رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با ایبنا:

قیمت عادلانه کاغذ هفته آینده مشخص می‌شود/مافیای کاغذ نداریم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶
 
 
حسین میرباقری؛ رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا با اشاره به اتفاقات روزهای اخیر بازار کاغذ، گفت: در هفته آینده قیمت عادلانه کاغذ در تعامل با کارشناسان و واردکنندگان این حوزه استخراج و به اعضای صنف اطلاع‌رسانی می‌شود.
 
حسین میرباقری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره فراز و فرودهای قیمت کاغذ در کشور عنوان کرد: طبق تصمیم‌هایی که در روزهای اخیر گرفته شده است، ارز مبادله‌ای به کاغذ تعلق می‌گیرد و با این اتفاق شاهد کاهش قیمت در بازار خواهیم بود و به زودی قیمت واقعی کاغذ توسط کارشناسان اتحادیه مشخص می‌شود.
 
وی افزود: در اتحادیه کاغذ و مقوا با مشارکت کارشناسان و فعالان این حوزه در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا قیمت‌ها با آنچه که الان در بازار وجود دارد، عادلانه است یا خیر، زیرا قیمت دلاری جنس بر اساس قیمت همان ارزی است که واردات با آن انجام می‌شود و در کنار آن قیمت تمام شده به اضافه هزینه‌های جانبی و مبلغی نیز که به عنوان سود واردکننده است، مشخص می‌شود.
 
میرباقری با بیان
در اتحادیه کاغذ و مقوا با مشارکت کارشناسان و فعالان این حوزه در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا قیمت‌ها با آنچه که الان در بازار وجود دارد، عادلانه است یا خیر
اینکه اگر همه این مبالغ با هم به صورت عادلانه جمع‌بندی شوند، قیمت تمام شده کالا مشخص می‌شود، گفت: قیمت کاغذی که در بازار عرضه می‌شود نباید از قیمت عادلانه آن بالاتر باشد و البته این کار نیازمند حمایت و همکاری اعضای اتحادیه کاغذ و مقوا است.
 
رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا با اشاره به اقدامات اتحادیه برای جلوگیری از افزایش قیمت کاغذ، ادامه داد: ما نمی‌خواهیم عده‌ای سودجو، سود ناعادلانه بگیرند بلکه به دنبال این هستیم تا قیمت تمام شده کاغذ، بر اساس تعرفه‌ها و قیمت واردات با سود عادلانه به فروش برسد و غیر از آن اگر تخلفی صورت بگیرد، اتحادیه به‌صورت جدی با آن برخورد می‌کند.
 
تاثیر مستقیم ارز بر کاغذ
میرباقری در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان اینکه قیمت جهانی کاغذ افزایش پیدا کرده است، گفت: عده ای از گرانی کاغذ گلایه دارند در حالی که قیمت جهانی کاغذ از سوی تولیدکنندگان افزایش یافته است، اگر قیمت فقط در بازار داخلی بالا رفته بود و دلیل آن مسائل داخلی بود بحث فرق می‌کرد اما مساله اینجا است که الان قیمت جهانی کاغذ افزایش یافته است.
 
وی ادامه داد: البته افزایش نرخ ارز مبادلاتی نیز در این گرانی بی‌تاثیر نبوده است و در حالی که ارز مبادله‌ای از سه هزار و 250 تومان به سه هزار و 530 تومان رسیده است با افزایش جهانی قیمت کاغذ همراه بود که منجر به گرانی در بازار شده است.
 
میرباقری با بیان اینکه رخداد چنین موضوعی دست کاسبان بازار داخلی و واردکنندگان نبوده است، عنوان کرد: معتقدم که این افزایش قیمت با
با توجه به اتفاقاتی که در روزهای گذشته داشتیم، پیش‌بینی می‌شود کاغذ در روزهای آینده کاهش قیمت داشته باشد، چون اختلاف قیمت‌ها باید کم شود
توجه به رخدادهای جهانی روال عادی بازار بوده است و به صورت کلی مشکل خاصی در بازار برای تهیه انواع کاغذ وجود ندارد.
 
این فعال بازار کاغذ که بیش از سه دهه است در حوزه فروش کاغذ فعالیت می‌کند، یادآور شد: در این میان با توجه به اتفاقاتی که در 10 روز گذشته داشتیم، پیش‌بینی می‌شود کاغذ در روزهای آینده کاهش قیمت داشته باشد، زیرا اختلاف قیمت‌ها کم شده است اما نباید فراموش کنیم که قیمت کاغذ ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ ارز دارد و هرچه ارز بالاتر برود، کاغذ گران‌تر می شود و اگر پایین بیاید، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند.
 
مافیای کاغذ نداریم
رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا، همچنین با رد برخی اظهارنظرها درباره بحث مافیای کاغذ نیز گفت: در هفته اخیر مباحثی درباره مافیای کاغذ مطرح شد در حالی که در واردات کاغذ اصلا چنین مباحث و مافیایی وجود ندارد و الان هر فردی که کارت بازرگانی داشته باشد به راحتی می‌تواند کاغذ به کشور وارد کند.
 
وی افزود: متاسفانه در این زمینه صحبت‌های غیرکارشناسی می‌شود در حالی که واردات کاغذ به راحتی و بدون هیچ مشکلی توسط بازرگانان باسابقه و قدیمی در حال انجام است و در چنین فضایی وجود مافیا دلیلی ندارد معتقدم این نظرات  فقط سودجویی‌های شخصی است و به همین دلیل مخالف این صحبت‌ها هستم، چون فقط موجب ایجاد تشنج در بازار می‌شود.
 
میرباقری درباره لزوم تخصصی شدن واردات کالا نیز، گفت: امیدوارم در آینده
امروز کاغذ با کیفیت و قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارد و تولیدکنندگان و مشتریان می‌توانند به تناسب نیز و مصرفی که دارند آن را از بازار تهیه کنند
نزدیک شرایطی به وجود بیاید که هر فردی در رشته کاری خود به صورت تخصصی فعالیت کند، در این صورت تجار طبیعتا هیچ موقع کالایی را نمی‌آورند که نامرغوب باشد، بلکه به دنبال جنسی می‌روند که علاوه بر مرغوبیت قیمت خوبی داشته باشد تا بتوانند با قیمت مناسب به دست مشتری برسانند.
 
وی یادآور شد: تاجری که جنس نامرغوب به بازار بیاورد، نمی‌تواند آن را بفروشد و به اصطلاح جنس روی دست او می‌ماند به همین دلیل اگر کارها تخصصی شود، زمینه ایجاد رقابت فراهم می‌شود. در رقابت همیشه باید بهترین کالا را با بهترین قیمت عرضه کنید تا بتوانید در بازار بمانید.
 
میرباقری همچنین از تنوع کاغذ در بازار خبر داد و گفت: امروز کاغذ با کیفیت و قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارد و تولیدکنندگان و مشتریان می‌توانند به تناسب مصرفی که دارند آن را از بازار تهیه کنند، زیرا بعضی‌ها نیازی به کاغذ باکیفیت و قیمت بالا ندارند، اما گاهی یک ناشر می‌خواهد کتاب نفیس تولید کند پس کاغذی تهیه می‌کند که از نظر کیفیت و دوام خیلی بهتر از کاغذهایی باشد که برای آگهی یا بروشور است زیرا برای بروشور کاغذهای درجه دو و سه نیاز تولیدکننده را تامین می کند و به خرید کاغذ گران‌قیمت نیازی ندارد.
 
وی تاکید کرد: امیدوارم از این پس کسانی که می‌خواهند در حوزه کاغذ اظهارنظر کنند، اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند زیرا کاغذ یک کالای استراتژیک و حساس است و بعضی صحبت‌ها موجب ایجاد تشنج و بر هم ریختن تعادل بازار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254930