مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

حذف جدول شماره 17 از بودجه در تقویت نشر موثر خواهد بود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
 
 
همایون امیر‌زاده، با تاکید بر جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی رسمی فرهنگ در کشور درباره بودجه این بخش و حذف جدول 17 که به «کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی» مشهور است گفت که با تخصیص اعتبارات لازم، مناطق کم‌برخوردار بیشتر بهره‌مند می‌شوند.
 
همایون امیر‌زاده، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)  درباره حذف جدول شماره 17 از بودجه سال 97  بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی رسمی حوزه فرهنگ است و تکالیف قانونی که برعهده این وزارتخانه گذاشته شده با میزان بودجه‌هایی که در اختیار قرار می‌گیرد همخوانی ندارد؛ در حالی‌که برخی از سازمان‌ها و نهاد‌‌ها که ممکن است در مقام پاسخگویی قرار نداشته باشند از اعتبارات فرهنگی به خوبی استفاده می‌کنند.
 
به گفته این مقام مسئول، چنانچه بودجه‌های فرهنگی متمرکز و با صلاحدید ارگان رسمی، یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار دیگر مجموعه‌ها قرار بگیرد امکان رصد مناسب فعالیت‌ها وجود دارد. از سوی دیگر هم‌افزایی بیشتری ایجاد خواهد شد و امکان بهره‌مندی عادلانه از اعتبارات فرهنگی مهیا می‌شود.
 
امیر‌زاده با تاکید بر اهمیت توجه به حوزه نشر در بررسی بودجه سال 97 ادامه داد:  هدایت بودجه همچنین حذف جدول 17 و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقویت پایه‌های حوزه نشر مثمر‌ثمر است؛ چراکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رصد کارشناسی از حوزه نشر کشور دارد.

وی افزود: به‌عبارت دیگر تنگنا‌های این حوزه را به خوبی می‌شناسند و به‌طور طبیعی متولی اول حوزه نشر کشور محسوب می‌شود و با بروز مشکل احتمالی در مقام اول پاسخگویی قرار دارد. اگر حوزه‌‌های حمایتی به همین صورت مورد توجه قرار بگیرد و تولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسمیت شناخته شود، وزارتخانه می‌تواند حمایت‌‌ها را به مولفه‌های اصلی و حلقه‌های اصلی نشر هدایت کند.
 
مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به توسعه نشر در مناطق کم‌برخوردار افزود: با توجه به جریان‌‌‌‌سازی قابل توجهی در حوزه توجه به نشر در مناطق کم‌توسعه‌یافته و دور از مرکز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده اگر اعتبارات لازم در این زمینه در اختیار قرار بگیرد بی‌تردید این مناطق بیش از پیش مورد توجه قرار خواهند گرفت.

(جدول شماره 17 مربوط به کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی، موضوع جزو 3 ردیف 540000 جدول شماره 9 است.)
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256779