مدیرعامل خانه کتاب در گفت‌و‌گو با ایبنا:

نیمی از داوران کتاب سال در هر دوره تغییر می‌کنند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
گزارشگر : هادي حسيني نژاد
 
 
مجید غلامی‌جلیسه درباره اعلام اسامی داوران جایزه کتاب سال گفت: بررسی علت اینکه در یک دوره، حوزه‌ای اثر برگزیده ندارد، بر عهده نهاد‌ها و سازمان‌های مربوط به آن حوزه است.
 
مجید غلامی‌جلیسه
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- هادی حسینی‌نژاد: جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک جایزه دولتی با هدف حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، از سوی خانه کتاب برگزار می‌شود که زمان برگزاری و اعلام آثار برگزیده در دوره‌های مختلف این جایزه، بهمن ماه و طی روزهای برگزاری آئین‌ بزرگداشت دهه فجر است.

مجید غلامی‌جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب در آستانه سی‌پنجمین دوره از این جایزه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا اظهار کرد: در جایزه کتاب سال، کتاب‌ها در تمام حوزه‌ها ارزیابی می‌شوند و هیچ تفاوتی در روند ارزیابی برای کلیه رشته‌ها و حوزه‌ها وجود ندارد.  
 
وی افزود: با توجه به اینکه در این دوره از جایزه کتاب سال، در برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های فیزیک، ریاضیات و زیست‌شناسی هیچ کتابی جواز حضور در مراحل بعدی جایزه کتاب سال را کسب نکردند، وظیفه خانه کتاب بررسی مسائل مربوط به تالیف و ترجمه آن‌ها نیست بلکه نهاد‌ها و سازمان‌های علمی و فرهنگی مربوطه باید سیاست تالیف و ترجمه کتاب‌هایشان را تغییر دهند؛ درواقع وظیفه خانه کتاب در جایزه‌های کتاب سال در هر دوره گردآوری آثار است.
 
مدیر عامل خانه کتاب افزود: همانگونه که در آیین‌نامه جایزه کتاب سال آمده وظیفه دبیر علمی و هیات‌علمی است که هر ساله داوران را انتخاب کنند و داوران تقریبا بر اساس معیار‌های ثابت انتخاب می‌شوند. لازم به ذکر است که هرساله تقریبا نیمی از داوران تغییر نسبت به سال قبل انتخاب می‌شوند و لزوما داوران ثابتی در هر حوزه کتاب‌ها را داوری نمی‌کنند.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا قانون مشخصی برای شناخته نشدن داوران قبل از اعلام آثار برگزیده وجود دارد، گفت: خیر؛ وجود ندارد. اما داوران تمایل دارند اسم‌شان پیش از اعلام برگزیده‌ها و برپایی مراسم اختتامیه، منتشر نشود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257443