در گفت‌وگو با ایبنا مطرح شد:

​توفیق سبحانی: مثنوی را با اثر موسی نثری آغاز کردم

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
 
 
توفیق سبحانی، مولاناپژوه درباره بازنشر کتاب «نثر و شرح مثنوی» گفت: کتاب «نثر و شرح مثنوی» اثر موسی نثری کتابی است که من مثنوی‌پژوهی را با آن شروع کردم. به نظر من کسانی که به مولانا علاقه دارند اما اشعار آن برای‌شان سخت است، می‌توانند این کتاب را مطالعه کنند و به سادگی متوجه کلام مولانا شوند.
 
توفیق سبحانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب «نثر و شرح مثنوی»، اثر موسی نثری که با مقدمه او به‌تازگی منتشر شده گفت:‌ کتاب «نثر و شرح مثنوی» اثر موسی نثری کتابی بسیار عالی و فوق‌العاده است که من مثنوی و مثنوی‌پژوهی را با آن شروع کردم. این کتاب در سال 1324 چاپ شده بود و من آن کتاب را حدود سال 40پیش از یک دستفروش در خیابان لاله‌زار خریدم.

وی ادامه داد: این کتاب تا سال‌ها در بازار نبود و افراد زیادی به دنبال آن بودند که اگر انصاف داشته باشیم، انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه این اثر را با کیفیت قابل قبولی منتشر کرده است و علاقه‌مندان می‌توانند این اثر از کتابفروشی‌ها تهیه کنند.
 
این مولاناپژوه با اشاره به نظر محمدعلی موحد درباره این کتاب اظهار کرد:‌ استاد موحد نیز کتاب را مشاهده کرده‌اند و این اثر مورد تایید استاد نیز است. من نخستین بار زمان دانشجویی یعنی حدود 50 سال پیش این کتاب را مطالعه کردم. در سفری که چند سال پیش به انزلی داشتم، به یک صحافی رفتم و از آن‌ها خواستم که کتاب را برای من صحافی کنند. صحاف کتاب‌ها را برای صحافی برید و یک صفحه از آخر هر سه جلد از بین رفت و هیچ کاری هم نمی‌شد کرد.

 
 

 وی افزود: من این اثر را به آرامگاه شمس در خوی اهدا کرده‌ام و اگر شما به خوی مراجعه کنید، می‌توانید این اثر ارزشمند را در آنجا مشاهده کنید. موسی نثری فرد بسیار باسوادی بود که در زمان خودش پست‌های مهمی مانند ریاست مدرسه و ریاست فرهنگسرا بوده است.
 
مترجم کتاب «مولانا جلال‌الدین» درباره «نثر و شرح مثنوی» توضیح داد:‌ موسی نثری در این کتاب مثنوی مولانا را به نثر نوشته است که کار بسیار ارزشمندی است. من خودم این کار را درباره عبدالباقی انجام دادم. این اثر با قیمت بسیار مناسبی عرضه شده است و امیدوارم که اهل ادبیات از این اثر ارزشمند استقبال کنند.
 
سبحانی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: این کتاب بیت‌شمار دارد که این موضوع کار را برای مخاطب آسان می‌کند و می‌تواند به سادگی به بیتی که نیاز دارد دسترسی پیدا کند. کسانی که علاقه به مولانا دارند اما اشعار آن برای‌شان سخت است، می‌توانند این کتاب را مطالعه کنند و به سادگی متوجه کلام مولانا شوند.

گفتنی است کتاب «نثر و شرح مثنوی» با مقدمه توفیق سبحانی در سه جلد توسط انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه در 1000 نسخه راهی بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257597