۲
 

ساختمان تنها دانشکده چاپ کشور تخلیه شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰
 
 
ساختمان دانشکده چاپ تهران به عنوان تنها دانشکده تخصصی چاپ و نشر کشور به علت بدهی مالی بسته شد و دانشجویان این دانشکده برای ادامه تحصیل در مرکز علمی ـ کاربردی شماره ۳۰ تهران مستقر شده‌اند.
 
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مرکز علمی ـ کاربردی شماره ۵ تهران (دانشکده خبر) از سال ۱۳۸۱ به عنوان زیرمجموعه دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است.
 
صادق ولی‌زاده؛ مدیر آموزش دانشکده چاپ در گفت‌وگو با ایبنا با اشاره به فعالیت این مجموعه توضیح داد: این دانشکده ابتدای فعالیت خود سالی یکبار در بهمن ماه در رشته‌های چاپ و نشر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت ترمیک و پودمانی دانشجو جذب می‌کرد، به مرور زمان رشته‌ها متنوع‌تر شد و تعداد دانشجویان حتی به یک هزار و ۱۰۰ نفر هم رسیده بود.
 
وی افزود: رشته‌های دانشگاه در طول سال‌های اخیر با تنوع زیادی همراه بوده است و اکنون در ۱۵ رشته دسته‌بندی شده است و شامل چاپ، گرافیک، نشر، امور فرهنگی و ... می‌شود.
 
ولی‌زاده با بیان اینکه حدود ۷۰ استاد در رشته‌های مختلف گرافیک و چاپ در این دانشکده تدریس‌ می‌کردند، یادآور شد: با توجه به اینکه دانشکده چاپ اغلب در ساختمان استیجاری بود از سال ۸۳ به بعد بارها با تغییر مکان داد و اینبار نیز به علت افزایش هزینه اجاره و عدم توانایی دانشکده در پرداخت آن فعلا تعطیل شده است.
 
به گفته ولی‌زاده، متولیان اصلی این صنعت یعنی اتحادیه‌های مرتبط و دفتر امور چاپ در این زمینه وارد شود تا تنها دانشکده تخصصی چاپ را حفظ کنند و برای اینکار دانشکده نیازمند ساختمانی مجزا و دایمی است تا بتوانند به حیات خود ادامه دهد.
 
وی تاکید کرد: دانشکده هیچ درآمدی جز شهریه دانشجویان ندارد اما در سال‌های اخیر به دلیل جابجایی‌های مکرر تعداد زیادی از دانشجویان ما ریزش داشته است و این شهریه‌ها به تنهایی کفاف هزینه‌ها جاری مثل حقوق استادان، بازدید علمی دانشجویان و حتی آب و برق را نمی‌دهد و باید بودجه‌ای فرهنگی برای آن در نظر گرفته شود.
 
ولی‌زاده با بیان اینکه اختصاص ردیف بودجه از سوی مجموعه‌های مرتبط و ذی‌نفع صنعت چاپ می‌تواند به کمک دانشکده چاپ بیاید، عنوان کرد: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک برنامه‌ای جامع و کامل برای ادامه فعالیت این دانشکده از سوی دست‌اندرکاران پیش‌بینی شود تا این دانشکده تخصصی بار دیگر شانس فعالیت دوباره را داشته باشد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257362
 


 
دوست
Russian Federation
۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۲۲:۱۴:۰۱
واقعا متاسف هستم برای وزارت ارشاد که با این کارش به فرهنگ یک جامعه لطمه میزنه به جایی که صورت مسئله را حل کنند صورت مسئله را پاک میکنند و دانشگاه تعطیل میکنند مثل کارخانه جات ها (224176)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۵:۴۷:۴۰
واقعا به نظرتون حیف نیست که تنها دانشکده ی چاپ و نشر کشور رو انقدر راحت از دست بدیم!!!! (224797)