاب به 200 و 500 نسخه رسیده است و شمارگان یک‌هزار برای یک کتاب در دوره حاضر یک امتیاز و موفقیت محسوب می‌شود. امیدارم فکری به حال این قضیه شود.
 
فولادوند در پایان با اشاره به تاثیر و جایگاه هفته کتاب در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، گفت: هفته کتاب به شرطی می‌تواند تاثیرگذار باشد که مسائلی و مشکلاتی که مطرح شد، بررسی و رفع شوند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254193