حکم حبس و جریمه نقدی برای موسسه‌ای که کتاب گویا کپی می‌کرد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
 
 
مدیر موسسه «نوین کتاب گویا» با اشاره به پیگیری‌های حقوقی موسسه متخلف،‌ درباره کپی غیرمجاز یکی از کتاب‌های صوتی این مجموعه گفت: بیش از دو سال و نیم بود که به دنبال احقاق حقوق خود درباره کپی غیرمجاز یکی از کتاب‌های خود از سوی یک موسسه آموزشی نسبتا بزرگ بودیم که خوشبختانه در هفته گذشته توانستیم حکم قاضی را که شامل حبس تعریزی و جریمه نقدی است دریافت کنیم.
 
فاطمه محمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به پیشینه صدور حکم مجازات برای موسسه‌ای که کتاب‌های صوتی موسسه نوین کتاب گویا را کپی می‌کرد، گفت: تابستان سال ۹۴ متوجه شدیم کانالی که متعلق به یک موسسه آموزشی نسبتا بزرگی است، یکی از کتاب‌های صوتی ما با عنوان «استیو جابز؛ شیوه‌های نوین رهبری» را به طور منظم و با برنامه کپی و به دانشجویانش ارائه می‌کند.
 
وی افزود: بعد از حدود یک ماه، روند شکایت از این موسسه را شروع کردیم و بالاخره بعد از دو سال و نیم طی کردن مراحل طاقت‌فرسای پلیس فتا،  دادسرای فرهنگ و رسانه و ... هفته پیش حکم صادر شد که شامل نود و یک روز حبس تعزیری و پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی بود.
 
محمدی با اشاره به اهمیت صدور این حکم آن‌هم برای یک کتاب صوتی، توضیح داد: از نظر من که با چالش‌های کیی رایت در ایران و مسائل و مشکلات آن تا حدودی آشنا هستم، صدور این رای خبر خوبی است،  هر چند برای پیگیری خسارت وارد شده به نشر نوین کتاب گویا همچنان پیگیر پرونده خواهیم بود.
 
به گفته مدیر موسسه نوین کتاب گویا، تا همین جا هم که جریمه نقدی و حبس برای مجرم در نظر گرفته شده، جای خوشحالی دارد و البته نشانه‌ای است بر این که شاید عزمی جدی برای برخورد با ناقضان کپی رایت در بعضی بخش‌ها وجود دارد.
 
محمدی با بیان اینکه بسیاری از همکاران ناشر عموما بعد از کپی کتاب‌هایشان به دلیل طولانی بودن پروسه قضایی از پیگیری حقوقی منصرف می‌شوند، عنوان کرد: امیدوارم همکاران ناشر از سختی پیگیری پرونده کتاب‌های خود نترسند و هر موردی را که می‌بینند و امکانش را دارند، به مراجع قانونی شکایت کنند و مطمین باشند که اگرچه کار طول می‌کشد اما در نهایت به نتیجه می‌رسند.
 
وی تاکید کرد: البته ناشران باید به پا کردن کفش آهنی را فراموش نکنند، من بر این باورم که اگر صدور حکم‌هایی از این دست فراگیر شود، نقش بازدارنده قابل توجهی برای افراد سودجویی است که قانون کپی رایت را رعایت نمی کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257320