۱
 
محسن جوادی در حاشیه مراسم جایزه کتاب سال با ایبنا مطرح کرد:

ارتباط با نشر بین‌الملل به آینده نشر و پژوهش جهت درستی می‌دهد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱
 
 
محسن جوادی درباره جایزه جهانی کتاب سال گفت: یکی از اهداف ما در این جایزه، تجلیل از افرادی است که درباره ایران و اسلام تحقیق و پژوهش انجام می‌دهند. همچنین این جایزه می‌تواند به‌عنوان یک کانال ارتباطی بین مولفان، پژوهشگران، مراکز علمی و پژوهشی ایران و نشر ایران، با نشر و مراکز پژوهشی خارج از مرزهای ایران مطرح باشد و به برنامه‌های آینده نشر و پژوهش ایران، جهت درستی بدهد.
 
محسن جوادی در حاشیه جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره تاثیر جوایز ادبی و جایزه کتاب‌سال بر صنعت نشر و ادبیات گفت: آثار ادبی بیشتر در جایزه جلال دنبال می‌شود و کمتر در جایزه کتاب سال. البته تعدادی از برگزیدگان جایزه جلال در جایزه کتاب‌سال هم حضور داشتند اما متاسفانه برخی نبودند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جوایز بیشتر نقش تشویقی دارند و مسیر کار را تقویت می‌کنند و هدفشان عمق دادن به کارهایی است که در این حوزه صورت می‌گیرد تا نویسندگان در مسیر برنده شدن قرار گیرند. مساله دیگر هم تقدیر از افرادی است که این زحمات را کشید‌ه‌اند و ارج گذاشتن به تلاش آن‌ها و نشان دادن جایگاه‌شان در حوزه فرهنگ است.

وی در ادامه بیان کرد: به نظر می‌رسد بحث جوایز تا اینجا مقداری موفق بوده است. این برنامه‌ها می‌تواند به افزایش سطح فرهنگی جامعه کمک کند زیرا یکی از مشکلات کتاب‌ها، کیفیت کتاب است و در این زمینه هم می‌تواند کمکی باشد برای بهبود کیفیت و اضافه شدن مخاطبان و بهبود وضعیت بازار کتاب. این مساله حالت پیوسته‌ دارد و هم تقدیر از فعالان این حوزه است و هم جهت‌دادن به کار آینده که نویسندگان جوان هم بتوانند چنین رویکردی داشته باشند.
 
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه برگزیده نشدن نویسندگان در حوزه کودک و نوجوان نیز گفت: جزئیات این مسئله را باید از دبیر داخلی جشنواره کتاب سال بپرسیم اما مسئله دیگر این است که اگر واقعا اثری شایسته تقدیر یا برگزیده‌شدن نبوده است شایسته نیست که ما معیارمان را پایین‌تر بیاوریم و یا از خیلی معیارها صرف‌نظر کنیم تا اثری را شایسته تقدیر و یا برگزیده معرفی کنیم. چون بجای اینکه کیفیت کتاب را بالا ببریم خودمان را پایین می‌آوریم. برگزیده نشدن اثری در حوزه کودک و نوجوان می‌تواند هشداری باشد برای آینده تاافرادی که در حوزه کتاب کودک کار می‌کنند کیفیت کارشان را افزایش دهند و بیشتر تلاش کنند و من خیلی موافق نیستم با اینکه معیارها پایین بیاید تا حتما اثری به عنوان برگزیده اعلام شود. اگر قرار است از اثری تقدیر شود یا مورد تشویق قرار گیرد بهتر است در جای دیگر و در برنامه‌ای جداگانه از این آثار تقدیر کنیم.

جوادی درباره نظرش در زمینه ممیزی کتاب و واگذارکردن آن به بخش خصوصی و ناشران بزرگ و کارشناسان خبره بیان کرد: این مسئله قبلا از سوی رئیس‌جمهور بیان شده بود اما باید ایشان تمهیداتی بیندیشند و سازوکارهای لازم را فراهم کنند تا این اتفاق بیفتد. البته طبق گفته رئیس‌جمهور منظور این نبوده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ دخالتی نداشته باشد. من هم نظرم این بوده که نقد اصلی باید در انجمن‌های علمی و ادبی صورت گیرد و دست ناشران معتبر باشد. این مساله درست است ولی اینکه چه سازوکاری باید باشد باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت کمک کند چون مقرراتش فراتر از وزارت ارشاد است و اگر سازوکاری وجود داشت از نظر قانونی ما هم استقبال می‌کنیم.

ارتباط با نشر بین‌الملل به آینده نشر و پژوهش ایران جهت درستی می‌دهد
محسن جوادی، درباره بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال نیز با اشاره به اهمیت برگزاری آن بیان کرد: این جایزه در دو بخش کتاب‌های داخلی و کتاب‌های خارجی برگزار می‌شود. طبیعتا اگر مولفان و مترجمان احساس کنند که آثار آن‌ها صرف‌نظر از ملاحظات مختلف در جایی دیده و ارزیابی و کتاب‌های خوب تجلیل می‌شوند،‌ تاثیر مهمی در ارتقای کیفیت آثار دارد.
 
وی درباره جایزه جهانی کتاب سال نیز گفت: یکی از اهداف ما در این جایزه، تجلیل از افرادی است که درباره ایران و اسلام تحقیق و پژوهش انجام می‌دهند. همچنین این جایزه می‌تواند به‌عنوان یک کانال ارتباطی بین مولفان، پژوهشگران، مراکز علمی و پژوهشی ایران و نشر ایران، با نشر و مراکز پژوهشی خارج از مرزهای ایران مطرح باشد و به برنامه‌های آینده نشر و پژوهش ایران، جهت درستی بدهد. فکر می‌کنم در جهت این اهداف، ناکام نمانده‌ و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره روند داوری و اجرایی این دوره از جایزه کتاب سال، افزود: داوری‌های داخلی و آثار خارجی، به دور از حاشیه انجام شد. آثار نیز در حد مقدور دیده و داوری شده‌اند. سعی کردیم پوشش وسیعی نسبت به دیدن آثار صورت دهیم، البته ممکن است در این بین آثاری نیز دیده نشده باشند. تلاش کردیم هم به لحاظ داوری و هم به لحاظ اجرا، این برنامه را به نحو شایسته و درخور نام ایران برگزار کنیم.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257550
 


 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۹:۳۳:۲۴
شما کلا خیلی بالایین اما مواظب باشین از اون بالا یه روز محکم نخورین زمین. (224261)